Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Budżety gmin a epidemia: Cieszyn

W kolejnym "odcinku" naszej serii o wydatkach samorządów, które związane są z epidemią koronawirusa, przyjrzymy się gminie Cieszyn.

Inwestycje i wydatki społeczne

Jak informuje Alicja Dąbrowska, skarbnik gminy Cieszyn, do końca maja wydatki przeznaczone na walkę ze skutkami epidemii wyniosły 263 126,93 zł, z czego:

 • 135 794,55 zł przeznaczono na sprzęt ochrony osobistej
 • 959,34 zł przeznaczono na wsparcie utrzymania personelu medycznego i służb ratowniczych
 • 6 422,57 zł przeznaczono na utrzymanie urządzeń sanitarnych w budynkach i obiektach gminnych
 • 96 172,89 zł przeznaczono na działania dezynfekujące
 • 6 042,95 zł przeznaczono na zakup środków do dezynfekcji
 • 4 788,45 przeznaczono na funkcjonowanie posterunku Straży Granicznej przy ul. Zamkowej 1

Podobnie jak inne gminy, także Cieszyn w tym roku notuje mniejsze wpływy z udziału w podatkach i opłatach. W marcu, kwietniu i maju, w stosunku do analogicznego okresu w 2019 roku, zmalały one o ponad 3,2 mln zł. Szczegółowe dane widoczne są poniżej:

Które inwestycje miejskie musiały zostać odwołane lub przesunięte w czasie? - Obecnie nie dysponujemy taką listą. Ona może powstać dopiero wówczas, gdy zaproponowane będą konkretne zmiany w budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej. W związku z tym, że sytuacja związana ze skutkami pandemii kształtuje się dynamicznie, pani burmistrz sukcesywnie podejmuje właściwe decyzje związane z realizacją różnorodnych przedsięwzięć - podkreśla Alicja Dąbrowska.

Miasto przeznaczyło też około 300 tys. zł na pomoc najemcom mieszkań należących do Zakładu Budynków Miejskich. Skorzystało z niej dotychczas 145 osób.

Kultura

Epidemia odcisnęła swoje piętno na działalności kulturalnej miasta, w którym funkcjonuje kilka instytucji zajmujących się tym obszarem.

Książnica Cieszyńska

- Z powodu pandemii Książnica zrezygnowała z realizacji comiesięcznych spotkań w dwóch cyklach “Cymelia i osobliwości Książnicy Cieszyńskiej” oraz “Akademia Filozoficzna”. Do ich organizowania wrócimy po wakacjach. Z tych samych powodów nie odbyła się także Noc Muzeów, w której Książnica co roku współuczestniczy - mówi Krzysztof Szeląg, dyrektor placówki.

Jak dodaje, instytucja zaoszczędziła około 1000-1500 zł w skutek nieorganizowania Nocy Muzeów. Co więcej, przez konieczność odstąpienia od bezpośredniej obsługi odwiedzających, obniżyły się koszty zużycia mediów - oszczędności jednak nie przekraczają kwoty 600 zł (z powodu wzrostu cen).

Teatr im. Adama Mickiewicza

Władze teatru musiały odwołać aż 51 imprez, w tym:

 • 2 spektakle w ramach "Dni Teatru"
 • 17 spektakli dla dzieci i młodzieży
 • 11 koncertów
 • 14 spektakli
 • 6 filmów w ramach festiwali
 • 1. seminarium

- W tym czasie prac inwestycyjnych nie prowadzono. W związku z wprowadzeniem stanu epidemicznego i zawieszeniem działalności artystycznej, teatr do dnia dzisiejszego nie uzyskał zakładanych wpływów w łącznej wysokości 177 986 zł - wylicza Andrzej Łyżbicki, dyrektor instytucji.

Jak dodaje, trudno przewidzieć wyniki finansowe, jakie zanotuje instytucja w trakcie drugiego półrocza. - Uwzględniając wprowadzone i obowiązujące przepisy zmniejszające ilość miejsc na widowni do 50%, prowadzone są rozmowy w sprawie ewentualnej zmiany terminów planowanych imprez i zasad współpracy wynikających z nałożonych limitów - podkreśla.

Dom Narodowy

Między marcem a majem br., wynagrodzenia dla instruktorów prowadzących zajęcia dla mieszkańców zostały pomniejszone o kwotę 11 188,96 zł (w stosunku do marca i maja 2019 roku). - Warto jednak zaznaczyć, że zmniejszenie wydatków na wynagrodzenia dla instruktorów nie jest oszczędnością, gdyż COK pozbawiony jest również dochodów w postaci odpłatności za zajęcia ich uczestników. Wynagrodzenia dla instruktorów są kalkulowane w taki sposób, by pokrywali je uczestnicy zajęć ze swoich składek - mówi Adam Cieślar, dyrektor Cieszyńskiego Ośrodka Kultury. 

Największą imprezą, którą organizowało miasto w tym roku, jest Święto Trzech Braci. Jego odwołanie dało oszczędność rzędu 400 tys. zł (pomniejszając ją o wydatki na zaliczki dla gwiazd w wysokości 37 515 zł). - Odwołanie imprezy wiąże się też z utratą dochodów z wynajmu miejsc handlowych (w zeszłym roku była to kwota 28.200 zł) oraz wpływu ze sponsoringu (trudny do określenia, gdyż każdego roku jest on inny) - dodaje Cieślar. 

Rachunek zysków i strat dotyczący organizacji pozostałych imprez i funkcjonowania Domu Narodowego wygląda następująco:

 • Jarmark Wielkanocny - utrata dochodu z wynajmu miejsc handlowych w wysokości 4 650 zł
 • Konieczność zamknięcia Domu Narodowego dla odwiedzających - miesięczne straty w wysokości około 2 tys. zł z powodu utraty dochodów z wynajmu pomieszczeń. Na kwiecień zaplanowane było też wesele w sali widowiskowej, z którego planowany dochód miał wynieść 2 152,40 zł.
 • Oszczędność w zużyciu energii elektrycznej wyniosła 2 571,20 zł. Pozostałe opłaty za media były wyższe z powodu wykonania niezbędnych prac remontowych i drobnych napraw, jakie zostały przeprowadzone

COK-owi udało się jednak pozyskać dodatkowe fundusze na realizację projektów w tym roku:

 • 40 tys. złotych na projekt „#ZdalnaKultura – Meldunek stały”
 • 32 tys. złotych na realizację projektu „Cieszyński Przekładaniec”
 • 20 tys. złotych na organizację 15. Festiwalu Wakacyjne Kadry
 • 15 tys. złotych na projekt „Cudze chwolicie, czyli wydarzóne warsztaty stela”
 • 15 tys. złotych pozyskane z Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

Zamek Cieszyn

Działalność Zamku Cieszyn opiera się na dotacjach z Urzędu Miejskiego w Cieszynie i Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, a ponadto na dofinansowaniach z funduszy unijnych i środkach ministerialnych. Instytucja czerpie też zyski ze sprzedaży biletów wstępu na Wieżę Piastowską. - Pandemia i związane z nią ograniczenia spowodowały drastyczne ograniczenie dochodów (w skali całego roku szacunkowo ok. 200 000 zł), a więc także  konieczność zmiany planów organizacyjnych i zmniejszania wydatków do minimum - mówi Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku.

W skutek pandemii instytucja musiała wstrzymać lub odwołać następujące wydarzenia:

 • Obserwatorium Designu, Dizajn w Przestrzeni Publicznej, Dizajn po śląsku - koszty w wysokości 102 tys. zł
 • Śląska Rzecz - ograniczono koszty do minimum, ostateczny kosztorys znany będzie po zorganizowaniu finałowej gali 11 września br.
 • Graduation Projects na Zlin Design Week - koszt około 10 tys. zł
 • Dzień Przedsiębiorczości, szkolenia z cyklu ABC Przedsiębiorczości, Psychologia w Biznesie, szkolenie dotyczące projektowania witryn i szkolenie sprzedaży - koszt 12 tys. zł
 • Cieszyńska Noc Muzeów - oszczędności ok. 5 tys. zł

Co więcej, Zamek zrezygnował z usług firmy ogrodniczej i nie przeprowadził remontu schodów na Wieżę Ostatecznej Obrony - oszczędności z tego tytułu wynoszą około 15 tys. zł w skali roku.

Odsunięty został w czasie także projekt "Rozwój Sieci na Rzecz Innowacyjnego Rzemiosła", który uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - To projekt, który miał opierać się na osobistych kontaktach i spotkaniach uczestników z całej Polski, a jego realizacja miała się rozpocząć w kwietniu tego roku. Wartość przyznanej dotacji wynosi 53 376 zł, z kolei nasz wkład własny miał wynieść ponad 13 000 zł. Jego realizacja w dużym stopniu zależy od rozwoju pandemii, w dalszym ciągu jest możliwa modyfikacja planowanych działań lub całkowita rezygnacja - podkreśla Gołębiowska. 

Biblioteka Publiczna

Jak wylicza Izabela Kula, dyrektor biblioteki, w pierwszym półroczu instytucja zaoszczędziła kwotę 8 900 zł z powodu odwołania lub przesunięcia imprez. - Z tej kwoty w drugim półroczu zamierzamy zrealizować przesunięte w czasie przedsięwzięcia za kwotę 4 200 zł - dodaje.

Na wydatki związane ze spełnieniem warunków reżimu sanitarnego biblioteka wydała 5 650 zł, z kolei odwołanie Święta Trzech Braci poskutkowało rezygnacją z kiermaszy używanej książki - generowały one zyski w wysokości ok. 3 tys. zł. 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej

- W okresie od 11 marca do końca czerwca niezrealizowany dochód, spowodowany zamrożeniem działalności zespołu, wyniósł około 83 tys. zł - mówi Karolina Małysz-Tulec, kierownik zespołu. Na tę kwotę składają się:

 • Odwołany koncert 18 kwietnia - dochód 5 tys. zł
 • Odwołanie "Dziecięcych Spotkań z Folklorem" - dochód 10 tys. zł
 • Przesunięcie koncertów z okazji 70-lecia zespołu - 30 tys. zł
 • Odwołanie Majówki z Zespołem - 3 tys. zł
 • Utrata dochodów z wynajmu sal - 15 tys. zł
 • Utrata dochodów z tytułu zajęć tanecznych grup dziecięcych - 20 tys. zł

Poprzednie "odcinki" serii:

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-07-07 14:27:02
hanbes: Hm, jestem laikiem w sprawach ekonomii ale powyższe oświadczenia mają sens. Wiadomo, obecnie wszyscy przędą cieniej. Fajnie że te przeliczenia ujrzały światło dzienne i nie są żadną tajemnicą, no ale bądźmy dobrej myśli i wróci normalność...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: