Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 709komentarzy: 0

Dzień ''Białej Laski'' w cieszyńskim kole

13-10-2017 15:40

To chyba rodzaj sprzętu najbardziej kojarzony z osobami niewidomymi. Zwana ''blondynką'' biała laska jest dla wielu z nas niewidomych korzystających z jej pomocy kluczem do samodzielności. Bez niej nie możemy samodzielnie poruszać się w miejscu swojego zamieszkania, pojechać do sąsiedniego miasta, zajść do lekarza.
Fot: Andrzej Pawlusiński Fot: Andrzej Pawlusiński

- „Biała laska" zawdzięcza swój kolor Georgowi Bonhamowi – prezesowi amerykańskiej organizacji charytatywnej Peoria Lions Club. W 1930 roku zobaczył on niewidomego mężczyznę, który przechodził przez ulicę. Laska, którą się posługiwał, była czarna i kierowcy nie byli w stanie jej zauważyć. Bonham zaproponował, by pomalować laski osób niewidomych na biało w czerwone pasy. Wkrótce jego pomysł podchwycono na całym świecie.” – możemy przeczytać na portalu niepełnosprawni.pl

„Dzień Białej Laski” obchodzony jest przez środowisko osób niewidomych i słabo widzących w całej Polsce w październiku. Cieszyńskie koło terenowe Polskiego Związku Niewidomych, które podlega pod okręg śląski PZN spotkało się 11 października (środa) na podsumowaniu kolejnego roku swojej działalności.

Od zeszłorocznej „białej laski” na ul. Srebrnej 6 dużo się działo. Jesienią minionego roku spora grupa wyjechała na turnus rehabilitacyjny do Ustronia Morskiego, w grudniu odbył się tradycyjny już kulig, tym razem w Brennej Leśnicy. Były wyjazdy do bielskiego „Teatru Polskiego” na spektakle przygotowane z audiodeskrypcją, w skoczowskim „Teatrze Elektrycznym” miały miejsce emisje filmów również z audiodeskrypcją zaś w siedzibie koła gościły osoby z różnymi dysfunkcjami, które przybliżyły swoją dysfunkcję jak i swoje pasje – zainteresowania.

Przy współpracy z Biblioteką Miejską w Cieszynie miały miejsce dwa „Konkursy Książki Mówionej” (listopad 2016 i wrzesień 2017), w lipcu odbyła się czterodniowa wycieczka do m.in. Starego Sącza, Krynicy Górskiej, Grybowa, Kamiennej. Natomiast w wrześniu  20-tu członków koła uczestniczyło w rajdzie górskim w Brennej Centrum. Grupa osób w ramach dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przebywała na turnusie Rehabilitacyjnym w Poddąbiu, a 16.10. kolejni wyjeżdżają na turnus do Ustronia Morskiego do ośrodka PZN „Klimczok”. To tylko kilka większych wydarzeń minionego roku, które wspominaliśmy na spotkaniu w którym udział wzięło 44 członków cieszyńskiego koła PZN.

Podczas środowego spotkania Wiesława Kopoczek – Prezes cieszyńskiego koła PZN oraz członek Prezydium Zarządu okręgu śląskiego PZN wręczyła czterem członkom „Odznakę Honorową PZN”. Brązową otrzymał Kazimierz Giemza, natomiast srebrną Urszula Kuś, Małgorzata Hutyra oraz Jan Holubek.

Bardzo miłą niespodzianką dla wszystkich była obecność najstarszego członka cieszyńskiego koła Pana Andrzeja Pilcha z Wisły, który w tym roku świętuje swoje dziewięćdziesiąte urodziny. Wszyscy zgromadzeni na Sali odśpiewali zacnemu jubilatowi gromkie „Sto Lat”.

„Dzień Białej Laski” to nie tylko wspomnienia, życzenia ale również podziękowania. Podziękowania dla Was wszystkich, którzy służycie naszemu środowisku osób z dysfunkcją wzroku. Bardzo Wam dziękujemy za pomocne ramię czy rękę, za słowo bo to dla nas jest bezcenne. Chcemy żyć tak samo jak Wy i staramy się to robić.

Niewidomi nie bójcie się prosić o pomoc, nie bójcie się pokazywać z białą laską, a Państwo prosimy o pomoc nawet najmniejszą.

Andrzej Koenig
niewidomy

 

źródło: ox.pl
dodał: CR 13-10-2017 15:40
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Umiarkowany stopień niepełnosprawności - ulgi i uprawnienia

23-03-2018 10:45

Zespół orzekający o stopniu niepełnosprawności po przedstawieniu wymaganych dokumentów przyznaje jeden z trzech stopni niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany, lekki lub wydaje decyzję odmowną. Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z przysługujących im ulg i uprawnień.

wyświetleń: 163komentarzy: 0

Żegnali smog - Ustroński Alarm Smogowy

23-03-2018 09:05

Nadejście kalendarzowej wiosny, to szansa na pożegnanie smogu. Duża ilość pyłów zawieszonych w powietrzu to w dużej mierze wynik procesów spalania w domowych piecach, a co za tym idzie, wraz z końcem sezonu grzewczego, jakość powietrza znacznie się poprawia. Pierwszego dnia wiosny (21.03) smog został symbolicznie pożegnany przez Ustroński Alarm Smogowy.

wyświetleń: 149komentarzy: 0

Odznaka dla dawcy

23-03-2018 07:25

Podczas ostatniej sesji RG Chybie, uroczyście wyróżniono mieszkańca Mnicha – Jacka Orawca, który uhonorowany został odznaką „Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

wyświetleń: 399komentarzy: 0

Światowy Dzień Wody w ZST

22-03-2018 20:15

Światowy Dzień Wody, który obchodzony jest właśnie dziś (22.03) świętowali m.in. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. płk Gwidona Langera.  Jak na Dzień Wody przystało wszystko kręciło się wokół tego ważnego dla ludzkiego organizmu napoju życia.

wyświetleń: 405komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

22-03-2018 18:20

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 292komentarzy: 0

Wkład Zaolzia w odrodzenie RP

22-03-2018 17:10

W środę (21.03) w ramach działań Koła nr 2 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej "Mały Jaworowy" oraz Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyło się spotkanie z dr inż. Stanisławem Gawlikiem, który pokrótce przybliżył co działo się na terenach Zaolzia w 1918 roku oraz jaki miało to związek z odrodzeniem RP.

wyświetleń: 231komentarzy: 0

Zakład o Sztukę - wernisaż

22-03-2018 16:00

W środę (21.03) w Ulu Kultury - Pracowni Dobrych Praktyk odbył się wernisaż wystawy "Zakład o Sztukę". Na wystawę prace przygotowało siedmiu artystów, którzy tworzą technikami takimi jak: animacja, fotografia, grafika, malarstwo, obiekt i rzeźba. Wystawa towarzyszy obchodom 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego.

wyświetleń: 382komentarzy: 0

Jeszcze żaden z Polaków nie był w rankingu tak wysoko jak Błachowicz

22-03-2018 15:15

No i mamy to, czego się spodziewaliśmy. Jan Błachowicz, który w ostatnią sobotę (17 marca) pokonał Jimi'ego Manuwę, awansował do czołowej "10" w rankingu dywizji półciężkiej UFC.

wyświetleń: 668komentarzy: 1

Ustroń: sesja RM - na żywo

22-03-2018 13:55

Transmisja na żywo Sesji Rada Miasta w Ustroniu.

wyświetleń: 1005komentarzy: 0

Tu jest życie, tu jest dom

22-03-2018 12:15

Do swoich pokojów mieli wrócić po kilku tygodniach, wrócili po kilku miesiącach. Na szczęście dzieci z Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Międzyświęciu mieszkają już w swoim domu. W ubiegłym roku, 7 lipca, potężna wichura, zerwała dach z ich mieszkania.

wyświetleń: 800komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .