Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Coś ciekawego dla dorosłych i młodzieży (87)

Podsumowanie czytelnictwa w bibliotekach powiatu cieszyńskiego podczas trwania pandemii pokazała, że dużą popularnością cieszyły się książki związane w II wojną światową i wspomnieniami obozowymi. Dlatego tym razem chciałbym zainteresować książkami o tej tematyce.

 Pierwsza książka to powieść o tematyce obozowej i problematyce żydowskiej „O chłopcu, który poszedł za tatą do Auschwitz”, której autorem jest Jeremy Dronfield. Gustav, skromny tapicer polskiego pochodzenia, i jego nastoletni syn Fritz byli Żydami. W Austrii w przededniu wojny nie było gorszego przewinienia. W 1939 roku, rozdzieleni z rodziną, trafiają do obozu w Buchenwaldzie. Tam każdego dnia znoszą głód, katorżniczą pracę i najgorsze ludzkie okrucieństwa. Ale mają siebie. Niezwykła więź daje ojcu i synowi siłę, by przetrwać. Kiedy więc Gustav trafia na listę do Auschwitz, Fritz wie, że to wyrok śmierci. Podejmuje heroiczną decyzję: sam zgłasza się do obozu. Napisana na podstawie sekretnego dziennika Gustava Kleinmanna, opowiedziana z niezwykłą wrażliwością prawdziwa historia podróży w głąb piekła nazistowskich obozów, heroicznej walki o przetrwanie i niewiarygodnego ocalenia. Opowieść o miłości, która daje odwagę, by zejść do piekła. I siłę, by to piekło przetrwać.

Następna książka to drastyczna powieść autobiograficzna o kampanii wrześniowej, pobycie w obozach na terenie Polski i ZSRR „I Bóg o nas zapomniał” autorstwa Andrzeja Kalinina. Bohaterem i narratorem tej książki jest polski chłop z kresów wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej, który brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku. Jego oddział dostał się do niewoli radzieckiej. Wraz z innymi żołnierzami został on deportowany i zesłany w głąb Związku Radzieckiego. Przez dwa lata przebywał w więzieniach i obozach pracy przymusowej na Syberii. Książka zawiera subiektywną ocenę wojny i innych wydarzeń, dokonaną przez człowieka bezbronnego. Obraz lagrów sowieckich, widzianych oczami polskiego chłopa.

Erich Maria Remarque jest autorem drastycznej powieści o pobycie w niemieckim obozie podczas II wojny światowej „Iskra życia”. Wiosną, 1945 roku, obóz koncentracyjny w Mellern funkcjonujący od dziesięciu lat, doczekał się wyzwolenia. Wśród ocalałych więźniów znaleźli się Bucker i jego ukochana żona - Rut Holand. Jest to historia pokolenia, które przeżywa tragiczne doświadczenia w czasach faszyzmu i II wojny światowej.

Jako czwartą książkę polecam tym razem powieść o tematyce również obozowej skierowaną głównie dla młodzieży „Chłopiec z Salskich Stepów” autorstwa Igora Newerly. Obóz koncentracyjny na Majdanku w 1943 roku. Autor, książkę tę poświęcił swoim współtowarzyszom pobytu w obozie koncentracyjnym na Majdanku. Bohaterem książki jest lekarz (Rosjanin), który pełnił funkcję lekarza obozowego - pomagał współwięźniom i podtrzymywał ich na duchu. Opowieść o przyjaźni, która nigdy nie wygasa.

Książki może tym razem trochę ciężkie, ale można powiedzieć, że kiedyś człowiek zgotował człowiekowi takie cierpienia i katusze. Zapraszam do czytania oczywiście tego co nas interesuje i co lubimy czytać.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-01-30 14:38:45
krzysztof mm: no to jest bardzo ciekawe: materiał pt. "W 102. rocznicę bitwy pod Skoczowem" ox opublikował wyłączając pod nim możliwość komentowania - w klasycznie Narodowo-Kościelno-Patriotycznej według propagandowych wzorców PiS imprezie brali udział przedstawiciele PiS-owskiej władzy skoczowskiej i katolicki proboszcz, ciekawe który z nich poprosił o wyłączenie komentarzy... a może ox już prowadzi rozmowy z Orlenem na temat włączenia się w marketingowa strategię koncernu przerobu ropy naftowej i wprowadzenia kartek na benzynę?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: