Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2648komentarzy: 1

Mała elektrownia wodna zaniedbaną atrakcją turystyczną Cieszyna

19-03-2016 19:00

Z jednej strony wyremontowane murki, schody i ulice z drugiej nieuporządkowany teren dawnej elektrowni wodnej. Taki widok czeka na spacerujących ulicą Przykopa w Cieszynie. Radna Irena Kwaśny wskazuje, iż miejsce to, dziś pełne kontrastów, mogłoby być doskonałą atrakcją ''Cieszyńskiej Wenecji''.
Mała elektrownia wodna zaniedbaną atrakcją turystyczną Cieszyna Cieszyńska Wenecja pełna kontrastów ? / fot. MSZ

Zachowane obiekty małych elektrowni wodnych, odpowiednio odrestaurowane i wyposażone oraz inne, czynne aktualnie urządzenia hydrotechniczne Młynówki (śluzy), mogą stanowić interesujący i atrakcyjny element trasy turystycznej, propagującej elementy tzw. turystyki industrialnej – m.in. taką informację znajdziemy na stronie Urzędu Miasta Cieszyna, czytając o Młynówce. Czy obiekt małej elektrowni wodnej oraz teren w rejonie budynku tzw. „starego młyna” przy ulicy Przykopa jest odpowiednio przygotowany, by przyciągać turystów?

Radna Irena Kwaśny wskazuje raczej na kontrast. Spacerując ulicą Przykopa, z jednej strony rzucają nam się w oczy wyremontowane przez Urząd Miejski murki, schody i ulice zaś z drugiej strony widzimy nieuporządkowany teren dawnej elektrowni wodnej oraz całego otoczenia wzdłuż potoku i starego młyna. Pozostałości urządzeń spiętrzających wodę, resztki zabudowań elektrowni i dalej zwalone drzewa oraz krzewy kontrastują z częścią wyremontowaną – zwraca uwagę Irena Kwaśny, po czym dodaje. Mam świadomość, że teren ten zapewne nie należy do Gminy, ale dla pełnego efektu prac na ulicy Przykopa warto byłoby uporządkować ten obszar. Pamiętam funkcjonującą elektrownię, która była dużą atrakcją nie tylko dla dzieci.

Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura potwierdza, iż faktycznie obiekty małej elektrowni wodnej są własnością osób fizycznych. Gmina Cieszyn nie ma bezpośredniego wpływu na ewentualne wyremontowanie i uruchomienie tych obiektów, co rzeczywiście mogłoby przyczynić się do powstania kolejnej atrakcji „Cieszyńskiej Wenecji”.

Włodarz zwrócił się jednak w sprawie uporządkowania wskazanego terenu do Straży Miejskiej i Spółki Wodnej dla Utrzymania Młynówki Cieszyńskiej, która aktualnie zarządza Młynówką. Dodajmy, iż członkami tej spółki są: Gmina Cieszyn, zakłady przemysłowe i inne podmioty korzystające z wód tego cieku. Sprawę, tę przekazałem do załatwienia zgodnie z kompetencjami: do Straży Miejskiej w celu wyegzekwowania porządku na prywatnej nieruchomości (…) oraz do Spółki Wodnej dla Utrzymania Młynówki Cieszyńskiej w celu uporządkowania pozostałych fragmentów brzegów.

 

MSZ

zródło: ox.pl
dodał: MSZ 19-03-2016 19:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

jarek-1961
20-03-2016 18:59
jarek-1961
Takich "kwiatków " w tym zakątku naszego miasta jest więcej.Wystarczy przejechać się ścieżką rowerową wzdłuż Olzy w kierunku centrum,przeciąć Al.J.Łyska,i spróbować poszukać śladów ścieżki przy ul.Przykopa.Inteligentny projektant,a jeszcze inteligentniejszy ten,który zatwierdził ten projekt!!!!!!!!!!!!!
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Przed 100 laty na łamach prasy na Śląsku Cieszyńskim pisano... (31/7/16)

30-07-2016 13:30

W dzisiejszym artykule przytoczymy m.in. artykuł o trudnościach z przestępczością wśród dzieci... nie zabraknie jednak elementów humorystycznych.

wyświetleń: 64komentarzy: 0

Przebudują boczną od Morcinka w Kaczycach

30-07-2016 11:40

Boczna droga gminna przy ul. Morcinka w Kaczycach będzie przebudowana. Urząd Gminy Zebrzydowice ogłosił przetarg.

wyświetleń: 377komentarzy: 0

22 rajdowe kilometry

30-07-2016 09:50

Będzie głośno i szybko, emocji też nie zabraknie. Goleszów i Hażlach - na ulicach tych gmin, już w niedzielę (29.07), odbędzie się czwarta runda rajdu samochodowego o Puchar ATM RALLY & RACE GC.

wyświetleń: 680komentarzy: 1

70 tys. zł za oświetlenie ul. Ks. Janusza w Zebrzydowicach

30-07-2016 07:55

Niemal 70 tysięcy zł wyda Gmina Zebrzydowice na oświetlenie prawie półkilometrowego odcinka ulicy ks. A. Janusza.

wyświetleń: 711komentarzy: 1

Centrum Usług Wspólnych w Cieszynie

29-07-2016 19:00

Od stycznia samorządy w związku z zeszłoroczną ustawą ''o zmianie ustawy o samorządzie gminnym...'' mogą tworzyć tzw. centra usług wspólnych. W Cieszynie na ostatniej sesji Rady Miejskiej samorządowcy podjęli w tej sprawie odpowiednie uchwały. Funkcjonujące dotąd tzw. ZOJO zostanie przekształcone w CUW.

wyświetleń: 1787komentarzy: 2

Grilluj w centrum Cieszyna

29-07-2016 17:00

Status konkursu: ZAKOŃCZONY

Lato, słońce, czas wolny od pracy i ludzie, z którymi lubimy go spędzać  – to wszystko tworzy doskonałe okoliczności do zorganizowania grilla. Brakuje już tylko jednego składnika – dobrej lokalizacji. Dzięki restauracji Ekotradycja z Cieszyna, możesz zorganizować grilla w centrum Cieszyna nawet jeśli mieszkasz w budynku wielorodzinnym pozbawionym ogrodu. Dodatkowo, zjesz pyszne potrawy przyrządzone przez doświadczonego kucharza.

wyświetleń: 1698komentarzy: 0

Rajd Rzeszowski bez Szejów

29-07-2016 15:40

Poznaliśmy załogi, które będą rywalizować na trasie Rajdu Rzeszowskiego w rundach Mistrzostw Polski i Mistrzostw Europy. Niestety, mimo wcześniejszej deklaracji, na liście zgłoszeń zabrakło Jarosława i Marcina Szejów.

wyświetleń: 435komentarzy: 0

Czołówka we mgle

29-07-2016 14:00

Dziś rano (29.07) tuż po 6:00 doszło w Koniakowie do czołowego zderzenia. Groźnie wyglądało, na szczęście nikt poważnie nie ucierpiał.

wyświetleń: 4737komentarzy: 0

Dwa kółka okiem obiektywu

29-07-2016 12:30

Turystyczny Klub Kolarski PTTK „Ondraszek” obchodzi w tym roku jubileusz pięćdziesięciolecia istnienia. Z tej okazji wspólnie z Klubem Fotograficznym PTTK „Start” przygotowano konkurs fotograficzny pod hasłem „Jubileusz Ondraszka w obiektywie”.

wyświetleń: 635komentarzy: 0

Zaniedbany i zarośnięty amfiteatr w Cieszynie...

29-07-2016 11:00

Cieszyński amfiteatr lata świetności dawno ma już za sobą. Obecnie teren ten z pewnością nie jest wizytówką miasta. Planów na jego zagospodarowanie sprzed kilku lat nie udało się zrealizować. I jak się okazuje, póki co, na jakiekolwiek zmiany w tym zakresie mieszkańcy nie mają co liczyć.