Muzyka i Pieśni Średniowiecznej Europy
Serię tegorocznych spotkań z muzyką średniowiecznej Europy rozpocznie 25 kwietnia o godz. 19.30 w Kościele OO. Bonifratrów Zespół Muzyki Dawnej „Scandicus”, który występuje od 2007 roku. Wykonuje muzykę średniowieczną, przede wszystkim wokalną. Ich repertuar stanowią pieśni religijne i świeckie wywodzące się z wielu źródeł. „Scandicus“ często koncertuje. Brał udział w Międzynarodowych Spotkaniach z Muzyką Dawną w Świeradowie Zdroju, w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej "Salve Regina" w Wigrach, w Międzynarodowym Festiwalu im. Agricoli w Świebodzinie. W Cieszynie grupa wystąpi w składzie: Tymoteusz Dorda (śpiew, Fidel), Jakub Kabus (śpiew, symfonia), Sławomir Witkowski – (śpiew, lutnia), Piotr Flis (harfa romańska, flet prosty, kier. Muzyczne).
W programie koncertu:
Cantigas de Santa Maria (XIII w.)
- Cantiga 258 - Aquela que a séu Fillo - Godefroy de St Victor (ok. 1125 – 1194)
Planctus ante nescia - Graduał Płocki Ms 32 (1365)
- Żywot Pana Jezu Krysta (1522)
- Chrystus z martwych wstał je
Cantigas de Santa Maria
- Cantiga 7 - Santa Maria Amar
- Cantiga 279 – Santa Maria valed ai Senor
- Cantiga 422 - Madre de Deus
Biblioteka Narodowa w Warszawie (sygn. III 8040, karty. 618-619)
- Radości wam powiedam
Cantigas de Santa Maria
- Cantiga 166 - Como poden
Kolejny koncert z cyklu odbędzie się 9 maja o godz. 18.30 w Kościele SS. Boromeuszek. Będzie można wysłuchać koncertu warszawskiego duetu „Sol et Luna”. Zespół w składzie: Saba Zuzanna Krasoczko (śpiew, harmonium, flety, daf), Mieczysław Eligiusz Litwiński (śpiew, harmonium, setar, tar, santur, cytra smyczkowa, darabukka), wykonuje poezję z kręgu różnych kultur świata. Koncertował w Europie (Niemcy, Włochy, Słowenia, Litwa, Łotwa, Estonia, Chorwacja) i Iranie.
Saba Zuzanna Krasoczko to śpiewaczka, aktorka nurtu off, językoznawca, tłumaczka i pedagog. Wykonuje litewską muzykę ludową i klasyczną muzykę perską. Śpiewa w teatrze dramatu liturgicznego Schola Teatru "Węgajty".
Mieczysław Eligiusz Litwiński – kompozytor, śpiewak, multiinstrumentalista – gra na wielu instrumentach Wschodu i Zachodu. Jest członkiem sekstetu kompozytorów polskich "Kawalerowie Błotni". Współpracuje z teatrami: "Węgajty","Gardzienice", "Wierszalin", "Montownia".Autor m.in. spektakli „Missa Pagana" i „Misterium polne".
W trakcie koncertu będzie można również oglądać realizację plastyczną „Anioł” autorstwa Jacka Wudarczyka - malarza, rzeźbiarza, teoretyka sztuki.
Program koncertu:
– Adest parvulus
– Salve virgo singularis
– Adam Novus - sekwencje z dramatów liturgicznych z IX – XIII w.
– Ut queant laxis - słynny hymn Gwidona z Arezzo od którego pierwszych sylab pochodzi współczesna solmizacja
– Sumer is icumen in – anonimowy kanon z XIV w (w języku średnioangielskim)
– Sanz cuer m’en vois – pieśń Guillaume’a de Machaut (z XIV w. - w języku starofrancuskim)
– Unter den Linden
– Ouwe war
– Sumer – pieśni Walthera von der Vogelweide - Minnesängera z początku XIV w. (w języku średniowysokoniemieckim)
– Besznou az nej
– Serre nej
– Morde budam zende szodam – klasyczne pieśni i recytacje sufickie do słów poety-i mistyka z przełomu XIII/XIV w.
– Dżalaluddina Rumiego (po persku)
– O bogowie – modlitwa Apoloniusza z Tiany (w starożytnej grece)
– Bogurodzica – słynna polska pieśń (w staropolszczyźnie)
Na zakończenie tegorocznego spotkania z muzyką średniowiecza, 16 maja (godz. 18.00) w sali widowiskowej Domu Narodowego zaprezentuje się Zespół Muzyki Dawnej Jar. Utworzony w 2006 roku, gra muzykę inspirowaną słowiańszczyzną wczesnego średniowiecza. Bazuje na muzycznych i lirycznych zapisach etnografów, a także na podaniach, legendach i obrzędowości ludowej Słowian. Wykorzystuje wykonane przez siebie kopie instrumentów historycznych i pasterskich. Grupa uczestniczy w licznych koncertach w kraju i za granicą m.in. na festiwalach średniowiecznych, dniach miast, historycznych piknikach...
Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Zapraszamy!
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.