Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Niewidomi wyjdą na scenę

Jesteśmy jednym zespołem, nikt spośród widzów nie wie, że jesteśmy niewidomi - mówią aktorzy Krakowskiego Moliere. To będzie niecodzienny spektakl. Niecodzienni będą też aktorzy. Grupa trzynastu osób - niewidzących i niedowidzących - wraz z profesjonalnymi aktorami, już w przyszłą niedzielę wystawi w Pogórzu spektakl 'Brat Naszego Boga'.
15 czerwca o godzinie 17.00 w kościele Najświętszej Marii Panny w Pogórzu odbędzie się niecodzienny spektakl. Ze sztuką ‘Brat Naszego Boga’ w świątyni wystąpi krakowski Teatr Moliere. Dramat Karola Wojtyły jest utworem o istnieniu dwóch powołań w jednym człowieku. Główny bohater Adam Chmielowski odczuwa powołanie do sztuki i do niesienia pomocy potrzebującym. Wywołuje to w nim niemal rozdarcie wewnętrzne. Ostateczną decyzję podejmuje oglądając swój obraz Ecce homo. W wizerunku Chrystusa odnajduje miłosierdzie i odpowiedzialność za ubogich. Adam Chmielowski przemienia się w Brata Alberta i zakłada zgromadzenie zakonne - Zgromadzenie Braci Albertynów.
 
Sam spektakl jednak będzie dużym wydarzeniem, nie tylko ze względu na samą treść. Także ze względu na aktorów grających w przedstawieniu. W większości są to osoby niewidome i niedowidzące.
 
Adaptacją dramatu, scenariuszem i reżyserem całości jest aktor Artur Dziurman. Jest on również założycielem Teatru Moliere. Od 2002 roku teatr intensywnie działa dzięki wielu projektom, które piszemy do różnych instytucji. Mimo otwartości na tzw. kulturę europejską, na ‘proeuropejskość’, osoby niepełnosprawne są w naszym społeczeństwie dyskryminowane. To jest zauważalne. My idziemy pod prąd. Chcemy te osoby promować – zauważa Dziurman.
 
 
Jak podkreśla reżyser przedsięwzięcia, to nie są typowe spektakle, bowiem są to spektakle teatralno – filmowe. Sekwencji filmowe nakręcono w Opactwie Tynieckim. Projekcja przedstawia sceny plenerowe i te, które wymagały skomplikowanej scenografii, nie możliwej do zrealizowania na naszej scenie ze względu na jej ograniczoną przestrzeń teatralną. Film zatem służy jako łącznik światów i planów akcji dramatu.
 
W główną rolę wcielił się Maciej Jackowski aktor Teatru im. J. Słowackiego towarzyszą mu jeszcze dwie profesjonalne aktorki Magda Sokołowska aktorka Teatru J. Słowackiego oraz Iwona Chamielec. Pozostałe 15 ról grają aktorzy niewidomi i niedowidzący. Spektakl ilustrowany jest muzyką Jana AP. Kaczmarka, Jacka Skubikowskiego oraz zespołu IL Divo. Za scenografię oraz kostiumy odpowiada znany krakowski scenograf i kostiumolog Ryszard Melliwa.
 
Według aktorki Magdaleny Sokołowskiej, widowisko ma dużo ciekawych rozwiązań formalnych i nie jest nużące. Reżyser odważył się dokonać skrótów, cięć w tekście dramatu, bo miał pomysł na to przedstawienie. To jest bardzo klarowne i esencjonalne widowisko – dodaje.
 
 
Jak udało się osobom niewidzącym poznać tekst? Każdy z aktorów otrzymał płytę z nagraną treścią całego spektaklu. Odtwarzając treść uczymy się na pamięć ról – mówi niewidzący Krzysztof Bartosz. Jak dodaje z uśmiechem – osoby niewidzące muszą mieć oczy dookoła głowy. Musimy pamiętać w którym momencie pojawi sie sekwencja filmowa, że za chwilę jest taka czy inna scena. Trzeba być maksymalnie skupionym na tym co dzieje się wokół nas.  
Jak mówi, niepełnosprawność w tym przypadku jest atutem, trzeba jednak ją dobrze wyrazić. Tak, aby widzowie nie zorientowali się, że aktorzy są osobami niepełnosprawnymi.
 
 
Honorowy patronat nad spektaklem objął ordynariusz diecezji bielsko-Żywieckiej bp Roman Pindel oraz starosta cieszyński Jerzy Nogowczyk. Bilety na spektakl w cenie 25 zł można nabyć w ARTadresie na skoczowskim rynku, bądź w Parafii NMP Królowej Polski w Pogórzu. Spektakl wystawiony zostanie w niedzielę 15 czerwca o godzinie 17.00 w pogórskim kościele.
 
Jan Bacza
 
źródło: ox.pl/mat.pras.
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: