Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2018komentarzy: 2

Kosmici opanują Cieszyn

06-09-2017 20:15

Byli już w jaskini, byli pod wodą, czas więc na kosmos! Fundacja Ster, która prowadzi zespół PeDeBe przymierza się do kolejnego wydarzenia muzycznego w Cieszynie. Członkowie właśnie rozpoczęli próby.
W nowej siedzibie PeDeBe przy ul. Bobreckiej powstaje nowy musical. fot. Jan Bacza W nowej siedzibie PeDeBe przy ul. Bobreckiej powstaje nowy musical. fot. Jan Bacza

2008 rok, 140 osób na scenie a spektakl nosił nazwę ‘Dzielnica gniewu’ – takie były początki. - Pierwszy musical - było to duże ryzyko, nie bałam się jednak, czy będą chętni do tańczenia. Bałam się czy widownia się wypełni, bo wynajęcie teatru to kilka tysięcy złotych. Lęki były niepotrzebne, bo musical wystawialiśmy sześć razy. To niesamowite – wspomina Izabela Tymich, szefowa szkoły tańca PeDeBe.

Po sukcesie ‘Dzielnicy’ stowarzyszenie ruszyło z kolejnymi projektami. Od tego czasu średnio rocznie przygotowuje dwa musicale a dodatkowo, podczas Nocy Muzeów, przedstawia przeróbki dotychczasowych utworów. - Poprzeczka jest ustawiona bardzo wysoko, ale ludzie są kreatywni trzeba to wykorzystać – dodaje Tymich. Wykorzystać sie udaje, bo szkoła ma za sobą już szesnaście premier. Każde dopracowane profesjonalnie z przepięknymi układami, wspaniałymi strojami i scenografią.

Cieszyniacy chcą śpiewać i tańczyć, a ich bliscy ich oglądać. Dlatego zawsze spektakle odbywają się przy komplecie widzów w teatrze. A na scenie pojawiają się głównie młodzi aktorzy. Najmłodszy obecnie ma 7 lat i dopiero co rozpoczął naukę w szkole. Ale są też i nieco starsi, w musicalach pojawiają się również… cieszyńscy radni.

Poruszana tematyka w przedstawieniach, choć za każdym razem inna, często związana jest z profilaktyką. - Ostrzegamy przed narkotykami, alkoholem a ostatnio przed hazardem. Zawsze mamy jakiś przekaz. To problemy młodzieży czy problemy międzypokoleniowe. Taka jest też możliwość wychowywania młodzieży, taką drogą – dodaje szefowa PeDeBe.

Aktualnie Fundacja wspólnie z realizatorami przedsięwzięcia teatralnego przygotowuje z 80 osobową grupą kolejny duży projekt musicalowy. Młodzi tancerze nie boją się wyzwań, dlatego najnowsza produkcja będzie kosmiczna! Pierwszym sygnałem, że kosmici pojawią się na Śląsku Cieszyńskim, będzie wydarzenie, które niebawem odbędzie się na cieszyńskim rynku. - Pojawi się statek kosmiczny. Kapsuła na razie krąży na naszej orbicie. 16 września wyląduje na rynku. Będą niestety niepokojące sygnały z kosmosu, że Ziemia musi podlec rozbiórce. Ponieważ jest to jedyne miejsce w kosmosie, gdzie ewolucja sie cofa. To ze względu na agresję, na przemoc, kult pieniądza. Takie jest przesłanie tego musicalu. Może też dlatego kosmici się do tej pory z nami nie kontaktowali…- zapowiada Iza Tymich.

Data wystawienia spektaklu jest już znana – to 14 i 15 grudnia 2017 r w Teatrze A. Mickiewicza w Cieszynie. Na jego deskach pojawiają się cyborgi i androidy oraz sympatyczni mali mieszkańcy galaktyki zwani Zorgonami. Na razie członkowie grupy ostro wzieli się do nauki nowych układów choreograficznych. Ćwiczyć mają gdzie, bo właśnie fundacja przeprowadziła się do nowej siedziby przy ul. Bobreckiej 27.

Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB 06-09-2017 20:15
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

wodz dziewieciu niedzwiedzi
07-09-2017 12:30
wodz dziewieciu niedzwiedzi
Ja sądzę że kosmici już opanowali Cieszyn,ciekawe gdzie by się mogli ukryć hmmmmm.... może w ratuszu
miglanc_7
07-09-2017 19:04
miglanc_7
Wodzu a wiec spotkania III stopnia w cieszyńskim ratuszu :)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Nowy, darmowy plac zabaw w Karwinie

19-11-2017 08:15

Wiszące mosty, domki, zjeżdżalnie, wieże – nowy darmowy plac zabaw dla dzieci powstał w Karwinie.

wyświetleń: 362komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

19-11-2017 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne. 

wyświetleń: 194komentarzy: 0

Norweski triumf w Wiśle

19-11-2017 00:15

Reprezentanci Norwegii okazali się najlepsi w pierwszym drużynowym konkursie Pucharu Świata w sezonie 2017/2018. Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Daniel Andre Tande i Robert Johansson wyprzedzili reprezentantów Polski oraz czwórkę z Austrii. Oba te teamy uplasowały się ex aequo na drugim stopniu podium.

wyświetleń: 284komentarzy: 1

750 lat Skoczowa. Bolesław Noga

18-11-2017 21:30

Jubileusze stanowią okazję, aby na chwilę się zatrzymać, spojrzeć wstecz, podsumować to, co wydarzyło się na przestrzeni lat. Dlatego też wyszliśmy, jako Miejskie Centrum Kultury ''Integrator'', z inicjatywą zadania trzech pytań przed kamerą osobom związanym ze Skoczowem, wyraziście wkomponowanym z racji wielu doświadczeń i pełnionych przez nich ról w lokalną społeczność.

wyświetleń: 248komentarzy: 0

Kopciuszek dla 2-letniego Szymka

18-11-2017 20:15

4 tysiące złotych - tyle datków udało się zebrać wczoraj (17.11) w Szkole Podstawowej w Hażlachu, po spektaklu "Kopciuszek", który został wystawiony przez nauczycieli tej placówki. Pieniądze zostaną przekazane na rzecz chorego Szymonka Zamarskiego.

wyświetleń: 1390komentarzy: 0

''7 cudów świata i inne budowle'' - wystawa Książnicy Cieszyńskiej

18-11-2017 18:45

W czwartek (16.11) na terenie Książnicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż wystawy "Siedem cudów świata i inne słynne budowle". Wystawa składa się z wyeksponowanych, bogato ilustrowanych dzieł, pochodzących z okresu od XVI do XIX w., są to druki ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej. W czasie tworzenia wystawy zwrócono szczególną uwagę nie tylko na siedem cudów świata, ale również na inne budowle, w jakiś sposób warte zapamiętania.

wyświetleń: 197komentarzy: 0

Na żywo: konferencja prasowa

18-11-2017 18:25

Konferencja prasowa po Konkursie drużynowym Pucharu Świata w Wiśle. Polacy ex aequo z drużyną Austrii zajęli drugie miejsce w konkursie drużynowym inaugurującym kolejny sezon Pucharu Świata. Na najwyższym stopniu podium stanęła reprezentacja Norwegii. Na niedzielę (19.11.2017) zaplanowano konkurs indywidualny. Zobaczymy w nim siedmiu Polaków: Jakuba Wolnego, Aleksandra Zniszczoła, Dawida Kubackiego, Piotra Żyłę, Stefana Hulę, Macieja Kota i Kamila Stocha.

wyświetleń: 377komentarzy: 0

Cieszyn oczami Dariusza Orszulika

18-11-2017 18:15

Wczoraj (17.11) w galerii na piętrze Księgarni Piastowskiej w Cieszynie miał miejsce wernisaż wystawy Dariusza Orszulika "Cieszyn jest piękny".

wyświetleń: 492komentarzy: 0

Cieszyn zapalił się na fioletowo

18-11-2017 16:30

Wcześniactwo to nie wyrok, jednak ciągle wiele rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych nie wie gdzie szukać wsparcia i pomocy. Celem wczorajszej (17.11) fioletowej akcji, która miała miejsce m.in.w Cieszynie było zwrócenie uwagi, właśnie na problem wcześniactwa. 

wyświetleń: 499komentarzy: 1

XVIII Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek

18-11-2017 15:00

W czwartek 16 listopada 2017 roku w auli Szkoły Podstawowej w Zebrzydowicach odbył się XVIII Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek – eliminacje.

wyświetleń: 301komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .