Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3272komentarzy: 1

Mała elektrownia wodna zaniedbaną atrakcją turystyczną Cieszyna

19-03-2016 19:00

Z jednej strony wyremontowane murki, schody i ulice z drugiej nieuporządkowany teren dawnej elektrowni wodnej. Taki widok czeka na spacerujących ulicą Przykopa w Cieszynie. Radna Irena Kwaśny wskazuje, iż miejsce to, dziś pełne kontrastów, mogłoby być doskonałą atrakcją ''Cieszyńskiej Wenecji''.
Cieszyńska Wenecja pełna kontrastów ? / fot. MSZ Cieszyńska Wenecja pełna kontrastów ? / fot. MSZ

Zachowane obiekty małych elektrowni wodnych, odpowiednio odrestaurowane i wyposażone oraz inne, czynne aktualnie urządzenia hydrotechniczne Młynówki (śluzy), mogą stanowić interesujący i atrakcyjny element trasy turystycznej, propagującej elementy tzw. turystyki industrialnej – m.in. taką informację znajdziemy na stronie Urzędu Miasta Cieszyna, czytając o Młynówce. Czy obiekt małej elektrowni wodnej oraz teren w rejonie budynku tzw. „starego młyna” przy ulicy Przykopa jest odpowiednio przygotowany, by przyciągać turystów?

Radna Irena Kwaśny wskazuje raczej na kontrast. Spacerując ulicą Przykopa, z jednej strony rzucają nam się w oczy wyremontowane przez Urząd Miejski murki, schody i ulice zaś z drugiej strony widzimy nieuporządkowany teren dawnej elektrowni wodnej oraz całego otoczenia wzdłuż potoku i starego młyna. Pozostałości urządzeń spiętrzających wodę, resztki zabudowań elektrowni i dalej zwalone drzewa oraz krzewy kontrastują z częścią wyremontowaną – zwraca uwagę Irena Kwaśny, po czym dodaje. Mam świadomość, że teren ten zapewne nie należy do Gminy, ale dla pełnego efektu prac na ulicy Przykopa warto byłoby uporządkować ten obszar. Pamiętam funkcjonującą elektrownię, która była dużą atrakcją nie tylko dla dzieci.

Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura potwierdza, iż faktycznie obiekty małej elektrowni wodnej są własnością osób fizycznych. Gmina Cieszyn nie ma bezpośredniego wpływu na ewentualne wyremontowanie i uruchomienie tych obiektów, co rzeczywiście mogłoby przyczynić się do powstania kolejnej atrakcji „Cieszyńskiej Wenecji”.

Włodarz zwrócił się jednak w sprawie uporządkowania wskazanego terenu do Straży Miejskiej i Spółki Wodnej dla Utrzymania Młynówki Cieszyńskiej, która aktualnie zarządza Młynówką. Dodajmy, iż członkami tej spółki są: Gmina Cieszyn, zakłady przemysłowe i inne podmioty korzystające z wód tego cieku. Sprawę, tę przekazałem do załatwienia zgodnie z kompetencjami: do Straży Miejskiej w celu wyegzekwowania porządku na prywatnej nieruchomości (…) oraz do Spółki Wodnej dla Utrzymania Młynówki Cieszyńskiej w celu uporządkowania pozostałych fragmentów brzegów.

 

MSZ

zródło: ox.pl
dodał: MSZ 19-03-2016 19:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

jarek-1961
20-03-2016 18:59
jarek-1961
Takich "kwiatków " w tym zakątku naszego miasta jest więcej.Wystarczy przejechać się ścieżką rowerową wzdłuż Olzy w kierunku centrum,przeciąć Al.J.Łyska,i spróbować poszukać śladów ścieżki przy ul.Przykopa.Inteligentny projektant,a jeszcze inteligentniejszy ten,który zatwierdził ten projekt!!!!!!!!!!!!!
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Msze i nabożeństwa online

23-04-2017 06:00

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne.

wyświetleń: 88komentarzy: 0

Hanna Greń o swojej najnowszej książce i nie tylko

22-04-2017 19:00

Kiedy Kornelia zaczyna otrzymywać tajemnicze listy z pogróżkami, uważa to za głupi dowcip. Jednak sytuacja staje się coraz poważniejsza, dlatego kobieta podejmuje decyzję o zgłoszeniu się na policję –  Hanna Greń opowiadała wczoraj (21.04) w skoczowskiej Bibliotece Publicznej o swojej najnowszej książce „Jak kamień w wodę. Polowanie na Pliszkę”. 

wyświetleń: 525komentarzy: 0

''Gabaryty'' w gminie Hażlach

22-04-2017 17:30

Urząd Gminy Hażlach poinformował o terminach wiosennej zbiórki odpadów wielkogabarytowych, zużytych opon samochodowych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

wyświetleń: 959komentarzy: 0

Sztuka otwarta nie tylko dla niewidomych

22-04-2017 15:00

Dostępność do budynków użyteczności publicznej dla osób niepełnosprawnych w naszym regionie i kraju jest coraz lepsza. Taką samą poprawę zauważamy w środkach komunikacji miejskiej (ale nie wszędzie), przedszkolach, szkołach, uczelniach wyższych…

wyświetleń: 213komentarzy: 0

Najmłodsi stela 32/558/2017

22-04-2017 12:15

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 2809komentarzy: 0

Zgłoś do nagrody

22-04-2017 09:55

Jeszcze tylko przez kilka dni można składać pisemne wnioski o przyznanie Nagrody Rady Gminy Istebna. Termin składania wprawdzie mija 30 kwietnia ale składać wnioski można do 2 maja. . 

wyświetleń: 684komentarzy: 0

Zgłoś swój ogród

22-04-2017 08:00

Mieszkańcy Goleszowa mogą zgłosić swój ogród i wziąć udział w organizowanym w tej gminie konkursie pt. Gmina Goleszów w Kwiatach i Zieleni.

wyświetleń: 491komentarzy: 0

Barierki zniknęły, ale porozumienia brak

21-04-2017 21:00

Najpierw pojawił się baner, później materiały budowlane, które zatarasowały wjazd do górnej bramy Cmentarza Komunalnego przy ul. Katowickiej w Cieszynie. Z czasem na wniosek policji zostały ustawione barierki. Teraz znów śmiało można zaparkować samochód przy górnej bramie - co może sugerować, iż miasto doszło do porozumienia z właścicielem tego terenu. Jak się okazuje sprawa wygląda całkiem inaczej.

wyświetleń: 4542komentarzy: 4

Weekendowe Propozycje Rowerowe (WPR, Trasa 14 ): Brenna i okoliczne góry

21-04-2017 17:55

Za nami weekend świąteczny, pora rozruszać "kości"! Tym razem mamy dla Was propozycję wycieczki weekendowej do Brennej.

wyświetleń: 2037komentarzy: 0

Jest płot przy OSP

21-04-2017 17:15

W ubiegłym tygodniu zakończono roboty montażowe ogrodzenia terenu placu ćwiczeń i zabaw za budynkiem OSP Zarzecze-Frelichów.