Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

Pierwszego marca na skoczowskim rynku i w Teatrze Elektrycznym odbędą się uroczystości związane z Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych. Mirosław Sitko, burmistrz Skoczowa, już dziś zaprasza wszystkich na obchody.

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych to święto obecne w polskim kalendarzu od 2011 roku. 1 marca został wybrany nieprzypadkowo. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

- Przypomnę , że Armia Krajowa została rozwiązana w styczniu 1945 roku. Część oddziałów nie podporządkowała się rozkazowi rozwiązania. Aresztowany został i wywieziony do Moskwy cały rząd Polskiego Państwa Podziemnego. Od tej pory dla wielu prawych Polaków nie było już miejsca we własnym kraju. Stanęli przed ciężkimi życiowymi wyborami. Jednym z nich była po prostu dalsza walka - wyjaśnia Bogusław Słupczyński z MCK „Integrator”.

Powojenne podziemie było zdezintegrowane. Europa Środkowa, decyzją mocarstw, została już dawno i potajemnie podzielona na strefy wpływów.  Potęgowało to dramat beznadziejności. - Oprócz walczących z UB, Milicją i KBW oddziałów NSZ , WiN i innych , zdarzały się zwyczajne bandyckie grupy wykorzystujące wojskową symbolikę i hasło walki o Wolną Polskę. Sprzyjało to komunistycznej propagandzie. Okres walki niepodległościowej po II wojnie światowej nie został jeszcze wystarczająco wnikliwie opracowany i opisany. Przez kilkadziesiąt lat po wojnie temat "Żołnierzy Wyklętych" był preparowany przez organy PRL. Nie ulega jednak wątpliwości, że poległy w tej walce tysiące żołnierzy, którzy nie mogli pogodzić się z ostatecznym i niesprawiedliwym dla Polski rozstrzygnięciem wojny oraz z sowiecką dominacją - wyjaśnia pracownik MCK „Integrator”, przygotowujący skoczowskie obchody święta.

Jednym z najbardziej dobitnych przykładów tragedii powojennego polskiego podziemia jest śmierć blisko 170 żołnierzy oddziału majora "Bartka" NSZ, który operował w Beskidzie Śląskim. Prawie całe zgrupowanie zostało wywiezione podstępnie i zamordowane. W UB-eckich katowniach zamordowano tysiące wojennych bohaterów jak na przykład słynnego uczestnika Powstania Warszawskiego Jana Rodowicza "Anodę", jak Rotmistrza Witolda Pileckiego, czy majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę". - Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych to wyraz pamięci o tych wszystkich ludziach, bohaterach, męczennikach, którzy w tzw. wolnej, powojennej Polsce nie doczekali sprawiedliwości i szacunku. Zostali skazani na śmierć lub więzienie, a na pewno na zapomnienie - komentuje Bogusław Słupczyński.

Program obchodów 1 marca, niedziela:
Rynek w Skoczowie, godz. 9.00:

  • ekspozycja tematyczna Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich z Cieszyna
  • prezentacja historycznych ubiorów partyzanckich
  • słowo wstępne - etos Żołnierzy Wyklętych
  • Apel Poległych
  • pieśni partyzanckie w wykonaniu orkiestry dętej.


Teatr Elektryczny, godz. 10.00

- projekcja filmu pt. „Inka 1946” w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz

Wstęp na projekcję filmu jest bezpłatny. Wejściówki można rezerwować on-line: www.teatrelektryczny.pl lub odebrać osobiście w ArtAdresie na Rynku.
 

źródło: ox.pl/mat.pras.
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: