Brenna | Chybie | Cieszyn | Czeski Cieszyn | Dębowiec | Goleszów | Hażlach | Istebna | Jasienica | Jaworze | Ostrawa | Skoczów | Strumień | Ustroń | Wisła | Zebrzydowice

Wiadomości

Wkrótce w regionie

Maj 2016
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Kontakt24

wyświetleń: 2444komentarzy: 1

Mała elektrownia wodna zaniedbaną atrakcją turystyczną Cieszyna

19-03-2016 19:00

Z jednej strony wyremontowane murki, schody i ulice z drugiej nieuporządkowany teren dawnej elektrowni wodnej. Taki widok czeka na spacerujących ulicą Przykopa w Cieszynie. Radna Irena Kwaśny wskazuje, iż miejsce to, dziś pełne kontrastów, mogłoby być doskonałą atrakcją ''Cieszyńskiej Wenecji''.
Mała elektrownia wodna zaniedbaną atrakcją turystyczną Cieszyna Cieszyńska Wenecja pełna kontrastów ? / fot. MSZ

Zachowane obiekty małych elektrowni wodnych, odpowiednio odrestaurowane i wyposażone oraz inne, czynne aktualnie urządzenia hydrotechniczne Młynówki (śluzy), mogą stanowić interesujący i atrakcyjny element trasy turystycznej, propagującej elementy tzw. turystyki industrialnej – m.in. taką informację znajdziemy na stronie Urzędu Miasta Cieszyna, czytając o Młynówce. Czy obiekt małej elektrowni wodnej oraz teren w rejonie budynku tzw. „starego młyna” przy ulicy Przykopa jest odpowiednio przygotowany, by przyciągać turystów?

Radna Irena Kwaśny wskazuje raczej na kontrast. Spacerując ulicą Przykopa, z jednej strony rzucają nam się w oczy wyremontowane przez Urząd Miejski murki, schody i ulice zaś z drugiej strony widzimy nieuporządkowany teren dawnej elektrowni wodnej oraz całego otoczenia wzdłuż potoku i starego młyna. Pozostałości urządzeń spiętrzających wodę, resztki zabudowań elektrowni i dalej zwalone drzewa oraz krzewy kontrastują z częścią wyremontowaną – zwraca uwagę Irena Kwaśny, po czym dodaje. Mam świadomość, że teren ten zapewne nie należy do Gminy, ale dla pełnego efektu prac na ulicy Przykopa warto byłoby uporządkować ten obszar. Pamiętam funkcjonującą elektrownię, która była dużą atrakcją nie tylko dla dzieci.

Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura potwierdza, iż faktycznie obiekty małej elektrowni wodnej są własnością osób fizycznych. Gmina Cieszyn nie ma bezpośredniego wpływu na ewentualne wyremontowanie i uruchomienie tych obiektów, co rzeczywiście mogłoby przyczynić się do powstania kolejnej atrakcji „Cieszyńskiej Wenecji”.

Włodarz zwrócił się jednak w sprawie uporządkowania wskazanego terenu do Straży Miejskiej i Spółki Wodnej dla Utrzymania Młynówki Cieszyńskiej, która aktualnie zarządza Młynówką. Dodajmy, iż członkami tej spółki są: Gmina Cieszyn, zakłady przemysłowe i inne podmioty korzystające z wód tego cieku. Sprawę, tę przekazałem do załatwienia zgodnie z kompetencjami: do Straży Miejskiej w celu wyegzekwowania porządku na prywatnej nieruchomości (…) oraz do Spółki Wodnej dla Utrzymania Młynówki Cieszyńskiej w celu uporządkowania pozostałych fragmentów brzegów.

 

MSZ

zródło: ox.pl
dodał: MSZ 19-03-2016 19:00
drukuj artykuł


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

jarek-1961
20-03-2016 18:59
jarek-1961
Takich "kwiatków " w tym zakątku naszego miasta jest więcej.Wystarczy przejechać się ścieżką rowerową wzdłuż Olzy w kierunku centrum,przeciąć Al.J.Łyska,i spróbować poszukać śladów ścieżki przy ul.Przykopa.Inteligentny projektant,a jeszcze inteligentniejszy ten,który zatwierdził ten projekt!!!!!!!!!!!!!
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Puck z wizytą w Cieszynie

29-05-2016 19:00

Delegacja z Pucka na czele z Burmistrz Hanną Pruchniewską odwiedziła Cieszyn. Goście zaprosili wczoraj (28.05) cieszyńską publiczność do wspólnej zabawy, degustacji regionalnych potraw oraz podziwiania rękodzieła kaszubskiego.

wyświetleń: 1070komentarzy: 2

Przyjazny urząd: załóż działalność gospodarczą

29-05-2016 17:00

Jednoosobową działalność gospodarczą możemy założyć w każdej chwili nawet przez internet. Jak to zrobić? Jednoosobowa działalność gospodarcza to firma, którą możesz prowadzić samodzielnie. Jako jej właściciel możesz zatrudniać innych pracowników.

wyświetleń: 1014komentarzy: 3

Uwaga! utrudnienia w ruchu

29-05-2016 16:00

Będą utrudnienia w ruchu samochodowym, które spowodowane są remontem torów kolejowych.

wyświetleń: 2487komentarzy: 2

Skoczów: kiedyś i dziś. Część 22/16

29-05-2016 14:05

Historia hutnictwa i kuźnictwa w naszym regionie sięga XVIII wieku. W dzisiejszym cyklu kilka słów na temat kuźni w Skoczowie.

wyświetleń: 1229komentarzy: 0

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 22/16 - Parafia Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Cieszynie Mnisztwie

29-05-2016 12:00

W dzisiejszym artykule z serii o lokalnych kościołach i parafiach przenosimy się do Mnisztwa, będącego dzielnicą Cieszyna od 1973 roku.

wyświetleń: 750komentarzy: 1

Szejowie wykluczeni z powodu pompy paliwa

29-05-2016 11:00

Niestety, w drugim dniu rywalizacji 44. Rallye Cesky Krumlov zabrało zespołu GK Forge Rally Team i duetu braci Szeja. Władze rajdu podjęły decyzję o niedopuszczeniu naszej załogi do drugiego etapu, a wszystko w związku z awarią pompy paliwa przed startem do piątego odcinka specjalnego.

wyświetleń: 1392komentarzy: 2

Przegląd Kulturalny TON w Goleszowie

29-05-2016 10:00

Wiele imprez kulturalnych oferuje mieszkańcom i gościom Gminny Ośrodek Kultury w Goleszowie. W dniach 3 i 4 czerwca odbędzie się tam Przegląd Dorobku Kulturalnego „TON  2016”.

wyświetleń: 578komentarzy: 0

Dzieje ustrońskiego uzdrowiska. Pierwsi Kuracjusze w Ustroniu (cz.1)

29-05-2016 08:00

Zapraszamy Was do zapoznania się z uzdrowiskową tradycją miasta, która sięga połowy XVIII wieku. Ustroń to dziś jedno z najbardziej znanych miejsc sanatoryjnych w naszym kraju, które co roku przyciąga tysiące kuracjuszy. Jak to się stało, że mówimy "Ustroń", a myślimy "uzdrowisko"?

wyświetleń: 1136komentarzy: 1

Msze i nabożeństwa online

29-05-2016 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne.

wyświetleń: 840komentarzy: 0

Burza w sprawie nadania honorowych tytułów

28-05-2016 20:00

Na ostatniej (24.05) Sesji Rady Miejskiej Skoczowa samorządowcy większością głosów podjęli uchwałę w sprawie nadania honorowych tytułów „Zasłużony/a dla…”. Burzliwa dyskusja rozwinęła się w przypadku nominacji dla Skoczowa i Kiczyc.