Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3050komentarzy: 1

Mała elektrownia wodna zaniedbaną atrakcją turystyczną Cieszyna

19-03-2016 19:00

Z jednej strony wyremontowane murki, schody i ulice z drugiej nieuporządkowany teren dawnej elektrowni wodnej. Taki widok czeka na spacerujących ulicą Przykopa w Cieszynie. Radna Irena Kwaśny wskazuje, iż miejsce to, dziś pełne kontrastów, mogłoby być doskonałą atrakcją ''Cieszyńskiej Wenecji''.
Cieszyńska Wenecja pełna kontrastów ? / fot. MSZ Cieszyńska Wenecja pełna kontrastów ? / fot. MSZ

Zachowane obiekty małych elektrowni wodnych, odpowiednio odrestaurowane i wyposażone oraz inne, czynne aktualnie urządzenia hydrotechniczne Młynówki (śluzy), mogą stanowić interesujący i atrakcyjny element trasy turystycznej, propagującej elementy tzw. turystyki industrialnej – m.in. taką informację znajdziemy na stronie Urzędu Miasta Cieszyna, czytając o Młynówce. Czy obiekt małej elektrowni wodnej oraz teren w rejonie budynku tzw. „starego młyna” przy ulicy Przykopa jest odpowiednio przygotowany, by przyciągać turystów?

Radna Irena Kwaśny wskazuje raczej na kontrast. Spacerując ulicą Przykopa, z jednej strony rzucają nam się w oczy wyremontowane przez Urząd Miejski murki, schody i ulice zaś z drugiej strony widzimy nieuporządkowany teren dawnej elektrowni wodnej oraz całego otoczenia wzdłuż potoku i starego młyna. Pozostałości urządzeń spiętrzających wodę, resztki zabudowań elektrowni i dalej zwalone drzewa oraz krzewy kontrastują z częścią wyremontowaną – zwraca uwagę Irena Kwaśny, po czym dodaje. Mam świadomość, że teren ten zapewne nie należy do Gminy, ale dla pełnego efektu prac na ulicy Przykopa warto byłoby uporządkować ten obszar. Pamiętam funkcjonującą elektrownię, która była dużą atrakcją nie tylko dla dzieci.

Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura potwierdza, iż faktycznie obiekty małej elektrowni wodnej są własnością osób fizycznych. Gmina Cieszyn nie ma bezpośredniego wpływu na ewentualne wyremontowanie i uruchomienie tych obiektów, co rzeczywiście mogłoby przyczynić się do powstania kolejnej atrakcji „Cieszyńskiej Wenecji”.

Włodarz zwrócił się jednak w sprawie uporządkowania wskazanego terenu do Straży Miejskiej i Spółki Wodnej dla Utrzymania Młynówki Cieszyńskiej, która aktualnie zarządza Młynówką. Dodajmy, iż członkami tej spółki są: Gmina Cieszyn, zakłady przemysłowe i inne podmioty korzystające z wód tego cieku. Sprawę, tę przekazałem do załatwienia zgodnie z kompetencjami: do Straży Miejskiej w celu wyegzekwowania porządku na prywatnej nieruchomości (…) oraz do Spółki Wodnej dla Utrzymania Młynówki Cieszyńskiej w celu uporządkowania pozostałych fragmentów brzegów.

 

MSZ

zródło: ox.pl
dodał: MSZ 19-03-2016 19:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

jarek-1961
20-03-2016 18:59
jarek-1961
Takich "kwiatków " w tym zakątku naszego miasta jest więcej.Wystarczy przejechać się ścieżką rowerową wzdłuż Olzy w kierunku centrum,przeciąć Al.J.Łyska,i spróbować poszukać śladów ścieżki przy ul.Przykopa.Inteligentny projektant,a jeszcze inteligentniejszy ten,który zatwierdził ten projekt!!!!!!!!!!!!!
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Najmłodsi stela 116/517/2016

04-12-2016 19:00

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 1875komentarzy: 0

Szejowie drugą załogą!

04-12-2016 18:55

Drugie miejsce w wśród samochodów Grupy N - z takim wynikiem GK Forge Rally Team kończy 22. edycję Praskiego Rallysprintu. W mocnej stawce samochód czteronapedowych bracia Szeja skutecznie walczyli nie tylko z rywalami w swojej klasie, ale również z silną grupę samochód WRC i R5.

wyświetleń: 380komentarzy: 0

Przed 100 laty na łamach prasy na Śląsku Cieszyńskim pisano... (49/12/16)

04-12-2016 17:00

W dzisiejszym artykule wspomnimy uroczystości żałobne w Cieszynie po śmierci cesarza Franciszka Józefa I.

wyświetleń: 341komentarzy: 0

Pomoc dla Europy Wschodniej

04-12-2016 15:45

Podobnie jak w latach ubiegłych również w tym roku Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej organizuje na terenie diecezji zbiórkę darów dla mieszkańców Ukrainy i innych krajów Europy Wschodniej.

wyświetleń: 331komentarzy: 1

Oczami niewidomego. Odcinek 63: Narodowy Program Rehabilitacji Osób Niewidomych i Słabowidzących

04-12-2016 14:30

W tym tygodniu w Bibliotece Śląskiej w Katowicach odbyła się uroczysta akademia z okazji 65-lecia istnienia Polskiego Związku Niewidomych. W uroczystości udział brała Prezes Zarządu Głównego PZN Anna Woźniak-Szymańska.

wyświetleń: 499komentarzy: 0

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 44/16 - Parafia św. Brata Alberta w Ustroniu-Zawodziu

04-12-2016 12:30

W dzisiejszym artykule przedstawiamy parafię w Ustroniu-Zawodziu oraz jej kościół, którego kamień węgielny został pobłogosławiony przez papieża Jana Pawła II.

wyświetleń: 700komentarzy: 0

Policja: Podwyżki i inwestycje

04-12-2016 11:45

Powrócą posterunki zlikwidowane w latach 2008-2015, policjanci dostaną podwyżki i nowe sprzęt, wybudowane zostaną nowe obiekty. To główne założenia zaakceptowanego w czwartek przez komisję sejmową Programu Modernizacji Służb Mundurowych.

wyświetleń: 1617komentarzy: 0

Mistrzowie parkowania (11)

04-12-2016 09:25

Na zakazie, na dwóch miejscach, na chodniku, na środku drogi, na miejscu dla niepełnosprawnych- tak parkują 'mistrzowie' w Cieszynie. Straż Miejska stworzyła galerię najbardziej wyjątkowych sposobów parkowania, oczywiście niezgodnych z przepisami.  

wyświetleń: 3071komentarzy: 4

Msze i nabożeństwa online

04-12-2016 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne.

wyświetleń: 1092komentarzy: 0

Historyczne zwycięstwo skoczków

03-12-2016 23:00

Reprezentacja Polski w składzie: Piotr Żyła, Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Maciej Kot wygrała sobotni konkurs drużynowy Pucharu Świata w niemieckim Klingenthal. Podopieczni Stefana Horngachera nie mieli sobie równych i po raz pierwszy w historii stanęli na najwyższym stopniu podium zawodów tej rangi. Przewaga Polaków nad drugą drużyną dnia - reprezentacją Niemiec wyniosła ponad 40 punktów. Na najniższym stopniu podium stanęli Austriacy.