Owce na trasie!
Kierowcy nie mają się czym martwić. Z pewnościa nikt nie spotka owiec błąkających się po jezdni - chyba, że któraś zbłąkana owieczka oderwie się od stada i zejdzie z górskich tras.
Zacznijmy od wyjaśnienia kilku rzeczy. Redyk jest uroczystym przejściem pasterzy ze stadami owiec na wypas na górskich halach. Towarzyszy temu wiele obrzędów tj. np. zapalanie ognia w pasterskiej bacówce, czy modlitwa.
Transhumacja? Brzmi to dosyć poważnie. W rzeczywistości to nic innego jak rodzaj pierwotnej formy pasterstwa, które polega na sezonowych, stałych przegonach stad z pastwisk letnich na pastwiska, jednak jego ośrodkiem pozostaje stała osada - wieś, gdzie część ludności trudni się uprawą roli.
Zapowiadany przemarsz owiec niesie z sobą pewien cel. – Chodzi przede wszystkim o międzynarodowe spotkanie ludzi żyjących i tworzących w Karpatach, ich integracja, możliwość poznania oraz pokazania bogactwa kulturowego mieszkańców. – podkreśla Piotr Kohut, prezes fundacji „Pasterstwo Transhumancyjne”.
Projekt opierał się będzie na ok. 120-dniowej wędrówce zawodowych pasterzy ze stadem 300 owiec trasą karpacką (ok.1300 km) z Rumunii przez Ukrainę do Polski i Czech, z partnerskim udziałem Słowacji. Owce czeka prawdziwy maraton!
Inicjatywa rozpoczęła się 21 kwietnia podczas święta Baców Karpackich w Ludźmierzu, natomiast uroczysta inauguracja odbędzie się w rumuńskiej miejscowości Rotbav 11 maja. Pierwsze stado 300 owiec ruszy z Transylwanii z Rumuni do Huculszczyzny na Ukrainie, gdzie zostanie przekazane jako darowizna dla „Czerwonego Krzyża na Ukrainie”.
Drugi etap owczego przemarszu odbędzie się na terenach górskich w Polsce. 1 lipca kolejne stado owiec wyruszy z Wołosatych. Owce od 25 sierpnia przeprowadzane zostanę do Czech. Trasa prowadzić będzie przez górskie tereny naszego powiatu.
- Aby zrealizować „Redyk Karpacki 2013” od trzech lat prowadzę rozmowy z zawodowymi pasterzami i hodowcami owiec z krajów karpackich (m.in. z Transylwanii, Huculszczyzny.) Nasza fundacja nawiązała współpracę z samorządami, organizacjami rządowymi i pozarządowymi działającymi w kraju i zagranicą na rzecz zrównoważonego rozwoju Karpat. Dzięki temu udało nam się pozyskać wielu partnerów do realizacji tego projektu. Uzyskaliśmy również patronat honorowy Marszałka Sejmu, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także ambasadora RP w Rumunii. – dodaje Piotr Kohut.
Redyk Karpacki rozpocznie się 11 maja, a zakończy 14 września. Owce na start!
Przemek Loter
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.