Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kolejna edycja TACY JESTEŚMY

Znamy listę nominowanych do tegorocznej 9. edycji konkursu organizowanego przez Kongres Polaków w RC Tacy Jesteśmy 2011

Wiadomo już, kto będzie ubiegać się o przychylność publiczności oraz specjalnego jury w tegorocznej 9. edycji konkursu organizowanego przez Kongres Polaków w RC Tacy Jesteśmy 2011. Nagroda główna „Złoty Jestem" zostanie przyznana jednemu z dziesięciu nominowanych. Werdykt zostanie ogłoszony podczas Koncertu Galowego w Teatrze Cieszyńskim w sobotę 26 listopada

.Wybór nominowanych do nagrody „Złoty Jestem" poprzedziły burzliwe obrady komisji, w której oprócz Józefa Szymeczka, prezesa Kongresu Polaków, zasiedli Rudolf Moliński, Bogdan Kokotek i Věra Judaszewicz. W tym roku komisja postanowiła jednak zrezygnować z przyznawania nominacji według kryterium regionalnego, gdyż, zdaniem organizatorów, ta wprowadzona w ub. roku formuła się nie sprawdziła. - Wybieraliśmy spośród blisko 50 kandydatur, na bieżąco konsultując się z największymi autorytetami środowiska zaolziańskiego. Propozycje nadchodziły z całego Zaolzia, co nas niezmiernie cieszy. Niektóre nominacje nie budziły żadnych wątpliwości, albowiem chodziło o kandydatów, których niezależnie od siebie zaproponowało kilka osób. Oprócz dziesięciu nominacji postanowiliśmy przyznać również jedną specjalną nagrodę - powiedział J. Szymeczek. Na pytanie, czy po ośmiu edycjach Tacy Jesteśmy nadal jest z czego i kogo wybierać, prezes Kongresu odpowiedział. - Uważam, że tak. Zaolzie jest na tyle twórcze, płodne i pomysłowe, że co roku zaskakuje nas nowymi inicjatywami i osiągnięciami. Chociażby film „Zwrotnica" dowodzi takiej właśnie pomysłowości i odwagi twórczej.

W tegorocznej dziewiątej edycji Tacy Jesteśmy organizatorzy postanowili wykorzystać sprawdzone elementy poprzednich edycji, a także wnieść pewne nowości. Do tych ostatnich należy decyzja o przyznaniu aż dwu nagród głównych. O zwycięzcach Złoty Jestem 2011 zadecyduje bowiem po raz pierwszy w historii konkursu nie tylko szeroki ogół poprzez głosowanie, ale również specjalnie powołane w tym celu fachowe jury. - Stwierdziliśmy, że przyznawanie nagrody wyłącznie na podstawie głosowania stawiało zespoły w lepszej pozycji niż kandydatów indywidualnych, którym trudniej było zdobyć tylu fanów jak kandydatom grupowym - wyjaśnił Szymeczek.

Kolejna nowość dotyczyć będzie również uroczystej gali w Teatrze Cieszyńskim. W tym roku nie poprowadzą jej, jak zdążyliśmy się już przyzwyczaić, świetni w tej roli Věra Judaszewicz i Bogdan Kokotek, ale zastąpi ich gwiazda wieczoru, Piotr Bukartyk. - Jestem przekonany, że tegoroczny finał Tacy Jesteśmy 2011 będzie ciekawym przeglądem najnowszych osiągnięć Zaolzia i tym samym jego wspaniałą promocją. Impreza ta co roku spotyka się z ogromnym zainteresowaniem ze strony mediów, w tym kilku stacji telewizyjnych - stwierdza z zadowoleniem J. Szymeczek. Jak przyznaje, dodatkową satysfakcją dla organizatorów jest fakt, że w gronie nominowanych we wcześniejszych edycjach znalazły się takie osoby, które dziś robią furorę wybiegającą daleko poza zaolziańską scenę, jak np. Ewa Farna czy Charlie Straight.

Lista nominowanych:

Beata Bocek
- za trasę koncertową po Morawach i Czechach z prezentacją piosenek w języku polskim

Ewa Haltof - za wspaniałe osiągnięcia sportowe w mistrzostwach Europy i mistrzostwach świata w kolarstwie (formuła MTBO - rowerowa jazda na orientację) oraz narciarstwie na orientację (medale z mistrzostw Europy, piewsze miejsce w kategorii długi dystans)
Grupa twórcza Tomasza Heczki - za pomysł i produkcję pierwszego filmu fabularnego, zrealizowanego na Zaolziu przez Zaolziaków - „Zwrotnica"

Ewa Jaślar-Walicka
- za organizację konkursu harfowego i popularyzację harfy i muzyki poważnej wśród młodzieży, między innymi przez zorganizowanie Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Harfą

Koło Macierzy Szkolnej przy PSP w Hawierzowie Błędowicach
- za zorganizowanie dwunastu edycji Festiwalu Piosenki Dziecięcej w Hawierzowie oraz utrzymanie wysokiego poziomu artystycznego i organizacyjnego tej imprezy.

Chór mieszany „LIRA"
- działający przy MK PZKO w Darkowie, za koncert w ramach 10. edycji przeglądu chóralnego „Darkowska Jesień" oraz popularyzację śpiewu chóralnego przez organizowanie tej dorocznej imprezy i utrzymanie jej wysokiego poziomu.

Barbara Mračna
- za realizację programu artystycznego w ramach Festiwalu PZKO
Michaela Raszka, Roman Zemene - opiekunowie inicjatyw i projektów realizowanych przez studentów Gimnazjum Polskiego w Czeskim Cieszynie, za motywację młodzieży do aktywnego udziału w projektach „małych grantów" (Pedałuj albo zgiń, Komórkobranie, Podpalamy szkołę i wiele innych) oraz kampanii przed spisem ludności „Postaw na Polskość.

Marta Różańska
- za debiut poetycki w postaci tomiku wierszy „Natchnienie"

Witosław Szwarc
- członek wędryńskiego zespołu teatralnego, za główną rolę Piotra w sztuce Rubi Birdena „Życie w zasięgu ręki" (reżyseria Janusz Ondraszek).

Głos Ludu - Gazeta Polaków w Rrepublice Czeskiej

źródło: Głos Ludu
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: