Konkurs gwary w Grodźcu
Dwunasty raz w szkole w Grodźcu można było posłuchać pięknego brzmienia cieszyńskiej mowy. W XII Regionalnym Konkursie Znajomości Gwary Śląska Cieszyńskiego pod patronatem Wójta Gminy Jasienica Janusza Pierzyny rywalizowali uczniowie szkół z gminy Jasienicy i sąsiednich miejscowości.
W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z gminy Jasienica, z Grodźca, Iłownicy, Jasienicy, Międzyrzecza, Rudzicy, Świętoszówki i Wieszcząt, a także reprezentanci sąsiednich miejscowości, Górek Wielkich, Pierśćca i Pogórza. Występy dzieci były oceniane w dwóch kategoriach: prezentacji indywidualnej oraz grupowej. Jury przyznawało punkty za sposób przedstawienia tekstu i jego oryginalność, właściwy akcent i wymowę, ruch sceniczny oraz opracowanie artystyczne.
W kategorii indywidualnej rywalizowało ze sobą siedemnastu uczestników, którzy wystąpili przed publicznością w strojach cieszyńskich. Ich prezentacje bawiły i wzruszały, a opracowanie artystyczne i gra aktorska były na najwyższym poziomie. Jury miało twardy orzech do zgryzienia, dlatego przyznało dwa miejsca pierwsze, jedno drugie i dwa trzecie.
O wyniku zaważyły swobodne posługiwanie się gwarą i właściwy akcent. Trzecie miejsce ex aequo uzyskali: Stefania Zbijowska z Iłownicy, która zaprezentowała tekst „Żebroczka”, oraz Zuzanna Maciejczyk ze szkoły w Górkach Wielskich z tekstem „Gdo zjod jelita”. Drugie miejsce zajął Jakub Westermann ze szkoły w Grodźcu, który wygłosił tekst „Jak to naprawdę w Raju było”. Zwyciężyli ex equo: Julia Kliber ze szkoły w Jasienicy z tekstem „Kicia hósz” oraz Mateusz Wacławczyk z SP w Pierśćcu. Jakub wygłosił tekst Eweliny Szuścik pt. „Żebroczka”.
Występy grupowe dały uczniom większą swobodę artystyczną i możliwość zaprezentowania talentu aktorskiego. Spośród przybyłych zespołów jury przyznało dwie nagrody. Drugie miejsce zajął zespół z Międzyrzecza w składzie Julia Nycz, Mateusz Szkucik, Filip Komendera, którzy przedstawili utwór „Dlaczego zostałem tylko nauczycielem”. Pierwsze miejsce zdobyli Angelika Moczała, Karolina Pospiech i Oskar Maciejowski z Grodźca z zabawną scenką „Serdeczno pogawędka”.
Po części konkursowej, którą poprowadziły uczennice z Grodźca, przed zgromadzonymi wystąpił ludowy Zespół Regionalny „Grodźczanie”. Artyści zaprezentowali kilka pieśni z regionu Śląska Cieszyńskiego. Następnie przed uczestnikami zaprezentował się zespół taneczno-muzyczny szkoły w Grodźcu w repertuarze Śląska Cieszyńskiego.
(red./mat.pras.)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.