Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2188komentarzy: 9

Na co wydać 203 tysiące?

15-01-2016 19:00

Kolejna gmina w naszym powiecie zdecydowała się oddać część swojego budżetu mieszkańcom. Budżet partycypacyjny, zwany również obywatelskim od kilku lat funkcjonuje w wielu miejscowościach. Do końca stycznia mieszkańcy Wisły mogą zdecydować na co wydadzą 203 tysiące złotych, które przeznaczono na budżet obywatelski.
Mieszkańcy Wisły pierwszy raz mają do dyspozycji budżet obywatelski. fot. Jan Bacza/arc ox.pl Mieszkańcy Wisły pierwszy raz mają do dyspozycji budżet obywatelski. fot. Jan Bacza/arc ox.pl

Pierwszy w Polsce budżet obywatelski wprowadził Sopot. W 2011 roku mieszkańcy mogli zdecydować o tym, na co przeznaczyć 5 milionów złotych. Od tego czasu wiele miejscowości wprowadziło budżet partycypacyjny na swoim terenie. W tym roku, pierwszy raz w historii, okazję do przedstawienia swoich pomysłów i zdobycia na nie dofinansowania, będą mieli mieszkańcy Wisły. Trwa właśnie nabór wniosków z propozycjami inwestycji.

Pierwotnie, w założeniach projektu budżetu, na ten cel przewidziano 300 tysięcy złotych, jednak po analizie możliwości finansowych, burmistrz Wisły zaproponował pozostawienie 203 tysięcy. Są one podzielone na siedem wiślańskich osiedli. Kwota, która przypada na dane osiedle zależy od ilości mieszkańców w danym rejonie. Najmniej otrzyma Obłaziec - 20 tysięcy zł, Czarne – 23 tysiące zł, Nowa Osada – 26 tysięcy zł, Jawornik – 29 tysięcy zł, Malinka – 32 tysiące zł, Głębce – 35 tysięcy zł i Centrum – 38 tysięcy zł.

Na co mogą być przeznaczone pieniądze z budżetu obywatelskiego? Chcemy skupić się nad drobnymi inwestycjami, jak alejki, chodnik, czy miejsca wypoczynku. Zagospodarowanie zieleni, wiata czy altanka. To właśnie mieszkańcy mają zaproponować, na co te pieniądze wydać. - mówi Burmistrz Wisły Tomasz Bujok. Burmistrz przyznaje, że może kwoty w rozbiciu na poszczególne zarządy nie są duże, ale nawet za takie pieniądze można coś zrobić. Jak dodaje Bujok, z tych pieniędzy nie będą finansowane drogi, czy wodociągi. To są zadania, które realizować ma miasto. - mówi.

Termin składania wniosków upływa 29 stycznia. Do końca lutego nastąpi wybór propozycji, które otrzymają dofinansowanie. Propozycje oceniać będą mieszkańcy podczas głosowania na platformie internetowej oraz podczas zebrań mieszkańców organizowanych przez zarządy osiedli. Specjalny formularz, na którym można zgłosić pomysł na inwestycję, można pobrać pod TYM linkiem.


Jan Bacza

zródło: ox.pl
dodał: JB 15-01-2016 19:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (9)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

pacman
15-01-2016 20:33
pacman
Jak dla mnie pieniądze wyrzucone w błoto. Za te kwoty nie da się zrobić nic sensownego, a większość pieniędzy zgarnie zleceniobiorca projektu. Wiaty, altany, miejsca odpoczynku?- Największa głupota na jaką można wydać te pieniądze bo żaden Wiślanin z nich nie skorzysta, a przysłużą się jedynie hanysom i warszawiokom - zresztą jak większość inwestycji. Wiślanie pomyślcie i zagospodarujcie dobrze Wasze pieniądze
Przepierón
15-01-2016 21:01
Przepierón
A to ci dowcipnisie, pytają się mieszkańców co zrobić z 203 tys. zł a 1 mln.zł przekażą bez pytania na premie dla siebie.
Qerto
15-01-2016 22:25
Qerto
Gdyby ni hanysy i warszowioki dalij byście owce wypasali!!!
ciamajda
16-01-2016 07:04
ciamajda
Żeby nie Wisła to warszawioki i hanysy dalej by zdychały w tych swoich smrodkach. Wisła im życie uratowała.
Ciekawy skoczowianin
16-01-2016 07:45
Ciekawy skoczowianin
W Skoczowie gmina by wiedziała co by robisz z taką dużą kasą,bo jak wiadomo,Pani prezes znikła z dość dużą suma pieniędzy i wiadomo teraz że jest dziura w budżecie w Urzędzie Miasta.
Przepierón
16-01-2016 08:26
Przepierón
W Skoczowie nikt by se 203 tys. zł głowy nie zawracał, tam znikają ludzie z milionami a w UM śpiewają piosenke, polacy nic sie nie stało, nic sie nie staaaaało, polacy nic sie nie staaaało........

>>>Qerto, ale wy w Warszawie nasze siki pijecie.

Gal
16-01-2016 11:52
Gal
@Przeierón;ciamajda:Qerto;pacman: radzę zmieńcie swoje "niki" na "Życzliwy" 1,2,3,4 itd. Zastanówcie się, dlaczego w naszym kraju ludzie nie mogą się dogadać?
janusz s
16-01-2016 18:16
janusz s
Przelejcie mi na konto i problem rozwiązany
ezet
17-01-2016 15:08
ezet
Proponuję pościągać wszystkie reklamy i odmalować domy na znośne kolory. Od razu byłoby ładniej. Póki co - Wisła straszy :/
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.
loading...

Pozostałe wiadomości

Msze i nabożeństwa online

25-09-2016 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne.

wyświetleń: 289komentarzy: 0

Ziobro na podium

24-09-2016 22:15

Włoch Davide Bresadola po skokach na odległość 129,5 oraz 124 metry zwyciężył w sobotnim konkursie Letniego Pucharu Kontynentalnego rozgrywanym na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle-Malince. Tuż za nim uplasował się Słoweniec Domen Prevc, który uzyskał 126,5 oraz 125,5 metra. Podium konkursu w Wiśle uzupełnił reprezentant Polski Jan Ziobro, który oddał dwa równe skoki (126,5 i 127 m).

wyświetleń: 273komentarzy: 0

Ogólnopolski Zlot Instruktorów Turystyki Żeglarskiej w Cieszynie i spotkanie z Konkolskim

24-09-2016 19:05

W ramach Ogólnopolskiego Zlotu Instruktorów Turystyki Żeglarskiej PTTK, a także zakończenia sezonu oraz tegorocznych obchodów związanych z 50-leciem Klubu Żeglarskiego „Sternik” Cieszyn w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy” odbyło się dziś (24.09) spotkanie ze znanym czeskim żeglarzem Richardem Konkolskim.

wyświetleń: 684komentarzy: 1

Kino na Granicy rusza w drogę!

24-09-2016 16:50

Umknęła Ci 18. edycja Kina na Granicy? A może chcesz przeżyć to jeszcze raz? Nic straconego! Jeszcze tej jesieni, w 10 miastach w Polsce i w Czechach pojawi się Kino na Granicy! Stanie się tak za sprawą projektu Kino na Granicy w Drodze, który otrzymał wsparcie w ramach konkursu Forum Polsko-Czeskiego.

wyświetleń: 557komentarzy: 0

Koncert Sikorowskich

24-09-2016 14:45

Status konkursu: TRWA

Andrzej Sikorowski oraz Maja Sikorowska będą koncertować w Goleszowie. Znani w naszym kraju artyści wystąpią 2 października sali gimnastycznej miejscowego gimnazjum.

wyświetleń: 728komentarzy: 4

Przed 100 laty na łamach prasy na Śląsku Cieszyńskim pisano... (39/9/16)

24-09-2016 12:20

Część miasta na Bobrku została nawiedzona przez... kuny. Tę i inne informacje przekazywały lokalne gazety wydawane sto lat temu.

wyświetleń: 281komentarzy: 0

S1 płatna od października!

24-09-2016 10:05

Uwaga! Droga ekspresowa S1 pomiędzy węzłami Bielsko-Biała Mikuszowice – Żywiec Browar od 1 października będzie płatna dla kierowców pojazdów powyżej 3,5 tony.

wyświetleń: 4743komentarzy: 0

Wyłudzają abonament

24-09-2016 08:00

Nie dajcie się oszukać! Centralny Rejestr Radiokomunikacji i Telewizji wysyła wezwania do zapłaty – to próba wyłudzenia!

wyświetleń: 2456komentarzy: 1

Jak uszyć żywotek?

23-09-2016 19:15

Od kilku miesięcy w Wiślańskim Centrum Kultury prowadzony jest projekt 'Wiślańskie żywotki'. Na jego realizację udało się pozyskać środki z Ministerstwa Dziedzictwa i Kultury Narodowej.

wyświetleń: 644komentarzy: 1

Weekendowe propozycje rowerowe (WPR): Wokół Cieszyna i Czeskiego Cieszyna

23-09-2016 17:30

Mamy dla Was nowy dział przygotowany przez zapalonego rowerzystę, Daniela Pipienia. Co tydzień pokażemy Wam ciekawe propozycje weekendowych tras rowerowych na Śląsku Cieszyńskim. Dziś zapraszamy Was na wycieczkę dookoła polskiego i czeskiego Cieszyna.