Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Weekendowe Propozycje Rowerowe (WPR, Trasa 16 ): Czantoria na rowerze

Dziś w w Weekendowych Propozycjach Rowerowych zapraszamy Was na Czantorię.

Jak wszyscy wiecie Czantoria należy do najczęściej odwiedzanych gór w naszym regionie. Sporo atrakcji takich jak chociażby kolejka linowa, letni tor saneczkowy czy wieża widokowa przyciągają tłumy turystów. 

Ci, którzy kiedykolwiek odwiedzili tę górę wiedzą, że z którejkolwiek by nie podejść strony to jest usłana kamieniami. Podjazd w całości rowerem wydaje się niemożliwy.

Dzisiaj zaproponuję trasę taką, którą da się wyjechać rowerem na tę właśnie górę i przy okazji poznać nowe tereny.

Od razu może zaznaczę, że podjazdy z polskiej strony na Wielką Czantorię są bardzo trudne i trzeba tam przez krótszy bądź dłuższy odcinek prowadzić rower.  Podjazdy w całości w siodełku będą  jedynie  zbiorem pobożnych życzeń i niepotrzebnym marnowaniem energii. 

  • Czerwony szlak od Przełęczy Beskidek jest stromy i bardzo kamienisty. Słupki graniczne przydają  się  przy odpoczynkach.
  • Z Ustronia Polany czerwonym szlakiem - to byłby największy błąd.
  • Niebieski szlak z Poniwca dość stromy i czasem rozjeżdżony gdyż służy do zwózki ścinanych drzew. 
  • Czarny i żółty szlak przez Małą Czantorię również wymagają podejścia.
  • Z Poniwca na siodło między Czantoriami da się podjechać, ale potem pod Czantorię trzeba zejść niestety z roweru.

Tak więc trasę rozpoczniemy z Cieszyna ze „sportowego mostu” i pojedziemy czeską stroną tak jak prowadzi trasa nr 10 obrzeżami Trzyńca, przez Wędrynię do Bystrzycy. Stamtąd drogą asfaltową do Nydku i dalej w kierunku granicy z Polską. 

Z ciekawszych obiektów mijamy drewniane kościoły w Bystrzycy i Nydku  oraz skocznie narciarskie (1,2,3,4).


Drewniany Kościół w Bystrzycy

Drewniany kościół w Nydku

Moj w Nydku

Skocznie w Nydku

Kawałek za skoczniami skręcamy w prawo tak jak pokazuje drogowskaz, na którym widnieje wieża i napis  Czantoria (5).  Wspinamy się wąską asfaltową drogą, którą niebawem przecina czerwony szlak. Asfalt kończy się na wysokości ok 700 m. i dalej jedziemy już szutrówką (6,7,8).


Początek podjazdu z Nydku

Nydek i wieża starej Skoczni

Podjazd

Podjazd koło źródełka

Tabliczka z napisem  ZAKAMEN wskazuje nam odległe o ok 100 m. od szlaku miejsce gdzie odbywały się tajne nabożeństwa ewangelickie w XVII i XVIII w. Pozostałością po nich jest krzyż wyryty na skale pełniącej funkcję ołtarza, zaś jeśli zejdziemy niżej to zobaczymy całą skałę od dołu (9,10). 


Zakamen


Zakamen

Na trasie spotkamy także inne duże tablice, na których opisano legendy dotyczące Czantorii, informacje o tym jak się dawniej żyło w Beskidach oraz informacje o faunie i florze (12).

