Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Tytuł mistrza dla Francuza

22 letni Enguerran Massis z Francji popełnił najmniej błędów w 15. dyktandzie dla obcokrajowców - tym samym został Cudzoziemskim Mistrzem Języka Polskiego.
 
W mieście trwa dwudziesta Szkoła Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. W zajęciach uczestniczy 180 studentów z całego świata. W tym roku najwięcej studentów przyjechało do Cieszyna z Hiszpanii i z Włoch a także Ukrainy, Białorusi i Rosji. Co ciekawe, mamy tylko jednego studenta z Czech - mówi Aleksandra Achtelik wicedyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej.
 
 
Wcale nie robimy tego dyktanda za wcześnie - mówi dyrektor Szkoły Jolanta Tambor. Większość z kursantów miała już styczność z językiem polskim - teraz chcemy sprawdzić jak sobie poradzą - mówi Tambor
 
 
Polska jest piękna a wasz język trudny - mówią z uśmiechem kursanci. Mimo to chcemy się go uczyć.
 
 
W tym roku tekst dyktanda dotyczył 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem.
 

Jan Bacza
 

Tekst dyktanda autorstwa prof. Aldony Skudrzyk:
 
Ścichły już, rozbrzmiewające do niedawna, dostojne dźwięki Bogurodzicy (alternatywnie: "Bogurodzicy"), średniowiecznego hymnu prowadzącego rycerstwo do boju. Słychać z oddali jakieś tępe odgłosy, rżenie i tętent szarżujących z impetem bojowych wierzchowców. Rozgorzała bitwa: zamęt, rwetes, szczęk mieczy i kruszących się kopii, zgrzyt, skrzypienie, łoskot uderzających o siebie zbroi i huk wystrzałów. Wokół srożą się woje, jeżą dzidy, kłębią ścierający się w zaciętej walce lżej opancerzeni strzelcy, piechurzy i ciężkozbrojni rycerze. Bez wątpienia bitwa grunwaldzka (15 lipca 1410 r.) to dzień najświetniejszego triumfu (a. tryumfu) oręża polskiego. W kilkugodzinnej bitwie wojska polsko-litewskie złamały potęgę Krzyżaków, odnosząc miażdżące zwycięstwo nad elitą wojsk krzyżackich. A więc naprawdę można ogarnąć cały ten chaos, nawet usłyszeć bitewny hałas! Była miłośniczką historii. Nie mogła w roku sześćsetnej rocznicy bitwy nie zobaczyć tego płótna. Tak, Matejkowska "Bitwa pod Grunwaldem", jak to już nieraz czytała, to rzeczywiste arcydzieło. Nie dziw, że artyście wręczono niegdyś berło królewskie na znak "panowania w sztuce". Takiego hołdu nie doczekał się żaden malarz.
źródło: RADIO 90
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: