Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Budżety gmin a epidemia: Goleszów

W kolejnym odcinku naszej mini-serii zaglądamy do gminy Goleszów. Ile wyniosły wydatki tamtejszego samorządu związane z epidemią COVID-19?

Jak informuje nas Sylwia Cieślar, kwota przeznaczona dotychczas na walkę z epidemią wynosi dokładnie 67 138,09 zł. - Składają się na nią, między innymi, koszty zakupu materiałów i usług - podkreśla wójtka gminy dodając, że najważniejszymi działaniami sfinansowanymi ze środków własnych samorządu są:

  • przystosowanie Urzędu Gminy, punktów bibliotecznych i przedszkola publicznego do funkcjonowania w warunkach epidemii. Tu warto dodać, że magistrat nie był zamknięty dla mieszkańców, którzy mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z jego pracownikami

  • zakup środków ochrony osobistej dla pracowników Urzędu Gminy, innych jednostek mu podległych oraz ochotniczych straży pożarnych działających na terenie gminy (które dostarczały zakupy i lekarstwa osobom objętym kwarantanną)

  • zakup artykułów spożywczych i lekarstw dla osób przebywających na kwarantannie, które nie miały dostępu do kart płatniczych lub środków finansowych

  • dostarczanie zakupów osobom starszym i niepełnosprawnym

  • pomoc służbom wojskowym i policyjnym, które pełniły kontrolę na przejściach granicznych

  • prowadzennie akcji informacyjnej dotyczącej sposobów zabezpieczania się przed zakażeniem - tej tematyce poświęcony był także jeden numer Panoramy Goleszowskiej

  • zakup materiałów do produkcji maseczek ochronnych, które były bezpłatnie wydawane mieszkańcom przez Gminny Ośrodek Kultury i koła gospodyń wiejskich

Epidemia spowodowała spore straty w budżecie gminy. - Tylko w kwietniu udziały gminy w podatkach PIT i CIT były mniejsze prawie o pół miliona rok do roku. To jeden z najbardziej wymiernych, negatywnych skutków epidemii dla naszego samorządu - zaznacza Cieślar.

Jak jednak dodaje, goleszowski samorząd starał się pomagać przedsiębiorcom w okresie "zamrożenia gospodarki". - Po pierwsze, podmioty prowadzące działalność gospodarczą na terenie gminy Goleszów mogły skorzystać (i znaczna część to zrobiła) z pomocy polegającej na odroczeniu płatności rat podatków. Po drugie, przedsiębiorcom prowadzącym działalność w gminnych lokalach, którzy zmuszeni byli okresowo zawiesić ją w związku z decyzją władz centralnych, zostały umorzone należności za najem nieruchomości - podkreśla.

Gmina zdecydowała się także odwołać liczne imprezy, takie jak Dni Gminy Goleszów – Dożynki Gminne, Rodzinny Piknik Gminy Goleszów czy Przegląd Dorobku Kulturalnego „TON”. Cięcia budżetowe jednak ominęły inwestycje. - Zaplanowane inwestycje gminne na tę chwilę są realizowane – nie zostały wstrzymane w związku ze stanem epidemii, choć rozpoczęcie części z nich jest z przyczyn niezależnych od gminy opóźnione. Mamy jednak nadzieję, że, jeśli nie wszystkie, to większość zadańinwestycyjnych zostanie zrealizowanych - kończy Sylwia Cieślar. 

Poprzednie "odcinki" serii:

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: