Wiadomości

Wkrótce w regionie

Czerwiec 2017
P W Ś C P S N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Kontakt24

wyświetleń: 6446komentarzy: 10

Świecić czy nie świecić?

11-03-2017 07:30

Światła do jazdy dziennej, światła mijania, światła drogowe? Jakie światła i kiedy należy mieć włączone?
fot. pixabay.com fot. pixabay.com

- Policjanci często spotykają się z zaskoczonymi kierowcami, gdy okazuje się, że używali świateł dziennych niezgodnie z przepisami. Nie w każdych warunkach wolno używać jedynie świateł do jazdy dziennej. Kiedy spada widoczność, trzeba włączyć światła mijania, by oświetlić auto także z tyłu, a o tym nagminnie zapominają kierowcy. Warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami żeby uniknąć przykrych sytuacji na drodze – ostrzega podkomisarz Rafał Domagała, oficer prasowy cieszyńskiej KPP.

Zasady używania świateł zewnętrznych określone są w ustawie prawo o ruchu drogowym, która omawia zasady używania świateł do jazdy dziennej, świateł mijania, drogowych i przeciwmgłowych. - Policjanci zauważają, że jest z tym coraz większy problem. Światła do jazdy dziennej mogą być używane tylko w warunkach dobrej widoczności. Przy pogorszonej widoczności w dzień (opady, mgła) należy przełączyć je na światła mijania – podaje Domagała.

Przepisy w tej kwestii mówią wyraźnie – świateł do jazdy dziennej wolno używać zamiast świateł mijania, tylko w dzień i tylko w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. - Często kierowcy nie włączają świateł mijania po zmierzchu, albo gdy pada deszcz lub śnieg, jadąc z włączonymi światłami dziennymi. Takie postępowanie jest niedopuszczalne i stanowi wykroczenie za które policjant może nałożyć mandat i punkty karne – zauważa funkcjonariusz.

Zmniejszona przejrzystość powietrza może zostać spowodowana mgłą, opadami atmosferycznymi (deszcz, śnieg, grad) lub innymi przyczynami (dym, kurz). - W takich sytuacjach trzeba włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie – dodaje Domagała.

W pojazdach rejestrowanych po raz pierwszy od 1 stycznia 2010 roku światła do jazdy dziennej mogą być zapalane tylko z przodu. Taki pojazd jadący w warunkach zmniejszonej przejrzystości z włączonym światłami dziennymi jest mało widoczny nie tylko dla kierowców jadących z przeciwka lecz także dla poruszających się za nim.

- Użytkownicy samochodów z systemem automatycznego sterowania oświetleniem powinni pamiętać, że tryb „Auto” nie zawsze włącza światła mijania podczas opadów deszczu, śniegu czy też w czasie mgły. Czujnik zmierzchu na pewno włączy nam światła mijania po wjechaniu do tunelu, ale ten kto go nie posiada musi pamiętać aby zrobić to samemu – nadmienia oficer.

O konieczności włączenia świateł mijania trzeba pamiętać także podczas holowania – muszą zostać włączone w pojeździe holującym. - Pojazd holowany, z wyjątkiem motocykla, ma być oznaczony z tyłu po lewej stronie ostrzegawczym trójkątem odblaskowym, a w okresie niedostatecznej widoczności ma mieć ponadto włączone światła pozycyjne. Zamiast oznaczenia trójkątem odblaskowym pojazd holowany może wysyłać żółte sygnały błyskowe w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Niedopuszczalne jest używanie świateł awaryjnych! – podkreśla podkomisarz.

Przypominamy, że za jazdę bez wymaganych świateł w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza w ciągu dnia grozi mandat w wysokości 200 zł i dwa punkty karne.

Co warto wiedzieć o światłach LED do jazdy dziennej – policyjny poradnik kierowcy


red.

źródło: OX.PL/KPP Cieszyn
dodał: NG 11-03-2017 07:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (10)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Dyzio111
11-03-2017 07:40
Dyzio111
Ja za włączone światła mijania i ledy jednoczesnie w pogodny dzien zostałem zatrzymany i ukarany za nadmierna ilość świateł. Hm no cóż takie są przepisy
andy1983
11-03-2017 09:26
andy1983
Nieznajomość przepisów, a później ździwko...
tak to jest jak się nie czyta kodeksu ruchu drogowego...
Dyzio111
11-03-2017 10:34
Dyzio111
andy1983 jeśli pijesz do mnie to się grubo mylisz według kodeksu pogoda była taka ze pozwalała na używanie obu świateł i stad było moje zdziwienie. Pisanie o znajomości kodeksu drogowego a brakiem wiedzy o nim tworzy pewna różnice. Jak chcesz komuś dogryzac to sobie na Twittera wejdz
Przepierón
11-03-2017 11:31
Przepierón
Niestety Dyzio111 , ale andy1983 ma racje. Mogą świecić jedne światła, albo mijania albo jazdy dziennej. Tak to jest jak sie kupuje na allegro badziewie za 20 zł. Droższe światła do jazdy dziennej mają wbudowany automat. Auto ma wyglądać latem jak auto a nie jak choinka w grudniu.
OWCZARZY1
11-03-2017 12:18
OWCZARZY1
PRZEPIERÓN -BRAWO TY CO NIEKTÓRA LEDY TAK ŚWIECĄ JAK BY NIE MOGŁY PIĘĆ KROPECZEK I MOM LEDY I SE JADYM NA DZIENNYCH !!!
Przepierón
11-03-2017 13:05
Przepierón
ŁOWCZORZ1 - BRAWO TY, TAKIMI LEDAMI TO MOZESZ UMRZITYMU W TROWLE SWIYCIC, JO MOM TAKI LEDY CO JEDNA SWIYCI JAK JUPITER NA STADIONIE.
andy1983
11-03-2017 16:23
andy1983
Nie pije do Ciebie Dyzio111 bo nie ma co... Nie wiem jaka była w tedy pogoda, bo nie było mnie tam. Ja pisze ogólnie, jak niektórzy pozdawali prawo jazdy 10 lat temu albo i dalej to nie dziwie się że nie przypominają sobie przepisów ruchu drogowego a nie znaków. Wystarczy raz w roku przeczytać KRD i wiesz trochę więcej podczas kontroli a nie masz później ździwka....
krokusik
11-03-2017 17:16
krokusik
Policja powinna zabierać dowody rejestracyjne wszystkim pajacom, którzy ozdabiają sobie stary dryndy ledami. Rozumiem oryginalne, fabryczne światła. Ciekawe kiedy wiocha zrozumie, że to wstyd. Taki palant w deszczu, czy mgle jedzie na swoich trzech niedopalonych diodach, a w nocy załączy wszystkie halogeny jakie tylko ma. PRZYLEPIONE LEDY TO WSTYD.
OWCZARZY1
11-03-2017 21:32
OWCZARZY1
PRZEPIERÓN - BRAWO TY - I OTO CHODZI !!! A NIE TE PAŁY CO UDAJĄ ŻE ŚWIECĄ W GÓLFIE LEDYM ZA 30 ZETA
Herr Flick
11-03-2017 21:41
Herr Flick
@krokusik- to ma swoją nazwę- mianowicie: agrotuning...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Teledysk bije rekordy

28-06-2017 09:15

Udostępniony w ubiegłym tygodniu  sieci teledysk promujący gminę Hażlach pt. „Jestem stela” bije rekordy popularności, tylko do wczoraj, 27.06.2017 obejrzało go prawie 100 tys. osób.

wyświetleń: 5komentarzy: 0

Tydzień z dwoma weekendami

28-06-2017 07:30

Ten tydzień ma dziewięć dni i każdy z nich wypełniony jest rozmowami o Bogu. Przed nami 68. Tydzień Ewangelizacyjny.

wyświetleń: 199komentarzy: 0

Powiat i Zespół Istebna zacieśnią współpracę?

27-06-2017 20:10

Zespół Istebna to 115 lat tradycji. Od lat promuje nie tylko Gminę Istebna, ale również powiat cieszyński w Polsce i poza jej granicami. Zespół boryka się jednak z problemami finansowymi - pomóc chce Komisja Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Cieszyńskiego.

wyświetleń: 707komentarzy: 0

Ewangelizacja w Parku i na Rynku

27-06-2017 19:10

Chrześcijańska muzyka, literatura, świadectwo ludzi, którzy doświadczyli realnej pomocy bożej - w centrum Cieszyna i Ustronia już w najbliższy piątek 30 czerwca odbędzie się ewangelizacja organizowana przez Beskidzkie Stowarzyszenie Biblijne.

wyświetleń: 818komentarzy: 1

Ustroń - 4 rannych

27-06-2017 17:30

Do poważnego wypadku doszło dzisiaj (27.06) po południu w Ustroniu. Ranne zostały cztery osoby, w tym dwoje dzieci.

wyświetleń: 15516komentarzy: 17

Granty Działaj Lokalnie rozdane

27-06-2017 16:00

Grantobiorcy, którzy uzyskali dotację na realizację swych projektów w X już cieszyńskiej edycji Programu Działaj Lokalnie uroczyście odebrali je w sali Banku Spółdzielczego w Cieszynie, który nie pierwszy rok wspiera Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej będące lokalnym koordynatorem programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

wyświetleń: 481komentarzy: 0

Burze! Upał!

27-06-2017 15:00

Burze, deszcz, a nawet grad, a potem upał. Nadchodząca aura nie będzie nas rozpieszczać.

wyświetleń: 3008komentarzy: 0

Piknik Militarny już w ten weekend

27-06-2017 13:35

Historia połączona z zabawą. Militarne pojazdy z dziecięcym „poligonem”. Takie rzeczy możliwe są tylko podczas Rodzinnych Spotkań z Historią jakie w najbliższy weekend (1-2 lipca) startują w Kończycach Wielkich.

wyświetleń: 1952komentarzy: 1

Cieniciała znów najlepszy

27-06-2017 12:40

Ostatni weekend okazał się dla Tymoteusza Cienciały - 9 letniego skoczka narciarskiego bardzo szczęśliwy, dając dwa powody młodemu zawodnikowi z Wisły do świętowania.

wyświetleń: 572komentarzy: 1

Ponad tona baterii zebrana

27-06-2017 11:05

Uczniowie 10 szkół podstawowych i 4 gimnazjów z Cieszyna włączyli się do konkursu „Zbieraj baterie - dbaj o środowisko” organizowanego przez Urząd Miejski w Cieszynie od 2004 roku, którego odbiorcami są dzieci i młodzież szkół podstawowych i gimnazjalnych. Łącznie zebrali ponad tonę zużytych baterii.