Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Poznaj tajemnicę Bożego Narodzenia

Historia niby wszystkim znana, jednak w okresie Bożego Narodzenia chętnie przypominana. Jasełka - bo o nich mowa, czyli historia narodzenia Jezusa odgrywana jest w niejednej szkole czy przedszkolu. Są i takie, które tradycyjnie odgrywane są przez grupy teatralne i z roku na rok cieszą się coraz większym powodzeniem.

Najpierw Maryja poznaje Józefa, potem anioł zwiastuje jej narodzenie Jezusa. Józefowi najpierw trochę głupio, że Maryja oczekuje nie jego dziecka, ale potem wszystko zaczyna rozumieć. Wędrują na spis do Betlejem, szukają noclegu, a kiedy nikt nie chce dać im schronienia, spędzają noc w ubogiej szopie. Tam rodzi się Jezus. Potem przychodzą pasterze, królowie. Złego Heroda ścina śmierć i zabiera diabeł. Wszystko to opatrzone kolędą. Jasełka – przedstawienie opisujące narodzenie Chrystusa to zasługa św. Franciszka z Asyżu. Na początku „aktorami” były rzeźby przedstawiające Świętą Rodzinę i inne jasełkowe postacie. Potem bernardyni i franciszkanie wprowadzili marionetki, a z czasem i te zastąpili żywi aktorzy.

Również w naszym regionie nie brakuje przedstawień jasełkowych. Najsłynniejsze to te cieszyńskie. Przedstawienie jak co roku przygotowywane jest przez Zespół Teatralny Parafii św. Elżbiety w Cieszynie pod kierunkiem siostry Jadwigi Wyrozumskiej ze Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek. Jasełka mają już swoją ponad dwudziestoletnią tradycję. Pierwsze przedstawienie odbyło się w teatrze w 1990 roku. „„Jasełka Tradycyjne” co roku ogląda  kilka tysięcy osób.  Zespół odgrywający jasełka liczy ponad stu aktorów, a jasełka to piękne widowisko muzyczne, z niepowtarzalnym scenariuszem, wykorzystującym szereg elementów regionalnych oraz twórczości artystycznych samych cieszynian. W tym roku spektakle zaplanowano 14 i 15 stycznia godz. 16.00; 16, 17,18, 19, 20  stycznia godz. 17.00; 21 stycznia godz. 11.00 oraz 16.00; 22 stycznia godz. 16.00; 23 stycznia godz. 17.00.

Również tradycją są jasełka przygotowywane przez Misyjną Jutrzenkę ze Skoczowa. Młodzież i dzieci co roku wystawiają swoje przedstawienie w kościele pw. śś. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie. Od zeszłego roku również w skoczowskim kinie można zobaczyć przedstawienie przygotowane przez Dzieci i Młodzież Koła Misyjnego ze Skoczowa. Reżyserem spektaklu jest Urszula Marhula, przedstawienie pod kątem muzycznym przygotowuje Anna Wiech. Dochód z przedstawiania w formie wolnych datków, przekazywany jest misjonarzom. Pierwszy występ odbył sie 26 grudnia w kościele, kolejny już jutro (30 grudnia 2011r.)o godz. 18.00 w Teatrze Elektrycznym. ZOBACZ FOTOREPORTAŻ

Dużą popularnością cieszą się też Jasełka Zbytkowskie w których występują całe rodziny.  Najbliższe spektakle  odbędą się pod strzechą zbytkowskiej świątyni 8 stycznia (niedziela) o godz. 15.00; 15 stycznia (niedziela) o godz.15.00; 21 stycznia (sobota) o godz. 16.00.

Również w Gminie Strumień szykuje się niecodzienne świętowanie Święta Trzech Króli. Ulicami Strumienia przejdą Trzej Królowie na wielbłądach, mieszkańcy i goście. Wszyscy spotykają się o godz. 13.00 w strumieńskim parku. Niezwykłą uroczystość uświetni kapela Ochodzita. Zobacz też Betlejem już gotowe!

Dorota Kochman

źródło: OX.PL
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: