Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn: Radni podjęli uchwałę ws. stawek za odpady

Na czwartkowej (26.02) sesji Rady Miejskiej Cieszyna radni większością głosów podjęli uchwałę ws. wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki takiej opłaty. W porządku obrad znalazła się również uchwała dotycząca ustalenia stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności w przypadku nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne.

W połowie lutego br. Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura zapowiedział, iż zamierza podnieść stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Czytaj również: Dwa złote więcej za śmieci

Temat śmieci został poruszony na czwartkowej (26.02) sesji Rady Miejskiej Cieszyna. W porządku obrad znalazła się bowiem uchwała w sprawie zmiany uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki takiej opłaty. Głos w tej sprawie zabrał Burmistrz Cieszyna, Ryszard Macura. Okazało się, że ustalone stawki nie wystarczają na pokrycie kosztów związanych z gospodarką odpadami. Starałem się zaproponować rozwiązanie które, daje gwarancję zamknięcia tego systemu, a z drugiej strony brałem również pod uwagę potrzeby społeczne, by nie obciążać, aż tak bardzo mieszkańców konieczną w moim przekonaniu podwyżką – podkreślał Macura.

Przewodniczący Komisji Finansów, Krzysztof Pszczółka zaznaczył, iż radni bardzo długo obradowali w tej sprawie. Nie ma wśród nas radnego, który chciałby podwyżki – zaznaczył. Pszczółka podkreślał, iż proponowana podwyżka jest wynikiem splotu różnych okoliczności. Podkreślał także, że ustawa z 2012 roku, która przyniosła w całym kraju dużą rewolucję nie była idealna i miała wiele niedociągnięć. Zaznaczył, iż jednym z powodów podwyżki jest radykalny wzrost ilości odpadów, który odnotowano w Cieszynie w 2014 roku. Wzrost odpadów poddawany jest obecnie szczegółowej analizie. Ludzie płacą ryczałtowo, miasto z kolei płaci za faktyczną ilość śmieci. W zeszłym roku dopłaciliśmy 400 tys. zł do śmieci, które zostały wywiezione z Cieszyna. Przy wzroście odpadów nastąpiło realne zagrożenie, że będziemy mieli dziurę w budżecie w tym roku – tłumaczył Pszczółka.

Radny dodał, iż jednym z rozwiązań tego problemu mogłoby być zaciągnięcie kredytu. Jednak Miasto i tak jest już znacznie obciążone inwestycją kanalizacji – mówił Pszczółka. Podkreślał, iż nie można sobie pozwolić na odsunięcie decyzji o podwyżkach. Ustawodawca nakazuje nam opublikować naszą uchwałę w ciągu miesiąca. Gdybyśmy to zrobili w marcu, to byłby to już jeden kwartał do tyłu i byłoby to ok. 300 lub 400 tys. dodatkowych kosztów - zaznaczył.

Podkreślał także, iż obecna sytuacja jest wynikiem działań podjętych przez poprzednią radę. Zaznaczył, iż gdyby wówczas radni ustalili kwotę 11,30 zł to dziś nie byłoby takich problemów. Radni woleli jednak wziąć stronę mieszkańców i obniżyć te opłaty do kwoty 8,30 zł. To doświadczenie poprzednich lat nauczyło nas czego mamy wymagać w następnym przetargu na wywóz nieczystości w Cieszynie – zaznaczył Pszczółka. Radny dodał, iż po rozważeniu wszelkich możliwości nie znaleziono innego rozwiązania, dlatego też proponowana podwyżka jest konieczna.

W tej sprawie wypowiedział się również przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, Krzysztof Wantulok. Uznaliśmy za zasadne podjęcie tej uchwały. Cyfry mówią same za siebie. Wzrost o 40% masy odpadów przy tej samej liczbie mieszkańców, czyli tych samych wpływach do budżetu stworzył ten problem – podkreślał.

W pierwszej kolejności radni większością głosów podjęli uchwałę w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki takiej opłaty. I tak w przypadku kiedy odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny wysokość stawki od osoby miesięcznie wyniesie 10,30 zł. Zaś w przypadku kiedy odpady komunalne nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny opłata wyniesie 19,53 zł od osoby miesięcznie.Większością głosów radni podjęli również uchwałę w sprawie zmiany uchwały w związku z ustaleniem stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności w przypadku nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne. Stawki te można znaleźć na stronie Urzędu Miasta. Ustalone zmiany wejdą w życie od 1 kwietnia br.

 

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: