Przyjdź i pomóż! Pomoc potrzebna w każdej formie

Mimo problemów, dobiega końca budowa skoczowskiego hospicjum 'Otwarte Drzwi'. Będzie to pierwsze w powiecie cieszyńskim hospicjum stacjonarne. Znajdzie w nim opiekę i dom 20 chorych.

Nawet nie tyle pieniądze co ręce do pracy są potrzebne w skoczowskim hospicjum ‘Otwarte Drzwi’. Wioletta Staniek szefowa stowarzyszenia budującego hospicjum i inicjatorka całego przedsięwzięcia podkreśla, że dzięki wielu darczyńcom udało się dokończyć budowę. Teraz konieczne są prace wykończeniowe. Wolontariuszy nie brakuje, jednak pracy jest wiele.

Jedną z osób, która pomaga w działaniach, jest niepełnosprawny Sebastian Szewczyk. - Po wypadku komunikacyjnym, jestem częściowo sparaliżowany. Nie przeszkadza mi to jednak w tym, by tutaj działać. Będzie mi miło, jeśli swoją pracą dam przykład innym i dzięki temu pojawi sie tutaj więcej osób. – mówi.

Każdy może pomóc, potrzebne są osoby zarówno do prac wykończeniowych, kładzeniu płytek, malowaniu, pracach instalacyjnych, ale i sprzątaniu czy innych niewymagających wielkiego nakładu sił pracach. Równolegle z budową, hospicjum cały czas prowadzi działalność i pomoc chorym w domach. Nawet upieczenia ciasta i przyniesienie go naszym wolontariuszom to pomoc – dodaje Staniek.

Swoją chęć do pomocy można zgłaszać pod numerem telefonu 662 010 996.


Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

31
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-04-15 20:59:10
krolik bugs: Brawo dla Sebastiana
2017-04-15 21:24:28
cd minerwa: \" Ekstremalna Droga Krzyżowa przeszła ulicami Cieszyna \" - to bylo w marcu i jedna z moich wypowiedzi -\"mogliby w tym czasie zrobic naprawde cos pozytecznego- np. drzewa posadzic, pojsc do domu dziecka i poczytac dzieciom bajki albo pojsc do domu seniora , zeby poswiecic im troche czasu\" . Mozna do tego dodac jeszcze pomoc w pracach wykonczeniowych przy hospicjum w Skoczowie. Bylaby to naprawde pozyteczna \"droga krzyzowa\".
2017-04-15 21:47:54
mamona87: Dwa lata temu też p. Staniek mówiła, że prace są już w 80% wykonane :( To smutne, bo widać, że prace stoją w miejscu. W tym czasie hospicjum powinno już normalnie funkcjonować. A jak widać tam jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Czy obecni rządzący nie mogli by zorganizować czegoś konkretnego tak żeby dokończyć budowę hospicjum? Zamiast wydawać pieniądze na pierdoły może by się zainteresowali tym hospicjum i sfinansowali np. firmę z prawdziwego zdarzenia, która się specjalizuje w wykończeniówce?
2017-04-15 22:18:32
kemotakzsar: od 3 marca prosiłem ox.pl żeby napisał co tak naprawdę dzieję się z tematem Hospicjum - dziękuję bardzo za ten artykuł.

Dziwne jest to, że o Hospicjum tak mało się pisze w naszych regionalnych mediach - Hospicjum miało być otwarte 2016 roku.
2017-04-15 22:50:32
krzysztof.mm: tak wygląda w praktyce partnerstwo kościelno-publiczne
2017-04-16 00:01:40
bronek91: @ cd minerwa

Zatem co... Zgłaszamy się???
2017-04-16 09:05:23
bronek91: @krzysztof.mm
Najpierw sam zrób coś dobrego a następnie krytykuj innych. Chociażby Ile w tym roku posadziłeś już drzewek i jaką powierzchnię masz zamiar zalesić?
2017-04-16 09:24:29
skuter66: Bronek91 zgadzam się z Tobą całkowicie.
2017-04-16 09:55:47
Międzol: Bronek ZAORAŁEŚ OCH !! Brawo.

Inna sprawa że hospicjum było by dawno skończone, ale z powodu nieprzejrzystych finansów fundacji, główny sponsor się wycofał.
2017-04-16 10:25:47
kemotakzsar: \"Inna sprawa że hospicjum było by dawno skończone, ale z powodu nieprzejrzystych finansów fundacji, główny sponsor się wycofał\" - może portal ox.pl powinien kilka pytań Pani Staniek zadać - dlaczego główny sponsor się wycofał ?
2017-04-16 10:26:36
cd minerwa: bronek91
tak jak namawiasz do dzialania starsza pania , tak samo mam nadzieje, ze zaagitujesz mlodych, silnych, sprawnych nie tylko klerykow do prac spolecznych przy hospicjum. Zycze powodzenia.
2017-04-16 11:14:24
bronek91: @ cd minerwa
Mam nadzieję że poznamy się osobiście przy wolontariacie:) Potem liczę na Twoje oferty;)
2017-04-16 14:05:45
krzysztof.mm: do bronka leśnika
nie ogarniasz
ja robię swoje i nie po to by się tym chwalić, tym bardziej przed sirotą z ox-a tłumaczyć
zaś ci od hospicjum dużo się chwalą i szumu robią, a mało z tego efektów
przemyśl, jak będziesz miał przerwę w wyrębach
2017-04-16 14:06:45
krzysztof.mm: do bronka leśnika
nie ogarniasz
ja robię swoje i nie po to by się tym chwalić, tym bardziej przed sirotą z ox-a tłumaczyć
zaś ci od hospicjum dużo się chwalą i szumu robią, a mało z tego efektów
przemyśl, jak będziesz miał przerwę w wyrębach
2017-04-16 14:08:21
krzysztof.mm: p.s.
no chyba, że myślenie ci szkodzi...
2017-04-16 16:56:18
bronek91: @ krzysztof.mm
Gromadźcie sobie skarby w niebie. Sprawcie sobie trzosy które nie niszczeją, skarb niewyczerpany w niebie, gdzie złodziej się nie dostaje ani mól nie niszczy. Bo gdzie skarb wasz, tam będzie i serce wasze. ŁK 12, 33-34

Nie wyciąłem ani jednego drzewa w tym roku. Nie jestem leśnikiem. Wprost przeciwnie, w Wielkim Tygodniu sadziłem nowe drzewa. Nic nie robię na pokaz, a zachęcanie innych do pomocy złe nie jest. Dlaczego nazywasz mnie \"sirotą\"??? Co Ci zrobiłem??? Ile posadziłeś już drzew w tym roku???
2017-04-16 18:13:37
cd minerwa: bronek91
popierasz linie KK - tzn. starsze panie maja utrzymac te instytucje i dzialalnosci z nimi zwiazane. Proponuje jednak lepiej zaangazowac mlodych klerykow (chocby z seminarium). Ja swoj limit prac spolecznych wykonalam w mlodosci. Teraz kolej na innych. Zycze powodzenia i i duzo satysfakcji z prac spolecznych.
2017-04-16 20:49:22
bronek91: @cd minerwa

Nie tylko KK odwołuje się do Biblii. Kto wyznaczył Ci limit??? Może to zbyt mało. To żadna sztuka pouczać innych, ale dawać przykład, już tak. Jak masz w zasięgu potrzebującego odpowiadasz, że limit na pomoc innym już został zrealizowany??? Jakie to infantylne. Ludzie z KOD jakoś nie mówią, iż czas ich działalności został zakończony...
2017-04-16 22:17:22
cd minerwa: bronek91 -
pytasz jak dziecko czy udajesz greka - \"Kto wyznaczył Ci limit ??\". Odpowiadam - moj wiek, moje mozliwosci ... :)
Przeczytaj jeszcze raz tekst ze ZROZUMIENIEM, bo tam pisza - \" potrzebne są osoby zarówno do prac wykończeniowych, kładzeniu płytek, malowaniu, pracach instalacyjnych, ale i sprzątaniu\" . Mozliwe, ze Twoja babcia jest dobra w kladzeniu plytek, malowaniu itp.- to na pewno pomoze :)

Jeszcze raz podkreslam- napewno lepiej byloby, gdyby mlodzi maratonczycy z krzyzami na plecach swoja energie wykorzystali np. pomagajac przy budowie hospicjum. Ty uwazasz inaczej , sugerujac, ze maja pomagac osoby starsze. Czyzby dlatego, ze mlodzi moga sie przemeczyc ?

Nie rozumiem tylko , co ma KOD z tym wspolnego? Chyba Ci sie cos poplatalo.
2017-04-17 09:15:38
Marzanna: cd minerwa. Tak czytam te twoje komentarze nie tylko pod tym artykułem i tak strasznie płoną nienawiścią do księży że nawet się zastanawiam skąd ta nienawiść się w człowieku bierze. Pytam się a cóż Ci zrobili Ci młodzi księża i klerycy ich powinnością jest służyć ludziom bo do tego ich przygotowano, a jeżeli ktoś z nich w swoim życiu zrobił źle to oni będą przed Bogiem odpowiadać a nie ty. Nikt z nas nie ma kryształowy ani ja ani ty a jeżeli ktoś łoży na kościół to bez przymusu. Może dożyjemy tych czasów jak będziemy chcieli chodzić do kościoła a ich nie będzie bo muzułmanie zrobią z nimi porządek i będziemy musieli ich utrzymać na nich pracować bo oni nie garną się do pracy zresztą niewierni mają ich utrzymać a kobiety nie mają u nich nic do powiedzenia więc nie będziesz mogła się na ich temat rozpisywać. szanujmy to co mamy. Wyjątki się zawsze zdarzają a każdy niech sumiennie robi to co do niego należy i nie przywołujmy kleryków do tablicy że mają w hospicjum płytki kłaść. Jeżeli nie wiesz co mają robić klerycy to google i znajdziesz poczytaj. Umiej uszanować każdego człowieka nawet jeżeli się to Ci nie podoba bo potem w tym kraju nie ma jedności i wychodzi całość to co mamy.
2017-04-17 12:21:55
bronek91: @ cd minerwa
Każdy może pomóc na tyle ile potrafi. Nikt Cię nie zmusza do ciężkiej, fizycznej pracy. Czytaj ze zrozumieniem, zawsze, jako nawet przysłowiowa babcia np. upiec ciasto. Taka pomoc tez jest mile widziana. Czytaj \"Nawet upieczenia ciasta i przyniesienie go naszym wolontariuszom to pomoc - dodaje Staniek.\"

Secundo, dlaczego dyskryminujesz kobiety i osoby starsze. Jeżeli ktoś czuje się na siłach, nawet jeśli jest kobietą i osobą starszą, dlaczego zakazujesz/stereotypowo piszesz iż do tej czynności nie jest zdolny/ kładzenia płytek tej osobie? Tylko dlaczego przez powyższe? A od stwierdzania możliwości jest lekarz, nie Ty.

\" lepiej byloby, gdyby mlodzi maratonczycy z krzyzami na plecach swoja energie wykorzystali np. pomagajac przy budowie hospicjum. \"- cytat

Nie nakazuj innym, jak mają realizować się. Człowiek to ciało i dusza. Ktoś ma rozwinięte potrzeby ciała, inni realizują się duchowo. Ty nie jesteś od tego, żeby decydować, kto na jakim polu ma się udzielać. Równie dobrze mogę powiedzieć o osobach spacerującymi z kijkami (nordic walking) iż w tym czasie mogą zrobić coś (moim zdaniem) bardziej pożytecznego. Jak widzisz ocena działania jest w tej sprawie subiektywna. Nie narzucaj jej innym.

\"Ty uwazasz inaczej , sugerujac, ze maja pomagac osoby starsze. Czyzby dlatego, ze mlodzi moga sie przemeczyc ?\"- cytat

Pomagać powinien każdy, kto ma taką możliwość. Nie dzielmy ludzi na starszych i młodszych. Taki podział nie jest potrzebny.

Co do KOD, widać tam, jak ludzie wiekowo starsi pięknie realizują się społecznie, nie przeszkadza im pogoda, niejednokrotnie dolegliwości zdrowotne i płytki cel. Przykład 16 XII 2016r. Warszawa. Było tak zimno, jednak UB Dziadki i Bacie na nic się nie skarżyły. Jak widać, kto chce-> potrafi.
2017-04-17 12:33:38
cd minerwa: Marzanna - czujesz sie obrazona a obrazasz innych.
Czyzby chodzilo Ci o to, ze to muzulmanie powinni klasc plytki w hospicjum w Skoczowie ?? bo nie rozumiem dlaczego o nich piszesz w tym temacie. I skad tyle nienawisci do muzulmanow. To sa tacy sami ludzie jak Ty i ja. I tak jak inni, nie wszyscy sa krysztalowi.

Gdzie widzisz nienawisc do ksiezy ? czyzby w mojej sugestii, ze mogliby ewentualnie pomagac przy budowie hospicjum, renowacji kosciola itp. ?? Mlodzi, zdrowi mezczyzni - wiec nie widze problemu. Zadna praca nie hanbi a wrecz uszlachetnia.
2017-04-17 18:06:14
bronek91: @cd minerwa

Klerycy i uczestnicy wszelkiego rodzaju spotkań o charakterze religijnym to tacy sami ludzie jak my. Jak słusznie zauważyłaś

\"To sa tacy sami ludzie jak Ty i ja. I tak jak inni, nie wszyscy sa krysztalowi\"- cytat

Nie rozumiem dlaczego to tylko klerycy mają kłaść płytki...

\"Zadna praca nie hanbi a wrecz uszlachetnia. \"- cytat

Zatem dlaczego wymawiasz się na wiek???
Skąd u Ciebie ta mowa nienawiści?-> Patrz wątek Ekstremalna Droga Krzyżowa Ulicami Cieszyna.
2017-04-17 18:06:55
cd minerwa: @bronek91
skoro z Twojej strony wszystkie mamy, babcie, ciotki juz upiekly ciasta, to moze zostawmy Biblie, muzulmanow, KOD, google w spokoju i skoncentrujmy sie na istocie sprawy czyli na mlodych i silnych ramionach, ktore w szybkim czasie (bo o to chodzi) pomoga przy budowie hospicjum. Wszelkie inne ideologie nie sa potrzebne.
2017-04-17 23:52:34
bronek91: \"skoncentrujmy sie na istocie sprawy czyli na mlodych i silnych ramionach, ktore w szybkim czasie (bo o to chodzi) \"- cytat
Widzę, iż wiek nie przeszkadza w koncentracji...... być może o klerykach, to tłumaczy dlaczego jesteś na nich taka cięta. Przypominam, iż klerykiem może być każdy mężczyzna odpowiedniej religii, bez ograniczeń wiekowych;) Co do osób piekących ciasta... Proszę nie dyskryminuj kobiet, tę czynność mogę także wykonywać osobnicy płci męskiej.
2017-04-18 07:46:48
cd minerwa: bronek91
Ejze :) a jakbym wymienila Twoich dziadkow, wujkow, kuzynow to znow przypisano by mi mowe nienawisci za propagowanie gender. Mam jeszcze w pamieci slowa arcybiskupa Gadeckiego, ze
groznym wyzwaniem jest lansowana pod plaszczykiem programu rownosciowego ideologia genderyzmu. Na Twoim miejscu uwazalabym z takimi wypowiedziami, bo ta ideologia jest bardzo krytykowana przez KK i posadza Cie o mowe nienawisci....
2017-04-18 11:27:52
bronek91: @ cd minerwa

A skąd Ci przyszło do głowy gender? Pisałem o dyskryminującej treści twoich komentarzy. Dlaczego mieszasz dyskryminację z gender? Gender (pojęcie) to płeć kulturowa, niezależna od płci fizycznej. Edukacji Seksualnej w szkole nie było? Kiedy ta KP w Cieszynie w końcu uruchomi jakieś zajęcia odnośnie gender dla dorosłych... Gender samo w sobie to jedno, jednak jego wdrażanie w życie to inna kwestia. Opowiem Ci ciekawostkę... w XII (?) wieku KK na terenie współczesnych Włoch był przeciwny wprowadzaniu widelca do kuchni.... Pytanie co to ma do dyskryminacji płci i kwestii pomagania innym.
2017-04-18 13:24:56
cd minerwa: No nie wierze, ze nie slyszales slynnych wypowiedzi swojego duchowego przewodnika arcybiskupa Gadeckiego - \" Niektorym rodzicom podoba sie uczenie chlopcow, ze winni po sobie sprzatac, a nie czekac, az zrobia to za nich dziewczynki\" , \"chlopcy nie powinni po sobie sprzatac, bo... zniewiescieja\" ???

\" Proszę nie dyskryminuj kobiet, tę czynność mogę także wykonywać osobnicy płci męskiej\" - to Twoj wpis. Nie obawiasz sie, ze panowie zniewiescieja wedlug \"recepty\" gender biskupow ???


2017-04-18 14:42:42
bronek91: @ cd minerwa
Skaczesz z kwiatka na kwiatek, jeśli chcesz poruszyć ten wątek, ok.
Gender to taka sama teoria jak np. Marksizm, Lenizm, Liberalizm, Chadecja, Transseksualizm, tylko iż odnosi się do relacji człowiek- płeć. To, że się jej naucza, nie jest złe, (Przykład, Paweł był biegły w mitologii pogańskiej, nikt go za to nie potępiał) wprost przeciwnie, ludzie powinni to znać i wiedzieć iż istnieją takie poglądy, czego faktycznie, część duchownych i to nie tylko KK nie potrafi zrozumieć. To, że coś znamy, nie jest złe, problem pojawia się na etapie praktykowania. Przykładowo, niektórzy duchowni baptystyczni i hinduistyczni nie potrafią do dziś zrozumieć, iż Ziemia ma kształt geoidy. KK też potrzebował czasu, aby to zaakceptować. Gender to teoria i tyle. Faktycznie, możemy się oburzać, iż wprowadza się ją \"na żywca\" do pewnych ośrodków wczesnej edukacji i to od praktycznego wymiaru. Myślę, iż na tym poziomie powinniśmy wskazywać wpierw na teoretyczny wymiar, praktyczny może poczekać i być uzależniony od woli każdego. Co do kwestii tolerancji, jesteś inteligentną osobą, zapoznaj się z sytuacją Kobiet w czasach Jezusa, jaki to on miał stosunek do pogardzanej wtedy części ludzkości (Świat Śródziemnomorski). W Kościele pierwotnym Paweł zalecał aby nawet biskupi byli mężami jednej żony, sam Piotr był żonaty, tradycja przechowała nawet jej imię -> Perpetua i imię jego córki -> Petronela. Obie niewiasty są święte. Kobiety mogły pełnić funkcję diakonis zatem mogły mieć niższe święcenia kapłańskie (Kapłani to Diakon, Prezbiter, Biskup). Chrystus po Zmartwychwstaniu objawił się jako pierwszej Kobiecie. Zakazał Żydom rozwodu pod jakimkolwiek pretekstem-> za stara żona.... W końcu w Nowym Testamencie każdy, bez względu na płeć jest równy wobec Boga. To nie chrześcijaństwo jest dyskryminujące i to nie religia powoduje dyskryminację ale społeczeństwo. To nie chrześcijaństwo podzieliło ludzi ze względu na płeć ale natura. Rolą każdej religii lub ideologii jest wyznaczenie relacji pomiędzy płciami. W tej kwestii, jeżeli chodzi o chrześcijaństwo, myślę że w porównaniu z innymi religiami, jesteśmy bardzo dobrze zorganizowani.

Czytaj listy Pawła. Jest tam mowa, że źródłem poznania Boga jest w pierwszej kolejności natura, tu wszyscy ludzie są równi. Mają inne funkcje, co nie przesądza iż ktoś jest od kogoś gorszy.
\"Albowiem od stworzenia świata (...) jego dzieła stają się widzialne dla umysłu(...) RZ 1,20

Co do zdania kapłanów/biskupów człowiek otrzymał rozum aby zgłębiać tajemnicę Boga, znać Go. Duchowni mogą się mylić-> Luter, Kalwin, Savonarola oni wszyscy byli duchownymi i się mylili. Głos Gadeckiego nie jest głosem KOŚCIOŁA ani głos Franciszka nie jest głosem KOŚCIOŁA. Stawianie znaku równości pomiędzy gender i brakiem dyskryminacji jest wypaczeniem, to pojęcia odnoszące się do różnych sfer. Brak dyskryminacji jest możliwy bez gender. Równie dobrze gender wprowadzony w życie nie rozwiązuje problemu dyskryminacji. Człowiek rozumny sam, nawet bez stanowiska KOŚCIOŁA jest w stanie określić zasadność teorii gender.

Niestety za wszystko obwiniane jest Chrześcijaństwo. Bez podstawy. To ludzie mają problem ze sobą, nie chrześcijaństwo. Chrześcijaństwo w życiu społecznym nie nakazuje dyskryminacji jakiejkolwiek płci, co nie można niestety powiedzieć o innych religiach. Jeżeli masz odmienne zdanie, wskaż w Biblii.

Jeżeli chcesz porozważać na temat płci, pomyśl iż rozwiązania wymaga inna kwestia. Czy bardziej etyczne jest stosowanie stosunku analnego przed oralnym czy odwrotnie.
2017-04-18 20:28:51
cd minerwa: bronek91 - piszesz miedzy innymi
\"Jeżeli chcesz porozważać na temat płci, pomyśl iż rozwiązania wymaga inna kwestia. Czy bardziej etyczne jest stosowanie stosunku analnego przed oralnym czy odwrotnie.\" Przypomnial mi sie dowcip...

Babcia przychodzi codziennie do spowiedzi i opowiada o swojej mlodosci , o seksie. Po jakims czasie zirytowany ksiadz mowi, babciu ale wciaz to samo opowiadacie . Babcia - prosze ksiedza, bo to sie tak mile wspomina.

Proponuje spowiedz i dyskusje z ksiedzem... ;)
2017-04-18 20:42:06
bronek91: Liczyłem na Twoje zdanie.... Za wiekiem przemawia doświadczenie;)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją