Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ich bronią jest węch

Psy Straży Celnej, podobnie jak inne psy pełniące służbę, wciąż muszą się szkolić, bo w ciągu roku uczestniczą w tysiącach akcji. 19 listopada Rossi, Koks, Tilia, Bella, Figa, Tango i Chelsea zgłosiły się na wewnętrzny egzamin, aby potwierdzić swoje wysokie kwalifikacje. Sekretne schowki nie miały szans. Doskonały zmysł węchu niezawodnych psów, tresowanych przez śląskich celników, sprawdził się doskonale.

Psy służbowe śląskiej Służby Celnej odgrywają istotną rolę w ujawnianiu przemytu narkotyków i wyrobów tytoniowych. Dwa z nich to owczarki belgijskie wyszkolone do wyszukiwania wyrobów tytoniowych, pozostałych pięć- to labradory - specjaliści w wykrywaniu narkotyków oraz wyrobów tytoniowych.
Bardzo często wraz ze swymi przewodnikami biorą udział w policyjnych akcjach zwalczania przestępczości narkotykowej.

Psy przeszukują bardzo różne miejsca, są to domy, mieszkania, hangary, piwnice, komórki, ale również ciężarówki, pociągi, autokary, samochody, a także same osoby oraz ich bagaże i ubrania. Warunki pracy psa i jego przewodnika są trudne, często wymagają przeszukania osoby, która zachowuje się agresywnie z powodu zatrzymania i podejrzeń. Stąd przeszukujący pies musi być szkolony w taki sposób, aby kontrolował sytuację według poleceń przewodnika. Zespół przewodnik-pies musi stanowi zgrany duet, który w razie zaistnienia trudnej sytuacji reaguje natychmiast bez narażenia życia i zdrowia osób uczestniczących w akcji. Pełna współpraca przewodnika z psem to gwarancja sukcesu.

Istnieją metody szkolenia, podczas których uczy się psa przeszukiwania w ściśle określony, systematyczny sposób i pozostawia mu bardzo wąski margines na własny koncept poszukiwań.

Istotnym elementem Sekretne schowki kontra psi węch prawidłowej współpracy zespołu przewodnik-pies jest wspólny trening. To wtedy przewodnik uczy się rozpoznawać wszystkie sygnały (ruchy ogona, ustawienie uszu itp.), informujące o przebiegu pracy oraz motywacji psa. Pozwala to na prawidłowe interpretowanie zachowania psa podczas rzeczywistej akcji. Podczas wspólnych ćwiczeń buduje się więź, która jest gwarantem efektywnej pracy.

Grażyna Kmiecik (Izba Celna w Katowicach) mat.pras.

 

Czytaj również:

Funkcjonariusz na czterech łapach

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: