Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3515komentarzy: 1

Mała elektrownia wodna zaniedbaną atrakcją turystyczną Cieszyna

19-03-2016 19:00

Z jednej strony wyremontowane murki, schody i ulice z drugiej nieuporządkowany teren dawnej elektrowni wodnej. Taki widok czeka na spacerujących ulicą Przykopa w Cieszynie. Radna Irena Kwaśny wskazuje, iż miejsce to, dziś pełne kontrastów, mogłoby być doskonałą atrakcją ''Cieszyńskiej Wenecji''.
Cieszyńska Wenecja pełna kontrastów ? / fot. MSZ Cieszyńska Wenecja pełna kontrastów ? / fot. MSZ

Zachowane obiekty małych elektrowni wodnych, odpowiednio odrestaurowane i wyposażone oraz inne, czynne aktualnie urządzenia hydrotechniczne Młynówki (śluzy), mogą stanowić interesujący i atrakcyjny element trasy turystycznej, propagującej elementy tzw. turystyki industrialnej – m.in. taką informację znajdziemy na stronie Urzędu Miasta Cieszyna, czytając o Młynówce. Czy obiekt małej elektrowni wodnej oraz teren w rejonie budynku tzw. „starego młyna” przy ulicy Przykopa jest odpowiednio przygotowany, by przyciągać turystów?

Radna Irena Kwaśny wskazuje raczej na kontrast. Spacerując ulicą Przykopa, z jednej strony rzucają nam się w oczy wyremontowane przez Urząd Miejski murki, schody i ulice zaś z drugiej strony widzimy nieuporządkowany teren dawnej elektrowni wodnej oraz całego otoczenia wzdłuż potoku i starego młyna. Pozostałości urządzeń spiętrzających wodę, resztki zabudowań elektrowni i dalej zwalone drzewa oraz krzewy kontrastują z częścią wyremontowaną – zwraca uwagę Irena Kwaśny, po czym dodaje. Mam świadomość, że teren ten zapewne nie należy do Gminy, ale dla pełnego efektu prac na ulicy Przykopa warto byłoby uporządkować ten obszar. Pamiętam funkcjonującą elektrownię, która była dużą atrakcją nie tylko dla dzieci.

Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura potwierdza, iż faktycznie obiekty małej elektrowni wodnej są własnością osób fizycznych. Gmina Cieszyn nie ma bezpośredniego wpływu na ewentualne wyremontowanie i uruchomienie tych obiektów, co rzeczywiście mogłoby przyczynić się do powstania kolejnej atrakcji „Cieszyńskiej Wenecji”.

Włodarz zwrócił się jednak w sprawie uporządkowania wskazanego terenu do Straży Miejskiej i Spółki Wodnej dla Utrzymania Młynówki Cieszyńskiej, która aktualnie zarządza Młynówką. Dodajmy, iż członkami tej spółki są: Gmina Cieszyn, zakłady przemysłowe i inne podmioty korzystające z wód tego cieku. Sprawę, tę przekazałem do załatwienia zgodnie z kompetencjami: do Straży Miejskiej w celu wyegzekwowania porządku na prywatnej nieruchomości (…) oraz do Spółki Wodnej dla Utrzymania Młynówki Cieszyńskiej w celu uporządkowania pozostałych fragmentów brzegów.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ 19-03-2016 19:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

jarek-1961
20-03-2016 18:59
jarek-1961
Takich "kwiatków " w tym zakątku naszego miasta jest więcej.Wystarczy przejechać się ścieżką rowerową wzdłuż Olzy w kierunku centrum,przeciąć Al.J.Łyska,i spróbować poszukać śladów ścieżki przy ul.Przykopa.Inteligentny projektant,a jeszcze inteligentniejszy ten,który zatwierdził ten projekt!!!!!!!!!!!!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Msze i nabożeństwa online

19-11-2017 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne. 

wyświetleń: 57komentarzy: 0

Norweski triumf w Wiśle

19-11-2017 00:15

Reprezentanci Norwegii okazali się najlepsi w pierwszym drużynowym konkursie Pucharu Świata w sezonie 2017/2018. Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Daniel Andre Tande i Robert Johansson wyprzedzili reprezentantów Polski oraz czwórkę z Austrii. Oba te teamy uplasowały się ex aequo na drugim stopniu podium.

wyświetleń: 186komentarzy: 1

750 lat Skoczowa. Bolesław Noga

18-11-2017 21:30

Jubileusze stanowią okazję, aby na chwilę się zatrzymać, spojrzeć wstecz, podsumować to, co wydarzyło się na przestrzeni lat. Dlatego też wyszliśmy, jako Miejskie Centrum Kultury ''Integrator'', z inicjatywą zadania trzech pytań przed kamerą osobom związanym ze Skoczowem, wyraziście wkomponowanym z racji wielu doświadczeń i pełnionych przez nich ról w lokalną społeczność.

wyświetleń: 200komentarzy: 0

Kopciuszek dla 2-letniego Szymka

18-11-2017 20:15

4 tysiące złotych - tyle datków udało się zebrać wczoraj (17.11) w Szkole Podstawowej w Hażlachu, po spektaklu "Kopciuszek", który został wystawiony przez nauczycieli tej placówki. Pieniądze zostaną przekazane na rzecz chorego Szymonka Zamarskiego.

wyświetleń: 1227komentarzy: 0

''7 cudów świata i inne budowle'' - wystawa Książnicy Cieszyńskiej

18-11-2017 18:45

W czwartek (16.11) na terenie Książnicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż wystawy "Siedem cudów świata i inne słynne budowle". Wystawa składa się z wyeksponowanych, bogato ilustrowanych dzieł, pochodzących z okresu od XVI do XIX w., są to druki ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej. W czasie tworzenia wystawy zwrócono szczególną uwagę nie tylko na siedem cudów świata, ale również na inne budowle, w jakiś sposób warte zapamiętania.

wyświetleń: 179komentarzy: 0

Na żywo: konferencja prasowa

18-11-2017 18:25

Konferencja prasowa po Konkursie drużynowym Pucharu Świata w Wiśle. Polacy ex aequo z drużyną Austrii zajęli drugie miejsce w konkursie drużynowym inaugurującym kolejny sezon Pucharu Świata. Na najwyższym stopniu podium stanęła reprezentacja Norwegii. Na niedzielę (19.11.2017) zaplanowano konkurs indywidualny. Zobaczymy w nim siedmiu Polaków: Jakuba Wolnego, Aleksandra Zniszczoła, Dawida Kubackiego, Piotra Żyłę, Stefana Hulę, Macieja Kota i Kamila Stocha.

wyświetleń: 353komentarzy: 0

Cieszyn oczami Dariusza Orszulika

18-11-2017 18:15

Wczoraj (17.11) w galerii na piętrze Księgarni Piastowskiej w Cieszynie miał miejsce wernisaż wystawy Dariusza Orszulika "Cieszyn jest piękny".

wyświetleń: 441komentarzy: 0

Cieszyn zapalił się na fioletowo

18-11-2017 16:30

Wcześniactwo to nie wyrok, jednak ciągle wiele rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych nie wie gdzie szukać wsparcia i pomocy. Celem wczorajszej (17.11) fioletowej akcji, która miała miejsce m.in.w Cieszynie było zwrócenie uwagi, właśnie na problem wcześniactwa. 

wyświetleń: 469komentarzy: 1

XVIII Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek

18-11-2017 15:00

W czwartek 16 listopada 2017 roku w auli Szkoły Podstawowej w Zebrzydowicach odbył się XVIII Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek – eliminacje.

wyświetleń: 283komentarzy: 0

Strażnicy kontrolowali niewidzialnych

18-11-2017 13:40

Niewidzialni piesi i rowerzyści. Jak to możliwe? Bez właściwych odblasków na nieoświetlonej drodze wieczorem jesteśmy praktycznie niewidoczni. Właśnie takich pieszych i rowerzystów wyłapywali czeskocieszyńscy strażnicy miejscy podczas akcji „Zmierzch”.