Droga szutrowa prowadzi dalej między ostatnimi domami  i przez las (11,11a,11b,13) do czeskiego schroniska na Czantorii (14,14a). Stąd już w kilka minut łagodnym grzbietem podjeżdżamy na szczyt Wielkiej Czantorii 995 m n.p.m. (15,15a,15b,15c) 


Ostatnie domy na podjeździe

Podjazd na Czantorię w zimie

Czantoria w zimowej scenerii

Końcówka podjazdu

Czeskie schronisko na Czantorii


Czeskie schronisko na Czantorii

Wieża widokowa na Czantorii

Wieża widokowa na Czantorii

Wieża widokowa na Czantorii

Wieża widokowa na Czantorii

Po krótkim odpoczynku zawracamy w kierunku czeskiego schroniska i dalej czarnym szlakiem jedziemy w kierunku Małej Czantorii. Szlak jest bardzo ładny widokowo.

Najbardziej stromy odcinek  najlepiej pokonać prawą stroną. 

Mijamy górną stację wyciągu krzesełkowego Poniwiec (16) i po krótkim zjeździe rozpoczynamy podjazd  na Małą Czantorię, który jednak nie przysparza większych trudności (17). Na szerokich polanach czasem  zobaczymy stado owiec, zaś ze szczytu przy ładnej pogodzie  możemy nacieszyć oczy dalekimi i pięknymi widokami. 


Wyciąg na Poniwiec

Mała Czantoria

Zjazd żółtym szlakiem, wąskim i nieco kamienistym (18) do przecinającej go drogi zwózkowej (19) a potem nią w lewo w dół. Dojedziemy w ten sposób do szutrówki (20), którą jedziemy znowu w lewo na Budzin. Szkoda było by odpuścić ciekawy czarny szlak biegnący zboczami Tułu. Nie jest on zbyt trudny a w części biegnącej przez las znajdziemy odcinki z korzeniami i licznymi zakrętami. Niżej mijamy dawne schronisko pod Tułem, kamieniołom i zjeżdżamy pod zamek w Dzięgielowie.


Zjazd żółtym szlakiem

Skręt z żółtego szlaku

Zjazd z drogi szutrowej

 Z Dzięgielowa wracamy przez Puńców do Cieszyna.

Trasa liczy ok 45 km.

 

 

Daniel Pipień

 


Daniel Pipień - 39 lat i kilkadziesiąt tysięcy kilometrów na liczniku. Od dziecka pasjonuje się zwiedzaniem i rowerami. Amatorsko startuje w zawodach MTB. Łącząc pasję rowerową i ciekawość świata, poznaje Śląsk Cieszyński i swoimi pomysłami na ciekawe wycieczki rowerowe dzielić się będzie również z Wami.

Wycieczki i wyprawy rowerowe Daniela możecie śledzić na jego, prowadzonym od 2009 roku, blogu: http://daniel3ttt.bikestats.pl/

 

Poprzednie odcinki:

 

"Godula, Ropiczka i Praszywa" to wycieczka na jaką za tydzień zaprosi nas Daniel Pipień.

źródło: ox.pl
dodał: DaPi

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-05-07 11:40:30
lk-1981: Świetny artykuł. Warto dodać, że na Budzinie także znajduje się tzw. \"Leśny Kościół\", tzw. \"Spowiedzisko\". Aby go zwiedzić, należy po zjeździe z małej Czantorii, przy składowanym drzewie, udać się w lewo w stronę turystycznego przejścia granicznego Cisownica - Nydek. Po około 200 metrach po lewej stronie, nieco za ogromnym mrowiskiem można ujrzeć miejsce tajnych spotkań Ewangelików z czasów kontrreformacji. Przepływające źródełko służyło do chrzczenia dzieci. Pastor przybywał najczęściej od strony czeskiej. Ludzie mieli zapieczone w chleb śpiewniki (kancynoły).
2017-05-07 14:17:39
daniel3ttt: Potwierdzam. O \"Spowiedzisku\" dałem wzmiankę przy 11-tej trasie \"Szlakiem hutnictwa-Ustroń\" http://wiadomosci.ox.pl/wiadomosc,36768,wpr-szlakiem-hutnictwa-ustron.html . W następnym artykule pojawi się też kolejny \"Leśny Kościół\" na Goduli
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: