Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Już jest skoczowski kalendarz!

Mieszkańcy Skoczowa się cieszą. Po rocznej przerwie na półki ich biblioteczek trafi Kalendarz Gminy Skoczów.

Jest coś z historii, coś z teraźniejszości. Na stronach Kalendarza Gminy Skoczów można znaleźć niejedną ciekawostkę.  – Po rocznej przerwie kalendarz wraca, to już nasze skoczowskie, tradycyjne wydawnictwo – mówił podczas spotkania autorskiego Robert Orawski, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Skoczowie, które jest wydawcą kalendarza. 

Na ponad dwustu stronach Kalendarza Gminy Skoczów można znaleźć opowiadania, teksty Gustawa Morcinka, poezję spod pióra skoczowskich twórców. Dowiedzieć się więcej o początkach skoczowskiego kina i Integratora. Jest też historia o donosie na Zofię Kossak, czy utworzeniu skoczowskiego ogólniaka. Nie brakuje też archiwalnych zdjęć i tekstów z „Gwiazdki Cieszyńskiej”  z 1911roku. Ponadto teksty o najnowszej historii Skoczowa. Znajdziemy tu laureatów Srebrnej Cieszynianki, dokonania skoczowskiej biblioteki, Miejskiego Centrum Kultury. Nie brakuje też sztandarowego Judosza, historii skoczowskiego Warcęgi, czy zmarłego na służbie Bogdana Kowalczyka – naczelnika OSP w Skoczowie. – Jest wiele artykułów, wierszy, opowiadań, które warto przeczytać – mówiła Joanna Jurgała-Jureczka, która pracowała przy redagowaniu wydawnictwa i napisała również kilka tekstów znajdujących się na stronach kalendarza. 

W najnowszym wydawnictwie MCK ”Integrator” nie brakuje też przepisów kulinarnych przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Uważni obserwatorzy znajdą też fotografie sprzed lat, które są przygotowane z myślą o nagrodzeniu tych, którzy się na nich rozpoznają. 

Kalendarz Gminy Skoczów to kontynuacja wydawnictw Kalendarza Skoczowskiego, redagowanego przez Stowarzyszenie Morcinkowskie, któremu przewodniczyła Halina Szotek oraz Towarzystwa Miłośników Skoczowa. 

Podczas spotkania promocyjnego można było wymienić swoje spostrzeżenia na temat kalendarza, redakcja zadeklarowała wydawnictwo kolejnego w przyszłym roku i zachecała do współpracy. Wszystkim uczestnikom spotkania promocyjnego zarała góralska kapela "Szarpaczka".

Kalendarz można kupić w ARTadresie (Rynek 18) oraz skoczowskich kioskach. Kosztuje 25 zł.

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ Z IMPPREZY FOT.PIOTR IWACZ

KOD

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: