Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Budżety gmin a epidemia: Strumień

W kolejnym odcinku naszej mini-serii odwiedzimy Strumień. Jakie wydatki poniósł tamtejszy samorząd w związku z epidemią COVID-19?

Jak informuje nas Anna Grygierek, burmistrzyni Strumienia, kwota ta wynosi ok. 53 tys. zł. Pieniądze te pochodzą z rezerwy budżetowej, która była przeznaczona na sytuacje kryzysowe. - Środki wydatkowano między innymi na zakup wyposażenia ochrony osobistej: rękawiczek, maseczek, przyłbic, płynów dezynfekcyjnych do rąk, środków odkażających do większych powierzchni, kombinezonów, gogli, opryskiwaczy do dezynfekcji przestrzeni publicznych, żeli dezynfekcyjnych, termometrów. Zostały również poniesione wydatki na pomoc żywnościowa dla osób potrzebujących objętych kwarantanną - wylicza szefowa samorządu.

Co więcej, gmina zorganizowała akcję szycia maseczek dla wolontariuszy i mieszkańców, której koszt wyniósł 12,5 tys. zł. Uczestniczyło w niej 66 osób mieszkających w nie tylko w Strumieniu, Zbytkowie czy Bąkowie, ale też w Wiśle Małej czy Ustroniu. - Uszyte maseczki trafiły do każdego domu na terenie gminy Strumień, jak również zostały przekazane do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Domu Pomocy Społecznej dla dzieci w Strumieniu, Komisariatu Policji w Strumieniu oraz wszystkich jednostki OSP na terenie gminy i ośrodków zdrowia - dodaje Grygierek.

Żadna z miejskich inwestycji, która została zaplanowana na pierwsze półrocze, nie została wstrzymana lub przesunięta w czasie. Z oczywistych względów jednak gmina musiała odwołać miejskie imprezy: Wielkanocny Stół i Staromiejska Wiosna, a także spektakle w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, turnieje sportowe dla dzieci i młodzieży, kurs komputerowy dla seniorów, spotkania historyczne czy wszelkie imprezy ogranizowane w Galerii pod Ratuszem.

W skutek epidemii zmalały mocno dochody gminy. Wpływy z podatków PIT i CIT, w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku, były niższe o blisko milion złotych. - Pomimo uszczuplonych dochodów, gmina Strumień widząc z jakimi kłopotami borykają się działający na jej terenie przedsiębiorcy, postanowiła przyjść im z pomocą. Rada Miejska na wniosek burmistrza  podjęła uchwały w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości oraz przesunięcia terminu płatności rat podatku od nieruchomości z powodu COVID-19. Co więcej, osoby prowadzące działalność gospodarczą w lokalach stanowiących własność gminy mogły wnioskować o obniżenie miesięcznej stawki czynszu za miesiąc kwiecień, maj i czerwiec  - podkreśla Anna Grygierek dodając, że o  zwolnienie z podatku od nieruchomości za maj i kwiecień mogli się starać przedsiębiorcy, którzy zostali objęci zakazem prowadzenia działalności gospodarczej. Pozostali z kolei mogli się ubiegać o przedłużenie terminu płatności do końca września br.

Poprzednie "odcinki" serii:

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-07-06 18:07:48
M53: "Uszyte maseczki trafiły do każdego domu na terenie gminy Strumień, jak również zostały przekazane do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Domu Pomocy Społecznej dla dzieci w Strumieniu, Komisariatu Policji w Strumieniu oraz wszystkich jednostki OSP na terenie gminy i ośrodków zdrowia - dodaje Grygierek. " A to burmistrz kłamczuszek- nie przypominam sobie, żeby ktoś z UG w Strumieniu podarował mi maseczkę. I sądzę, że moim sąsiadom również się to nie przytrafiło. Ale jak to brzmi dumnie: "Trafiły do każdego domu w gminie". Nie potrzebuje maseczek od pani burmistrz, sama sobie i rodzinie uszyłam po kilka, ale nie znoszę, kiedy ta pani lasuje się, kłamiąc.
2020-07-12 18:11:00
Bogdan1: Maseczki rozwozili Sołtysi, Radni, Strażacy i każdy kto był chętny pomóc, była mapka i szczegółowy podział kto gdzie rozwozi. Gmina kupiła materiał i wszystko koordynowała. Ludzie byli bardzo wdzięczni, szczególnie Ci starsi. Jest u nas wiele osób, które jak trzeba, pomagają. Z tego, co piszesz i Ty szyłaś maseczki we własnym zakresie. Gratulacje, musimy się trzymać razem:)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: