Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn - ogród w mieście?

Czy życie w mieście oznacza brak kontaktu z naturą? Rozwój miast to także kolosalne i nie do przewidzenia w skutkach obciążenie dla środowiska naturalnego. Jak można zaradzić totalnej urbanizacji? Jednym z rozwiązań jest zieleń w mieście - miasta-ogrody, ogrody w miastach, parki, czasami nawet zielone dachy, czy zazielenione podwórka. Tym wszystkim zajmuje się urban gardening - czyli miejskie ogrodnictwo.
Design w przestrzeni publicznej, to kolejna konferencja poświęcona temu, co nas otacza w miejskim gąszczu. Ławki, meble miejskie, lampy, znaki, wszystko to nazwać możemy miejskim designem. Konferencja, która poświęcona jest tym zagadnieniem, już siódmy raz odbywa się na cieszyńskim Zamku.
Czy urbanizacja oznacza, że człowiek straci kontakt z naturą? Rozwój miast to także kolosalne i nie do przewidzenia w skutkach obciążenie dla środowiska naturalnego. Jak można temu zaradzić? Jednym z rozwiązań jest zieleń w mieście – miasta-ogrody, ogrody w miastach, parki, czasami nawet zielone dachy, czy zazielenione podwórka. Tym wszystkim zajmuje się urban gardening – czyli miejskie ogrodnictwo.To własnie będzie tematem przewodnim konferencji, która w piątek odbędzie się na Zamku Cieszyn.
 
Ale oprócz części wykładowej będzie też wiele przykładów, jak zagospodarować teren. Dlatego też kilka pracowni projektowych wyjdzie na teren Cieszyna i stworzy koncepcje rewitalizacji zielonych miejsc. – mówi Agnieszka Woszczyńska z Zamku Cieszyn. Jednym z tych miejsc, jest teren przy nowym moście przy Campingu Olza. Tam już zbudowano żywą altanę. Ale pojawią się również inne, ciekawe propozycje.
 
 
 
 
Równolegle z konferencją, w piątek otwarta zostanie na zamku specjalna wystawa poświęcona ogrodom. Będzie wiele eksponatów z całego świata. Będą budki dla ptaków, ule dla pszczół czy donice na rośliny. Jednym słowem na Zamku powinni pojawić się pasjonaci ogrodnictwa.
Wystawa będzie na Zamku, ale wyjdzie również poza jego mury –
mówi Katarzyna Pełka kurator wystawy. Na jednym z budynków przy ulicy Głębokiej zobaczyć będzie można zielone graffiti wykonane z ... mchu. Skoro tym razem wystawa ściśle związana z ekologią, odbędą się również pokazy sprzątania i czyszczenia za pomocą takich nietypowych środków jak mleko.
 
 
 
 
Wystawa otwarta będzie do 9 czerwca. Konferencja "Dizajn w przestrzeni publicznej. Urban gardening" odbędzie się na sali konferencyjnej Zamku. Program przedstawia się następująco:
 
11.00 Ewa Gołębiowska, Dyrektorka Zamku Cieszyn – powitanie gości
11.15 Barbara Szafir, Dyrektorka Wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego – powitanie gości
11.30 Eveline Visser, Studio 1:1 (Rotterdam) – Linking natural and urban facets (ang.)
12.00 Magdalena Zych, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie – Miejscy ogrodnicy. Czy przestrzeń publiczna może stać się własnym miejscem?
12.30 dr arch. wnętrz Monika Kilan – The next place – Katowice. Projekt interaktywnych miejsc trzecich w przestrzeni miejskiej
13.00 Marcin Drabek – Spontaniczna architektura krajobrazu w niewidzialnym mieście
13.30 przerwa kawowa
Akcje miejskie – meldunki z placu boju
14.00 Miejskie Pogotowie Ogrodnicze "Kwiatkibratki" – instalacja "Deszczobranie"
14.15 pracownia k. – Mikro-kosmos
14.30 Greengraffiti – Streethaft beskidzki
14.45 Stowarzyszenie Serfenta – Żywa altana wierzbowa
15.00 lunch
16.00 wernisaż wystawy "Dizajn w przestrzeni publicznej. Urban gardening"
 
 
Jan Bacza
źródło: ox.pl/mat. prasowe
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: