Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 782komentarzy: 0

Hubertus w Klubie Jeździeckim Cieszyn - Pastwiska

15-11-2017 19:00

Symboliczną gonitwę za lisem w ramach ''Hubertusa'' zorganizowali 11 listopada działacze Klubu Jeździeckiego Cieszyn - Pastwiska.
Hubertusową gonitwę za lisem zorganizowano również w Cieszynie-Pastwiskach, fot. Jagna Greń Hubertusową gonitwę za lisem zorganizowano również w Cieszynie-Pastwiskach, fot. Jagna Greń

Tego roku po rozległej łące obok ujeżdżalni lisa, czyli jedną z uczestniczek zabawy z przypiętą lisią kitą goniło pozostałych 13 jeźdźców. Choć obecnie w stajni na Pastwiskach nie ma aż tylu koni, to niektórzy przyjaciele Klubu przyjechali specjalnie na imprezę ze swoimi wierzchowcami z innych stajni. - Bywały lata, że na „Hubertusie” mieliśmy tyle samo naszych koni plus goście. Teraz ogólnie stajnie w mieście cieszą się mniejszym zainteresowaniem, niż te usytuowane na wsiach, gdzie wyjeżdża się ze stajni niemal wprost do lasu, w teren – mówi prezes Klubu i założyciel stajni na Patwiskach Juliusz Kajzar. Wspomina czasy, kiedy to właśnie lokalizacja w obrębie miasta sprawiała, że klub był bardziej dostępny. - Dzieci, młodzież, która u nas trenowała przyjeżdżała do klubu autobusem miejskim albo przychodziła na piechotę. Przed zawodami w innych klubach musieliśmy przeprowadzać wewnątrzklubowe by wyłonić kadrę, która będzie reprezentować nasz klub na zewnątrz, bo było więcej chętnych zawodników, niż mogliśmy wystawić w reprezentacji – wspomina Kajzar.

Teraz sytuacja wygląda trochę inaczej. Dawni zawodnicy powyjeżdżali z Cieszyna na studia czy do pracy. Młodych nie ma aż tak dużo. A właściciele koni wybierają stajnie, z których bliżej jest w teren, do lasu. Choć taka zlokalizowana w obrębie miasta też ma zalety. Można znaleźć się tam zaraz po pracy, na chwilę choćby, a, jeśli, jak na Pastwiskach jest oświetlona ujeżdżalnia i po zmroku pojeździć konno, co o tej porze roku, kiedy o 16:00 jest już ciemno, ma spore znaczenie. Ale hubertusowa gonitwa odbywała się nie na piaskowej ujeżdżalni, a na rozległej łące obok niej. Miejsca tam na tyle sporo, że jeźdźcy mogli się ścigać, ale teren na tyle ograniczony, że całość efektownej gonitwy z powodzeniem mogli oglądać zgromadzeni na ujeżdżalni widzowie. A dla tych gonitwa również jest sporą atrakcją i nie lada widowiskiem.

Mniej zorientowanym czytelnikom warto przybliżyć, na czym w ogóle polega wspomniana hubertusowa gonitwa. Otóż „Hubertus”, czyli dzień św. Huberta, to w tradycji święto myśliwych, leśników i jeźdźców, gdyż św. Hubert jest patronem tych właśnie grup. Umownie „hubertusa” jeźdźcy organizują na zakończenie sezonu, choć oczywiście większość, zwłaszcza mających własne wierzchowce, jeździ konno cały rok. W kościele wspomnienie liturgiczne św. Huberta wypada 3 listopada, jednakże, jak to jest z wieloma innymi imprezami nawiązującymi do tradycyjnego roku liturgicznego czy obrzędowego w kulturze ludowej obecnie imprezy nawiązujące do święta organizowane są w soboty lub niedziele w okolicach prawdziwej daty. A kim był ów Hubert? Wielkim miłośnikiem łowiectwa. Wiódł dość hulaszcze życie aż do czasu, gdy podczas jednego z licznych polowań ukazał mu się biały jeleń z gorejącym krzyżem pomiędzy rogami. Hubert miał wtedy usłyszeć głos Stwórcy nakazujący mu zaprzestania krwawych łowów, porzucenie pogaństwa i oddania się w służbę Bogu. Pod okiem biskupa Lamberta rozpoczął posługę kapłańską i misyjną, a po śmierci swego nauczyciela sam objął biskupstwo. Kult św. Huberta trafił do Polski w XV w, a królowie August II i August III przywiązywali do obchodów dnia św. Huberta, wówczas jako dnia rozpoczęcia sezonu myśliwskiego, szczególną wagę. Dziś w każdej niemal stajni organizuje się „hubertusy”, czyli opisane już gonitwy za symbolicznym lisem.

(indi)


 

źródło: ox.pl
dodał: BT 15-11-2017 19:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Światowy Dzień Wody w ZST

22-03-2018 20:15

Światowy Dzień Wody, który obchodzony jest właśnie dziś (22.03) świętowali m.in. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. płk Gwidona Langera.  Jak na Dzień Wody przystało wszystko kręciło się wokół tego ważnego dla ludzkiego organizmu napoju życia.

wyświetleń: 206komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

22-03-2018 18:20

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 209komentarzy: 0

Wkład Zaolzia w odrodzenie RP

22-03-2018 17:10

W środę (21.03) w ramach działań Koła nr 2 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej "Mały Jaworowy" oraz Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyło się spotkanie z dr inż. Stanisławem Gawlikiem, który pokrótce przybliżył co działo się na terenach Zaolzia w 1918 roku oraz jaki miało to związek z odrodzeniem RP.

wyświetleń: 168komentarzy: 0

Zakład o Sztukę - wernisaż

22-03-2018 16:00

W środę (21.03) w Ulu Kultury - Pracowni Dobrych Praktyk odbył się wernisaż wystawy "Zakład o Sztukę". Na wystawę prace przygotowało siedmiu artystów, którzy tworzą technikami takimi jak: animacja, fotografia, grafika, malarstwo, obiekt i rzeźba. Wystawa towarzyszy obchodom 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego.

wyświetleń: 252komentarzy: 0

Jeszcze żaden z Polaków nie był w rankingu tak wysoko jak Błachowicz

22-03-2018 15:15

No i mamy to, czego się spodziewaliśmy. Jan Błachowicz, który w ostatnią sobotę (17 marca) pokonał Jimi'ego Manuwę, awansował do czołowej "10" w rankingu dywizji półciężkiej UFC.

wyświetleń: 473komentarzy: 1

Ustroń: sesja RM - na żywo

22-03-2018 13:55

Transmisja na żywo Sesji Rada Miasta w Ustroniu.

wyświetleń: 731komentarzy: 0

Tu jest życie, tu jest dom

22-03-2018 12:15

Do swoich pokojów mieli wrócić po kilku tygodniach, wrócili po kilku miesiącach. Na szczęście dzieci z Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Międzyświęciu mieszkają już w swoim domu. W ubiegłym roku, 7 lipca, potężna wichura, zerwała dach z ich mieszkania.

wyświetleń: 705komentarzy: 0

Stalowników dzieli jedna wygrana od półfinału

22-03-2018 11:15

Kto gra u siebie, ten zwycięża. Takim prawem toczy się ćwierćfinałowa seria pomiędzy Trzyńcem a Pardubicami. Piąte spotkanie zakończyło się zwycięstwem Stalowników, którzy wczoraj (21 marca) gościli rywali w Werk Arenie. Podopieczni Vaclava Varadi prowadzą w serii 3:2, a gra się do czterech zwycięstw.

wyświetleń: 336komentarzy: 0

Z ''Maryśką'' przez granicę

22-03-2018 11:00

30-latek z  Mikołowa został zatrzymany przez cieszyńskich mundurowych. Znaleziono przy nim 200 gram marihuany.  Za kratkami może spędzić teraz nawet 5. lat.

wyświetleń: 1166komentarzy: 0

Batikowe pisanki

22-03-2018 10:40

W środę (21.03) na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyły się warsztaty, które rozpoczęły przygotowania do Wielkanocy na osiedlu Podgórze. W czasie trwania zajęć Sylwię Grudzień wytłumaczyła uczestnikom, w jaki sposób wykonać pisanki metodą batiku, po czym każdy miał szansę sprawdzić, jak wygląda to w praktyce, przygotowując własną pisankę.

wyświetleń: 341komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .