Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 6258komentarzy: 10

Świecić czy nie świecić?

11-03-2017 07:30

Światła do jazdy dziennej, światła mijania, światła drogowe? Jakie światła i kiedy należy mieć włączone?
fot. pixabay.com fot. pixabay.com

- Policjanci często spotykają się z zaskoczonymi kierowcami, gdy okazuje się, że używali świateł dziennych niezgodnie z przepisami. Nie w każdych warunkach wolno używać jedynie świateł do jazdy dziennej. Kiedy spada widoczność, trzeba włączyć światła mijania, by oświetlić auto także z tyłu, a o tym nagminnie zapominają kierowcy. Warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami żeby uniknąć przykrych sytuacji na drodze – ostrzega podkomisarz Rafał Domagała, oficer prasowy cieszyńskiej KPP.

Zasady używania świateł zewnętrznych określone są w ustawie prawo o ruchu drogowym, która omawia zasady używania świateł do jazdy dziennej, świateł mijania, drogowych i przeciwmgłowych. - Policjanci zauważają, że jest z tym coraz większy problem. Światła do jazdy dziennej mogą być używane tylko w warunkach dobrej widoczności. Przy pogorszonej widoczności w dzień (opady, mgła) należy przełączyć je na światła mijania – podaje Domagała.

Przepisy w tej kwestii mówią wyraźnie – świateł do jazdy dziennej wolno używać zamiast świateł mijania, tylko w dzień i tylko w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. - Często kierowcy nie włączają świateł mijania po zmierzchu, albo gdy pada deszcz lub śnieg, jadąc z włączonymi światłami dziennymi. Takie postępowanie jest niedopuszczalne i stanowi wykroczenie za które policjant może nałożyć mandat i punkty karne – zauważa funkcjonariusz.

Zmniejszona przejrzystość powietrza może zostać spowodowana mgłą, opadami atmosferycznymi (deszcz, śnieg, grad) lub innymi przyczynami (dym, kurz). - W takich sytuacjach trzeba włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie – dodaje Domagała.

W pojazdach rejestrowanych po raz pierwszy od 1 stycznia 2010 roku światła do jazdy dziennej mogą być zapalane tylko z przodu. Taki pojazd jadący w warunkach zmniejszonej przejrzystości z włączonym światłami dziennymi jest mało widoczny nie tylko dla kierowców jadących z przeciwka lecz także dla poruszających się za nim.

- Użytkownicy samochodów z systemem automatycznego sterowania oświetleniem powinni pamiętać, że tryb „Auto” nie zawsze włącza światła mijania podczas opadów deszczu, śniegu czy też w czasie mgły. Czujnik zmierzchu na pewno włączy nam światła mijania po wjechaniu do tunelu, ale ten kto go nie posiada musi pamiętać aby zrobić to samemu – nadmienia oficer.

O konieczności włączenia świateł mijania trzeba pamiętać także podczas holowania – muszą zostać włączone w pojeździe holującym. - Pojazd holowany, z wyjątkiem motocykla, ma być oznaczony z tyłu po lewej stronie ostrzegawczym trójkątem odblaskowym, a w okresie niedostatecznej widoczności ma mieć ponadto włączone światła pozycyjne. Zamiast oznaczenia trójkątem odblaskowym pojazd holowany może wysyłać żółte sygnały błyskowe w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Niedopuszczalne jest używanie świateł awaryjnych! – podkreśla podkomisarz.

Przypominamy, że za jazdę bez wymaganych świateł w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza w ciągu dnia grozi mandat w wysokości 200 zł i dwa punkty karne.

Co warto wiedzieć o światłach LED do jazdy dziennej – policyjny poradnik kierowcy


red.

zródło: OX.PL/KPP Cieszyn
dodał: NG 11-03-2017 07:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (10)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Dyzio111
11-03-2017 07:40
Dyzio111
Ja za włączone światła mijania i ledy jednoczesnie w pogodny dzien zostałem zatrzymany i ukarany za nadmierna ilość świateł. Hm no cóż takie są przepisy
andy1983
11-03-2017 09:26
andy1983
Nieznajomość przepisów, a później ździwko...
tak to jest jak się nie czyta kodeksu ruchu drogowego...
Dyzio111
11-03-2017 10:34
Dyzio111
andy1983 jeśli pijesz do mnie to się grubo mylisz według kodeksu pogoda była taka ze pozwalała na używanie obu świateł i stad było moje zdziwienie. Pisanie o znajomości kodeksu drogowego a brakiem wiedzy o nim tworzy pewna różnice. Jak chcesz komuś dogryzac to sobie na Twittera wejdz
Przepierón
11-03-2017 11:31
Przepierón
Niestety Dyzio111 , ale andy1983 ma racje. Mogą świecić jedne światła, albo mijania albo jazdy dziennej. Tak to jest jak sie kupuje na allegro badziewie za 20 zł. Droższe światła do jazdy dziennej mają wbudowany automat. Auto ma wyglądać latem jak auto a nie jak choinka w grudniu.
OWCZARZY1
11-03-2017 12:18
OWCZARZY1
PRZEPIERÓN -BRAWO TY CO NIEKTÓRA LEDY TAK ŚWIECĄ JAK BY NIE MOGŁY PIĘĆ KROPECZEK I MOM LEDY I SE JADYM NA DZIENNYCH !!!
Przepierón
11-03-2017 13:05
Przepierón
ŁOWCZORZ1 - BRAWO TY, TAKIMI LEDAMI TO MOZESZ UMRZITYMU W TROWLE SWIYCIC, JO MOM TAKI LEDY CO JEDNA SWIYCI JAK JUPITER NA STADIONIE.
andy1983
11-03-2017 16:23
andy1983
Nie pije do Ciebie Dyzio111 bo nie ma co... Nie wiem jaka była w tedy pogoda, bo nie było mnie tam. Ja pisze ogólnie, jak niektórzy pozdawali prawo jazdy 10 lat temu albo i dalej to nie dziwie się że nie przypominają sobie przepisów ruchu drogowego a nie znaków. Wystarczy raz w roku przeczytać KRD i wiesz trochę więcej podczas kontroli a nie masz później ździwka....
krokusik
11-03-2017 17:16
krokusik
Policja powinna zabierać dowody rejestracyjne wszystkim pajacom, którzy ozdabiają sobie stary dryndy ledami. Rozumiem oryginalne, fabryczne światła. Ciekawe kiedy wiocha zrozumie, że to wstyd. Taki palant w deszczu, czy mgle jedzie na swoich trzech niedopalonych diodach, a w nocy załączy wszystkie halogeny jakie tylko ma. PRZYLEPIONE LEDY TO WSTYD.
OWCZARZY1
11-03-2017 21:32
OWCZARZY1
PRZEPIERÓN - BRAWO TY - I OTO CHODZI !!! A NIE TE PAŁY CO UDAJĄ ŻE ŚWIECĄ W GÓLFIE LEDYM ZA 30 ZETA
Herr Flick
11-03-2017 21:41
Herr Flick
@krokusik- to ma swoją nazwę- mianowicie: agrotuning...
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Ruszył pierwszy blog teatralny Śląska Cieszyńskiego!

28-03-2017 17:05

W Międzynarodowy Dzień Teatru, 27 marca wystartował oficjalny blog Těšínského Divadla – Teatru Cieszyńskiego „Teatr to my”. To pierwsza tego typu platforma internetowa w regionie zbierająca w jednym miejscu wszystkie informacje na temat Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie.

wyświetleń: 55komentarzy: 0

Poszukują dawnych lokatorów zamku w Dzięgielowie

28-03-2017 15:15

Właściciele zamku w Dzięgielowie poszukują lokatorów, którzy mieszkali w dzięgielowskim zamku w czasie II wojny światowej.

wyświetleń: 411komentarzy: 0

Ostatnie prawdziwe księstwo Europy Środkowej

28-03-2017 13:30

Jednym z wykładów, którego można było wysłuchać podczas zorganizowanego w Wyższej Szkole Biznesu IX Festiwalu Nauki było wystąpienie Władysława Żagana pod hasłem: „Księstwo Cieszyńskie - ostatnie prawdziwe księstwo Europy Środkowej”. Prelegent przybliżył licznie zgromadzonej w sali wykładowej młodzieży historię Księstwa podkreślając, że można z niej czerpać całymi garściami budując współczesną tożsamość regionu.

wyświetleń: 263komentarzy: 0

Sprzątali Zamarski

28-03-2017 12:20

W sobotnie popołudnie 25 marca br. na ulicach Zamarsk można było spotkać ekipy uzbrojone w rękawiczki i worki na śmieci. Tego dnia odbyła się akcja "Posprzątaj świat na Wiosnę" zorganizowana przez Sołtysa Zamarsk, Klaudiusza Zawadę.

wyświetleń: 364komentarzy: 0

Strzelali w Harbutowicach

28-03-2017 11:00

W minioną sobotę, 25 marca Klub Strzelecki „Flinta” oraz rada sołecka Harbutowic zorganizowali V Turniej Strzelecki o Puchar Burmistrza Skoczowa.

wyświetleń: 442komentarzy: 0

Kończyce Małe mają pomnik Utopca - Żwirka

28-03-2017 09:15

W niedzielę 26 marca 2017 roku o godz. 15:00 w zamku w Kończycach Małych odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika zamkowego utopca Żwirka.

wyświetleń: 1090komentarzy: 0

Wygraj 2.000 zł na wymarzone wesele!

28-03-2017 07:30

Status konkursu: TRWA

Już tylko do piątku możesz wziąć udział w konkursie, w którym nagrodą główną jest 2.000 zł do zrealizowania w Karczmie przy organizacji wesela.

wyświetleń: 723komentarzy: 0

Konferencja młodych ''Bez ograniczeń''

27-03-2017 22:00

Cztery różne wykłady: „50 twarzy chrześcijanina”,  „Dlaczego odwracamy kota ogonem?”, „Jak daleko nie jest za daleko?”, „Tożsamość”, a na zakończenie koncert z przesłaniem – tak, przebiegała w tym roku konferencja młodych w Cieszynie, której towarzyszyło hasło „Bez ograniczeń”.

wyświetleń: 852komentarzy: 0

Minął Tydzień

27-03-2017 19:00

Witajcie w kolejnym odcinku programu 'Minął tydzień'. To skrót najważniejszych wydarzeń z regionu wybranych dla Was przez redaktorów Portalu.

wyświetleń: 1096komentarzy: 0

Młodzież zapobiega pożarom - eliminacje powiatowe 2017

27-03-2017 17:55

W dniu 25 marca 2017 roku w strażnicy Ochotniczej Straży w Dębowcu odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”.