Sukces zespołu “Vocalis”
W niedzielę 10 stycznia w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie zakończył się XVI Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek im. Księdza Kazimierza Szwarlika. To największy i najbardziej prestiżowy konkurs artystyczny przeznaczony dla muzykujących amatorów w Polsce. Patronuje mu Małżonka Prezydenta RP Pani Maria Kaczyńska.
Przez cały grudzień w 31 miejscowościach w kraju oraz kilku na Ukrainie i Białorusi odbywały się eliminacje regionalne, w których wzięło udział blisko 20 tysięcy wykonawców. Z ogromnej rzeczy muzyków do przesłuchań finałowych zakwalifikowano 26 chórów, 5 scholi, 24 zespoły wokalne, 14 zespołów wokalno-instrumentalnych, 9 duetów oraz 49 solistów. Wśród prezentujących się w finałowych rozgrywkach turnieju znalazł się międzywyznaniowy kameralny zespół żeński “Vocalis”, działający przy parafii ewangelicko-augsburskiej w Skoczowie.
Ogłoszenie wyników prac jury, w którym zasiedli wybitni znawcy chóralistyki - prof. Ryszard Handke z Akademii Muzycznej w Poznaniu (przewodniczący), prof. Mirosława Knapik z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz ks. dr Zenon Kołodziejczyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - nastąpiło podczas uroczystego koncertu galowego w monumentalnej świątyni Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie. Do udziału w koncercie zaproszono najlepszych uczestników festiwalu, a wykonywanym kolędom i pastorałkom przysłuchiwała się trzytysięczna publiczność, reprezentanci rządu RP, sejmu, senatu, władz wojewódzkich, miejskich, grono kościelnych hierarchów oraz przedstawiciele mediów.
Obok siedemnastu solistów, zespołów i chórów w koncercie wystąpił również zespół “Vocalis”. Wykonał dwie kolędy - “Lulajże Jezuniu” oraz “Wśród nocnej ciszy”. I to za zaśpiewanie tej pierwszej zespół otrzymał Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie polskiej kolędy tradycyjnej, ufundowaną i wręczoną przez Starostę Będzińskiego Pana Adama Lazara. Ponadto skoczowskie śpiewaczki otrzymały I miejsce w kategorii zespoły parafialne - dorośli.
Efektowny artystycznie i stylistycznie zróżnicowany koncert galowy potwierdził nie tylko wysoką rangę Festiwalu, ale także bardzo wysoki poziom, który prezentowali finaliści. W wypowiedziach dla mediów zarówno jurorzy, jak i ks. Piotr Pilśniak - spiritus movens przedsięwzięcia, podkreślali, że wielkie powodzenie przeglądu świadczy o wciąż żywej i pielęgnowanej tradycji kolędowania w Polsce.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.