Wiadomości

Wkrótce w regionie

Październik 2017
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Kontakt24

wyświetleń: 1490komentarzy: 0

Weekendowe Propozycje Rowerowe (WPR, trasa 36): Szlakiem powieternioków. Między Ostrawicą i Łucyną

06-10-2017 19:25

Złoto na Śląsku Cieszyńskim? Dowiedź się więcej - Daniel Pipień zaprasza na rowerowe błądzenie po Błędowicach i okolicach w poszukiwaniu powieternioków.

Tym razem propozycja trasy po mało znanej części zachodniego Śląska Cieszyńskiego. Teren pagórkowaty z licznymi miejscami widokowymi. Odwiedzimy m.in. Kocurowice, Bruzowice, Siedliszcze, Więcłowice oraz Błędowice. Za wskazówkami, na własną rękę, możemy też pokusić się odszukać domniemane miejsce, gdzie podobno szukano złota na Śląsku Cieszyńskim. Trasa - szlakiem małych wiatraków i samotnych dzwonnic.


Trasę rozpoczynamy w Cieszynie na Moście Przyjaźni pod zamkiem. Jedziemy przez Masarykowe Sady i osiedle Na Rozwoju trasą rowerową Greenway 6090 do Trzanowic. Za wsią skręcamy w lewo i dojeżdżamy do gospodarstwa w Domasłowicach Zawadowicach z wiatraczkiem, przy którym stoi mała dzwonnica i krzyż.


Domasłowice Zawadowice

Skręcamy tam w prawo, a po chwili w lewo i jedziemy pod górę do Toszanowic. Na następnym skrzyżowaniu znajdziemy pomocną mapę Domasłowic. Dzięki temu, że takich map jest wiele, bardzo łatwo poruszać się po rozległej wsi.

Kierujemy się ku szkole podstawowej w Górnych Domasłowicach, a potem przy tabliczce z nazwą miejscowości mijamy kamień trzech miejscowości. Wyryte na nim litery oznaczają miejscowości: D – Domasłowice, P – Pażdzierna i K – Kocurowice. Osada Kocurowice obecnie jest częścią Górnych Domaslowic.


  Domasłowice mapa

 Kamień graniczny trzech miejscowości

 Mapa okolicy z 1724 r_ (Jonas Nigrinus)


Jadąc drogą przez Kocurowice do Październej, zobaczymy niewielką dzwonnicę z 19 w. W centrum Październej kościół, a na granicy z Bruzowicami zobaczymy ciekawą kapliczkę, za którą znajduje się źródełko.


Kocurowice

Bruzowice kapliczka


Wieś Bruzowice podobno założył rycerz imieniem Bruz, który wybudował sobie jakąś siedzibę na kopcu. Śladów żadnych po niej, niestety, już nie ma. Możemy za to zobaczyć kościół z XVII w. i mały wiatrak (młynek wiatrowy) zwany powieterniokiem.


  Bruzowice kościół

Bruzowice powieterniok

 Powieterniok w środkuZ Bruzowic jedziemy do Siedliszcza. W centrum wsi warto zobaczyć jeden z najstarszych drewnianych kościołów na Śląsku Cieszyńskim. Został on wybudowany w 1638 r.


Siedliszcze

Dalsza część trasy prowadzi kolejno znakowanymi ścieżkami rowerowymi nr 6063, 6064 i 6065. Pierwszą z nich jedziemy najpierw drogą asfaltową do kapliczki, a potem przez Datynsky las do Vaclavovic. Z lasem związana jest ciekawa hipoteza wysunięta przez miejscowego badacza i miłośnika historii. Otóż na jednej mapie w okolicy granicy Siedliszcza i Vaclavovic występuje nazwa Zlaty dul, co oznaczało by po polsku kopalnia złota. Na dodatek płynie tam potok o równie zagadkowej nazwie Zlatnik i znajdują się tam nienaturalne doły oraz zarośnięte hałdy. Pan Milan (bo tak się nazywa ten ktoś) podejrzewa, że prawdziwej kopalni złota naprawdę tam nie było, ale mogło chodzić o rudę żelaza, która też mogła być znajdywana w potoku. W XIX w. w Bruzowicach i w Siedliszczu wydobywano rudę żelaza. Prawdopodobnie w Datynskim lesie również. Być może nazwa potoku wzięła się od zabarwienia wody od rudy żelaza, a może faktycznie w potoku były śladowe ilości złota. Za tą drugą teorią przemawia druga mapa, na której oznaczono to miejsce jako Zlaty dul potok.

A jak tam trafić? Leśna dróżka na zdjęciu przecina dopływ potoku i po niedługim czasie skręca w lewo. Na przestrzał trafimy prosto do celu.


 Datynsky les

Zlaty dul

 Zlaty dul potok

Polska nazwa Vaclavovic to Więcłowice, ale najprawdopodobniej wystąpił błąd i wywodzi się ona od jakiegoś Wacława, pisanego po czesku Venceslavs (tak jak Wacław na groszach praskich).
We wsi możemy zobaczyć ciekawy nowy kościół oraz trzy powieternioki.


Vaclavovice centrum powieterniok

Vaclavovice Koptovo powieterniok

 Vaclavovice Kopiec powieterniok

Udajemy się stamtąd do Szonowa. Centrum miejscowości z zabytkowym kościołem znajduje się nieco dalej za drogą ekspresową do Ostrawy. My jedziemy do Błędowic, zostawiając po prawej stronie miasto Hawierzów.
Zarówno w Szonowie jak i na terenie Hawierzowa i Błędowic znajdziemy kolejne powieternioki.


Szonów przy torach powieterniok

Szonów Dolni powieterniok

 Hawierzów Na Dulnaku powieterniok

Błędowice Górne Szpluchów powieterniok

Błędowice Górne Osekowice powieterniok

Błędowice Górne Zamecky powieterniok


Tak w ogóle Hawierzów jest młodym miastem, które powstało na gruntach kilku miejscowości, w tym Błędowic.

Długi zjazd z kopca a potem podjazd i już jesteśmy w centrum Dolnych Błędowic. Mijamy polską szkołę podstawową, kościół ewangelicki oraz dawny dwór.


Błędowice polska szkoła

Błędowice Dolne kościół ewangelicki

Dwór w Błędowicach Dolnych

Błędowice Dolne kościół katolicki

Jan Bludowski (rzeźba)

Szkoła duża, ładna i jak podaje napis najstarsza na terenie Hawierzowa. Niestety, stale malejąca liczba dzieci uczęszczających do szkół z polskim językiem nauczania jest dziś głównym problemem stawiającym pod znakiem zapytania ich istnienie w przyszłości. W placówkach tych obowiązują bowiem czeskie programy nauczania, a w procesie dydaktycznym wykorzystywanych jest wiele czeskich podręczników. Szanse zyskania systematycznej wiedzy na temat polskiej historii czy geografii pozostają więc ograniczone, a możliwości wychowania w duchu polskim zależą wyłącznie od zaangażowania nauczycieli.

Polacy mieszkający tutaj są albo autochtonicznymi Polakami (Ślązakami), którzy mieszkali na Zaolziu od wielu pokoleń, albo ich przodkowie przybyli tu z Galicji za pracą i zasymilowali się z miejscowymi. Czechów najwięcej przybyło po 1920 r.

Błędowice prawdopodobnie założył w XIII w. rycerz Blud z Jiczyna. Jego potomkowie piszący się jako Bludowscy w średniowieczu byli właścicielami Dolnych i Górnych Błędowic. W 1528 Jan Bludowski sprzedał Błędowice i w 1532 r. zakupił Hażlach, rozpoczynając dzieje familii w innym miejscu.

Z Błędowic Górnych czerwonym szlakiem tak jak trasa rowerowa nr 6099 jedziemy do Żermanic. Po drodze mijamy niewielką restaurację „U Supa” (U Sępa), gdzie możemy się posilić podziwiając taki sam obraz z jakim manipulował w jednym z odcinków Jaś Fasola.


Błędowice Górne

Błędowice Górne  U sępa

 U sępa


Podjeżdżamy następnie na tamę jeziora żermanickiego. Dalej przez Sobieszowice, Cierlicko, Grodziszcz i Koniaków wracamy do Cieszyna. Również i w tych miejscowościach znajdują się powieternioki, które będziemy mijali po drodze.


 Cierlicko Zadki powieterniok

Sobieszowice powieteriok

 Koniaków powieterniokTrasa liczy ok 70 km.

Tekst i zdjęcia (o ile nie zaznaczono inaczej) - Daniel Pipień
 


Daniel Pipień - 39 lat i kilkadziesiąt tysięcy kilometrów na liczniku. Od dziecka pasjonuje się zwiedzaniem i rowerami. Amatorsko startuje w zawodach MTB. Łącząc pasję rowerową i ciekawość świata, poznaje Śląsk Cieszyński i swoimi pomysłami na ciekawe wycieczki rowerowe dzielić się będzie również z Wami.

Wycieczki i wyprawy rowerowe Daniela możecie śledzić na jego, prowadzonym od 2009 roku, blogu: http://daniel3ttt.bikestats.pl/

Poprzednie odcinki:


Za tydzień Daniel Pipień zaprosi nas na wycieczkę:
Góra Trawny i Svarna Hanka

źródło: OX.PL
dodał: red 06-10-2017 19:25
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Gość Ox.pl - dr Michael Morys -Twarowski

17-10-2017 19:00

Gość Ox.pl - dr Michael Morys-Twarowski, który twierdzi, że historia nie jest nudna. O wielkiej Polsce, zuchwałym Chrobrym i drużynach piłkarskich. Jacek Porzycki pyta również Gościa, dlaczego pewien ksiądz wyrwał jedną kartkę z ksiąg parafialnych oraz o syna Adolfa Hitlera. Zapraszamy Państwa do obejrzenia wywiadu z autorem bestsellerowego "Polskiego Imperium" oraz najnowszej publikacji "Narodziny potęgi".

wyświetleń: 437komentarzy: 0

Co z Domem Ludowym w Pogwizdowie?

17-10-2017 17:00

Jest kompromis pomiędzy Macierzą Ziemi Cieszyńskiej, a przedstawicielami Urzędu Gminy Hażlach w sprawie Domu Ludowego w Pogwizdowie. Jak nieoficjalnie dowiedział się nasz portal, Gmina chce przejąć budynek MZC za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jest duże prawdopodobieństwo, że do transakcji kupna – sprzedaży dojdzie na początku przyszłego roku.

wyświetleń: 1599komentarzy: 0

Międzynarodowo przy pasiece

17-10-2017 15:55

W minioną sobotę, 14 października w Miasteczku Pszczelim w Dzięgielowie odbyło się spotkanie pszczelarzy z Polski, Czech i Słowacji. Miłośnicy pszczół podpisali też umowę o współpracy.

wyświetleń: 490komentarzy: 0

Tym, co zginęli w obozach...

17-10-2017 14:25

Zbliża się premiera czwartego tomu serii „Z dziejów gminy Chybie” – czwarta część nosi tytuł „Z dziejów gminy Chybie. Zginęli w niemieckich więzieniach i obozach zagłady.”

wyświetleń: 464komentarzy: 0

Sukces cieszyńskich szachistów

17-10-2017 14:20

Szymon Marczak w grupie chłopców do lat 16 otrzymał srebrny medal na Szachowych Mistrzostwach Śląska Juniorów, które odbyły się w dniach 14 i 15 października 2017 w Łaziskach Górnych.

wyświetleń: 363komentarzy: 0

Skoczów ośrodkiem akademickim

17-10-2017 13:05

W miniony piątek, 13 października w Skoczowie zabrzmiał hymn studencki ''Gaudeamus igitur...''. Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018 z udziałem władz Uczelni WSB, znamienitych gości i studentów odbyła się w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie. ''To historyczny moment, Skoczów stał się ośrodkiem akademickim'' - tymi słowami JM Rektor Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu, dr Andrzej Zduniak oficjalnie zainaugurował nowy rok akademicki.

wyświetleń: 1340komentarzy: 7

Tradycyjny chleb - warsztaty dotyczące wypieku chleba

17-10-2017 11:30

W poniedziałek, 16 października na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji, działającego przy SM Cieszynianka odbyły się warsztaty dla dzieci (i nie tylko), dotyczące pieczenia chleba. W czasie warsztatów można było dowiedzieć się więcej na temat powstania chleba oraz zmiany technik wypieku, a także przybliżony został temat chleba w innych krajach i kulturach.

wyświetleń: 517komentarzy: 0

Zamknięte skrzyżowanie

17-10-2017 10:10

Uwaga kierowcy – w Jaworzu zamknięto skrzyżowanie Średniej i Pagórkowej.

wyświetleń: 2290komentarzy: 0

Policja uzbrojona w sprzęt IT

17-10-2017 09:10

Śląska policja realizuje projekt „Cyfrowe Obserwatorium Bezpieczeństwa województwa śląskiego – śląska policja bliżej społeczeństwa” - nowatorskie w skali kraju rozwiązanie, wykorzystujące technologię informatyczną do usprawnienia pracy policjantów, ale też podniesienia standardu kontaktu obywateli z policją. Wartość tego projektu przekracza 21 milionów złotych.

wyświetleń: 1876komentarzy: 3

Jubileusz sekcji artystycznych Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

17-10-2017 07:30

Jak podkreśla prezes Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Lucyna Bałandziuk - Istotną rolę w stymulowaniu rozwoju i samorealizacji osób w podeszłym wieku, uczestniczących w Uniwersytetach Trzeciego Wieku, odgrywają warsztaty artystyczne, stanowiące formę terapii przez sztukę. A w Cieszyńskim UTW sekcje artystyczne działają prężnie od samego początku istnienia organizacji, a więc od dziesięciu lat.

wyświetleń: 411komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .