Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

W Powiecie Cieszyńskim nie ma kąpielisk?

Gdzie można się ochłodzić w upalne dni w Powiecie Cieszyńskim? Jak się okazuje mieszkańcy i turyści nie mają zbyt wiele możliwości. W tym roku, tak jak i w poprzednim sezonie do kąpieli zostały wyznaczone tylko 2 miejsca, natomiast nie uświadczymy żadnych kąpielisk. Zawsze można jednak skorzystać z odkrytych basenów.

Powiat Cieszyński co roku przyciąga wielu turystów i to nie tylko w sezonie zimowym. Również latem można tutaj aktywie i ciekawie spędzić czas. Jednak jak się okazuje fani wodnych szaleństw nie mają zbyt dużego wyboru. Ochłodę w upalne dni można znaleźć z pewnością na basenach zarówno tych odkrytych jak i krytych, których trochę na Śląsku Cieszyńskim funkcjonuje. Jednak na próżno szukać tutaj kąpielisk, bo ich po prostu nie ma. Kąpielisko to miejsce, które musi zostać zgłoszone do Sanepidu oraz spełniać odpowiednie wymagania. Jest to miejsce zgłoszone przez organizatora bądź Urząd – przyznaje Teresa Wałga, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Cieszynie.

Sytuacja wyglądała podobnie w zeszłym roku. Wtedy również na terenie Powiatu Cieszyńskiego nie zostało zgłoszone żadne kąpielisko. Ma to związek ze zmianą przepisów, które obowiązują od stycznia 2011 roku. Zapisy Unijnej Dyrektywy Wodnej, jasno i wyraźnie określają jaki zbiornik wodny może zostać kąpieliskiem. Kąpielisko według przepisów prawa musi w odpowiednim czasie zostać zgłoszone. Ważne jest ustalenie z Sanepidem harmonogramu badania jakości wody. Sanepid powinien również systematycznie nadzorować stan zbiornika zarówno pod względem wizualnym jak i jakości.

Zamiast kąpielisk mamy jednak na Śląsku Cieszyńskim miejsca przeznaczone do kąpieli. W tym roku będą dwa takie miejsca. Jedno to staw Młyńszczok w Zebrzydowicach, a drugie miejsce to część rzeki Wisły. Urząd Miasta w Wiśle zgłosił rzekę, jako miejsce przeznaczone do kąpieli zwłaszcza w okolicach Amfiteatru – mówi Teresa Wałga. Jakie wymogi prawne powinno więc spełniać miejsce wyznaczone do kąpieli? Przede wszystkim prawo jest tutaj mniej restrykcyjne. Takie miejsce powinno być przede wszystkim zgłoszone do Sanepidu i oznakowane. Wykonanie badania jakości wody odbywa się zazwyczaj parę tygodni przed rozpoczęciem sezonu, a drugie badanie ma być wykonane przynajmniej 1 raz w trakcie sezonu. I na tym cała procedura się kończy.  

Tak więc w Powiecie Cieszyńskim mamy dwa miejsca przeznaczone do kąpieli, czy są już przygotowane do nowego sezonu? Woda jeszcze nie była zgłoszona do badania jednak w najbliższym czasie na pewno takie działania przeprowadzimy – przyznaje Teresa Wałga. Warto jednak dodać, że wszystkie inne miejsca, które nie zostały zgłoszone do Sanepidu to dzikie kąpieliska. Nie są tam wówczas przeprowadzane żadne kontrole jakości wody. Korzystając z takich wodnych zbiorników warto pamiętać, że wchodzimy tam tylko i wyłącznie na własną odpowiedzialność.

 

Marta Szymik
 

źródło: OX.PL
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: