Wiadomości

Wkrótce w regionie

Październik 2017
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Kontakt24

wyświetleń: 2258komentarzy: 0

Oczami niewidomego: wcześniaki i wczesna interwencja

08-10-2017 10:00

Wcześniak to dziecko, które urodziło się przed 37 tygodniem ciąży. Dane pochodzące z różnych statystyk są zbliżone - w Polsce co około 10 dziecko rodzi się jako wcześniak. Dlaczego tak się dzieje? Co wpływa na wcześniejszy poród?
Fot: Pixabay.com Fot: Pixabay.com

Najczęstszym problemem u wcześniaków są nie do końca wykształcone płuca, które nie pozwalają dziecku samodzielnie oddychać. To sprawia, że noworodki urodzone przedwcześnie wymagają ciągłej specjalistycznej opieki medycznej aż do chwili osiągnięcia odpowiedniego stopnia rozwoju.
 
Na przedwczesny poród ma wpływ wiele czynników. Według lekarzy specjalistów do nich należą m.in. ciężka lub stresująca praca w czasie ciąży, zła dieta w czasie ciąży, stosowanie używek w czasie ciąży, cukrzyca, nadciśnienie w trakcie ciąży, zaburzenia pracy tarczycy, choroby wątroby, niedokrwistość, choroby serca i zaburzenia krążenia, zapalenie nerek.

Medycyna na całym świecie idzie do przodu z miesiąca na miesiąc. Pojawiają się nowe techniki i sposoby leczenia, eliminowania zagrożeń, zmienia się podejście do pacjenta nawet tak wcześnie urodzonego. Dlatego w dniach 19 – 21 października Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie organizuje „II Międzynarodowa konferencja z cyklu: Wczesna interwencja - Perspektywy rozwojowe dziecka przedwcześnie urodzonego i jego rodziny”.

Na stronie internetowej Konferencji możemy przeczytać, że głównym celem konferencji jest podjęcie dyskusji nad procesami wczesnej interwencji obejmującymi: wsparcie, leczenie, rehabilitacje i edukacje dzieci przedwcześnie urodzonych i ich rodzin z uwzględnieniem różnych etapów życia. Podstawowy cel konferencji oscyluje wokół pięciu zagadnień: wcześniactwo w perspektywie rozwojowej, rodzina w kontekście wcześniactwa, konsekwencje i trudności rozwojowe dziecka przedwcześnie urodzonego, systemowe i instytucjonalne rozwiązania wsparcia wcześniaka i jego rodziny – dobre praktyki, inne zagadnienia związane z problemami i profilaktyką wcześniactwa, ciąży zagrożonej oraz aspekty etycznego procesu wsparcia.
 
Konferencja skierowana jest do lekarzy, położnych, fizjoterapeutów, psychologów, psychoterapeutów, pedagogów, logopedów oraz pracowników socjalnych, którzy spotykają się z takimi osobami lub są zainteresowane pogłębieniem swojej wiedzy w tym temacie.

Warsztaty oraz wykłady będą prowadzone przez kadrę naukową z Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu, Uniwersytetu Śląskiego - Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji Oraz Wydział Pedagogiki i Psychologii, Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M.Grzegorzewskiej w Warszawie, Kliniki Pediatrii I Neurologii Wieku Rozwojowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Program i prowadzący zapowiada się ciekawie – każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Serdecznie chętnych zapraszamy w dniach 19-21.10. na cieszyński UŚ.

Andrzej Koenig


Portal OX.PL jest patronem medialnym imprezy.
 

źródło: ox.pl
dodał: CR 08-10-2017 10:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Gość Ox.pl - dr Michael Morys -Twarowski

17-10-2017 19:00

Gość Ox.pl - dr Michael Morys-Twarowski, który twierdzi, że historia nie jest nudna. O wielkiej Polsce, zuchwałym Chrobrym i drużynach piłkarskich. Jacek Porzycki pyta również Gościa, dlaczego pewien ksiądz wyrwał jedną kartkę z ksiąg parafialnych oraz o syna Adolfa Hitlera. Zapraszamy Państwa do obejrzenia wywiadu z autorem bestsellerowego "Polskiego Imperium" oraz najnowszej publikacji "Narodziny potęgi".

wyświetleń: 437komentarzy: 0

Co z Domem Ludowym w Pogwizdowie?

17-10-2017 17:00

Jest kompromis pomiędzy Macierzą Ziemi Cieszyńskiej, a przedstawicielami Urzędu Gminy Hażlach w sprawie Domu Ludowego w Pogwizdowie. Jak nieoficjalnie dowiedział się nasz portal, Gmina chce przejąć budynek MZC za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jest duże prawdopodobieństwo, że do transakcji kupna – sprzedaży dojdzie na początku przyszłego roku.

wyświetleń: 1599komentarzy: 0

Międzynarodowo przy pasiece

17-10-2017 15:55

W minioną sobotę, 14 października w Miasteczku Pszczelim w Dzięgielowie odbyło się spotkanie pszczelarzy z Polski, Czech i Słowacji. Miłośnicy pszczół podpisali też umowę o współpracy.

wyświetleń: 490komentarzy: 0

Tym, co zginęli w obozach...

17-10-2017 14:25

Zbliża się premiera czwartego tomu serii „Z dziejów gminy Chybie” – czwarta część nosi tytuł „Z dziejów gminy Chybie. Zginęli w niemieckich więzieniach i obozach zagłady.”

wyświetleń: 464komentarzy: 0

Sukces cieszyńskich szachistów

17-10-2017 14:20

Szymon Marczak w grupie chłopców do lat 16 otrzymał srebrny medal na Szachowych Mistrzostwach Śląska Juniorów, które odbyły się w dniach 14 i 15 października 2017 w Łaziskach Górnych.

wyświetleń: 363komentarzy: 0

Skoczów ośrodkiem akademickim

17-10-2017 13:05

W miniony piątek, 13 października w Skoczowie zabrzmiał hymn studencki ''Gaudeamus igitur...''. Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018 z udziałem władz Uczelni WSB, znamienitych gości i studentów odbyła się w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie. ''To historyczny moment, Skoczów stał się ośrodkiem akademickim'' - tymi słowami JM Rektor Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu, dr Andrzej Zduniak oficjalnie zainaugurował nowy rok akademicki.

wyświetleń: 1340komentarzy: 7

Tradycyjny chleb - warsztaty dotyczące wypieku chleba

17-10-2017 11:30

W poniedziałek, 16 października na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji, działającego przy SM Cieszynianka odbyły się warsztaty dla dzieci (i nie tylko), dotyczące pieczenia chleba. W czasie warsztatów można było dowiedzieć się więcej na temat powstania chleba oraz zmiany technik wypieku, a także przybliżony został temat chleba w innych krajach i kulturach.

wyświetleń: 517komentarzy: 0

Zamknięte skrzyżowanie

17-10-2017 10:10

Uwaga kierowcy – w Jaworzu zamknięto skrzyżowanie Średniej i Pagórkowej.

wyświetleń: 2291komentarzy: 0

Policja uzbrojona w sprzęt IT

17-10-2017 09:10

Śląska policja realizuje projekt „Cyfrowe Obserwatorium Bezpieczeństwa województwa śląskiego – śląska policja bliżej społeczeństwa” - nowatorskie w skali kraju rozwiązanie, wykorzystujące technologię informatyczną do usprawnienia pracy policjantów, ale też podniesienia standardu kontaktu obywateli z policją. Wartość tego projektu przekracza 21 milionów złotych.

wyświetleń: 1876komentarzy: 3

Jubileusz sekcji artystycznych Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

17-10-2017 07:30

Jak podkreśla prezes Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Lucyna Bałandziuk - Istotną rolę w stymulowaniu rozwoju i samorealizacji osób w podeszłym wieku, uczestniczących w Uniwersytetach Trzeciego Wieku, odgrywają warsztaty artystyczne, stanowiące formę terapii przez sztukę. A w Cieszyńskim UTW sekcje artystyczne działają prężnie od samego początku istnienia organizacji, a więc od dziesięciu lat.

wyświetleń: 411komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .