Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Budżety gmin a epidemia: Istebna

Wracamy do naszej mini-serii, w której pytamy gminy o wydatki związane z epidemią COVID-19. Po tym, jak w ubiegłym tygodniu pisaliśmy o Hażlachu, Ustroniu i Chybiu, dziś przyjrzymy się Trójwsi.

Jak informuje nas Wioleta Golik z Referatu Rozwoju, Infrastruktury i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Istebna, łączne dotychczasowe środki wydane na wydatki "epidemiologiczne" wynoszą 23 053,95 zł. - Kwota obejmuje zakup środków ochrony takich jak maseczki, rękawice, środki dezynfekujące, okulary ochronne dla strażaków czy zakup wideofonu do urzędu. Zawiera także koszt dokumentacji związanej z tymczasową zmianą organizacji ruchu na drogach prowadzących do przejść granicznych - Łupienie i Cierne Skalite - dodaje.

Istebniański samorząd otrzymał też dotację od wojewody śląskiego w wysokości 3 051,00 zł na utrzymanie sanitariatów przy pięciu przejściach granicznych.

Wśród innych negatywnych skutków epidemii, Golik wymienia opóźnienia w postępowaniach przetargowych czy niemożność podpisania umowy o dofinansowanie unijne dotyczące projektów transgranicznych. Ucierpiała też szeroko pojęta kultura. - Wiele imprez kulturalnych i wydarzeń gminnych takich jak: majówka, dzień dziecka, powitanie wakacji zostało odwołanych. W marcu zawieszone zostały warsztaty organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury - wernisaże, wystawy, warsztaty tańca, warsztaty mydlarskie, zajęcia muzyczne, turnieje sportowe, mecze i zaplanowane spotkania. Przez cały czas sytuacja jest monitorowana. Możliwe jest, że dalsze wydarzenia też trzeba będzie odwołać lub zmienić ich termin, ewentualnie organizowane będą w formie on-line, tak jak ma to miejsce w przypadku ustaleń Komitetu Organizacyjnego ds. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Obostrzenia dotyczące organizacji imprez zewnętrznych oraz dalsze ustalenia w tej kwestii będą na bieżąco dostosowane do wytycznych związanych z sytuacją epidemiologiczną - podkreśla urzędniczka.

Warto jednak dodać, że na odwołaniu wydarzeń kulturalnych zyskał... budżet gminy. - Koszty organizacji dnia dziecka w wysokości około 10 tys. zł zostały przeniesione na inne zadania. Podobnie w kwestii odwołanego koncertu Golec uOrkiestra, gdzie część środków zabezpieczy działania promocyjne i turystyczne w kwocie 60 tys. PLN, związane ze wspólnym projektem polsko-czeskim Interreg VA z gminą Mosty koło Jabłonkowa pt. pt. „Fortyfikacje Szańce - wspólna historia, która łączy do dzisiaj" - kończy Wioleta Golik.

Poprzednie "odcinki" serii:

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: