Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Budżety gmin a epidemia: Chybie

W kolejnym, trzecim już odcinku naszej mini-serii tekstów przyjrzymy się wydatkom gminy Chybie związanym z epidemią COVID-19.

- Na działania bezpośrednio związane z zabezpieczeniem przed epidemią wydano do dnia dzisiejszego 26.682,09 zł. Środki te zostały wydatkowane na środki ochrony osobistej, środki dezynfekcyjne, dozowniki a w okresie początkowym za zakup materiałów niezbędnych do szycia maseczek - przyznaje Aleksandra Biała, skarbnik gminy Chybie.

Główną inwestycją, jaką prowadzi tamtejszy samorząd jest budowa systemu kanalizacji. - Jest ona realizowana zgodnie z harmonogramem, ponieważ jest dofinansowana środkami europejskimi - podkreśla Biała.

Jak wygląda sytuacja z innymi przedsięwzięciami, jakie realizuje gmina? - Dofinansowana środkami krajowymi budowa sali gimnastycznej przy SP 1 została rozłożona w czasie na trzy lata budżetowe. Realizacja pozostałych inwestycji (modernizacja budynku na potrzeby GOK i termomodernizacja budynku przy ul. Bielskiej 40) uzależniona jest od wyników postępowań przetargowych i stopnia realizacji dochodów budżetowych. Zadania bieżące w zakresie funkcjonowania mienia komunalnego i infrastruktury oświatowej realizowane są w wysokości niezbędnego minimum - dodaje skarbnik.

Z powodu epidemii musiały zostać odwołane liczne imprezy kulturalne, takie jak Festiwal Piosenki „Młoda Gwiazda”, Rodzinny Rajd Rowerowy, Dzień Dziecka, Żabionalia, Piknik Filmowy z AKF „Klaps”, Jarmark Ekologiczny, Festyny sołectw Chybie, Mnich, Zaborze, „Atrakcje na wakacje” czyli organizacja zajęć artystycznych dla dzieci.

Gmina straciła też na wpłatach z podatku PIT. - Za pięć miesięcy dochody z PIT są o ok. 300 tys. niższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - zaznacza Aleksandra Biała.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: