Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1763komentarzy: 0

Ul zamiast galerii ...

27-02-2016 10:30

UL KULTURY startuje w Cieszynie już za parę dni (02.03). Wspomniany UL czyli Pracownia Dobrych Praktyk to nowe miejsce na kulturalnej mapie miasta po polskiej stronie Olzy. Co jednak łączy UL z Galerią Szara?
UL KULTURY startuje już w marcu / fot. MSZ UL KULTURY startuje już w marcu / fot. MSZ

UL KULTURY – Pracownia Dobrych Praktyk to nowa propozycja Fundacji Kultury Audiowizualnej Strefa Szarej. Fundacja jest związana m.in. z Galerią Szara, która przeniosła się z Cieszyna do Katowic pod koniec 2015 roku. Już wtedy Joanna Rzepka-Dziedzic kuratorka Galerii Szarej wspominała o nowych propozycjach, które będą wdrażane w Cieszynie. Tą propozycją jest właśnie wspomniany UL KULTURY, który będzie przestrzenią otwartą dla różnych działań kulturalnych. Chcemy promować kulturę i sztukę, ale także postawy prospołeczne i proobywatelskie. Będziemy realizować wydarzenia kulturalne i artystyczne. Zapraszamy do ich odbioru i współtworzenia. Uważamy, że kultura ma charakter wspólnotowy, spaja społeczności, jest przestrzenią dialogu. Proponujemy udział w spotkaniach, dyskusjach, warsztatach i wystawach – podkreślają koordynatorki działań Barbara Głyda-Żydek kulturoznawczyni, animatorka kultury, wykładowczyni na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie oraz Joanna Rzepka-Dziedzic, artystka i kuratorka Galerii Szara.

Nowa inicjatywa mająca swoją siedzibę przy ulicy Srebrnej 1 w Cieszynie startuje już za parę dni. UL w marcu nie pozwoli nam się nudzić. Zaplanowano bowiem trzy imprezy. Wydarzeniem inaugurującym działalność Pracowni Dobrych Praktyk będzie wernisaż „Marta Frej Memy”, który odbędzie się 2 marca (środa). Kim jest Marta Frej? To artystka i animatorka kultury z Częstochowy, prezeska Fundacji Kulturoholizm, inicjatorka i kuratorka festiwalu ARTERIA. Rozpoznawalna przede wszystkim dzięki swoim memom publikowanym w ogólnopolskiej prasie i internecie. Ma prawie 90 tysięcy fanów na Facebooku, z czego 98 proc. to kobiety. Laureatka nagrody Okulary Równości 2015, przyznawanej przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej - zachęcają do udziału w impreze organizatorzy.

To jednak nie koniec. W kolejnym tygodniu (09.03) zaplanowano koncert Nataszy Ptakovej z Zespołem zaś 16 marca odbędzie się spotkanie z Anną Syską i Przemysławem Czernek. Jak się spodoba nowa propozycja cieszyniakom? Czas pokaże. Dodajmy, iż Galeria Szara w nowym miejscu również powoli się rozkręca. Na stronie facebookowej Galerii można znaleźć informację, że pierwsza wystawa odbędzie się w czerwcu. 

 

MSZ

zródło: ox.pl
dodał: MSZ 27-02-2016 10:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.
loading...

Pozostałe wiadomości

Oczami niewidomego (51): złość i nienawiść

25-09-2016 14:20

„Świat to trudne miejsce. Jemu nie zależy. Choć nie żywi nienawiści do ciebie i do mnie, nie darzy nas też miłością. Dzieją się na nim rzeczy straszne, których nie można wytłumaczyć. [...] Świat cię nie kocha. [...] Pamiętaj jednak, żeby robić swoje. Takie masz zadanie na tym trudnym świecie, musisz podtrzymywać swoją miłość i robić swoje choćby nie wiem co.” Stephen King – „Lśnienie”

wyświetleń: 74komentarzy: 0

Znasz Młodego Bohatera?

25-09-2016 12:55

Możliwe, że wśród nas żyją bezimienni młodzi bohaterowie. Jeśli znasz ciekawą historię, której głównym aktorem jest dziecko, które ocaliło bądź aktywnie przyczyniło się do ocalenia życia innego człowieka, to wyślij ją do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji!

wyświetleń: 178komentarzy: 0

Kto Cię sprawdza?

25-09-2016 11:00

Krajowy Rejestr Długów oferuje możliwość sprawdzenia czy jakakolwiek instytucja nie szukała informacji o osobach na podstawie numeru PESEL.

wyświetleń: 1174komentarzy: 2

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 39/16 - Rzymskokatolicka Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Ustroniu-Lipowcu

25-09-2016 09:30

W dzisiejszym artykule poznacie historię parafii w Lipowcu - jednej z najstarszych wsi Śląska Cieszyńskiego.

wyświetleń: 434komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

25-09-2016 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne.

wyświetleń: 708komentarzy: 0

Ziobro na podium

24-09-2016 22:15

Włoch Davide Bresadola po skokach na odległość 129,5 oraz 124 metry zwyciężył w sobotnim konkursie Letniego Pucharu Kontynentalnego rozgrywanym na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle-Malince. Tuż za nim uplasował się Słoweniec Domen Prevc, który uzyskał 126,5 oraz 125,5 metra. Podium konkursu w Wiśle uzupełnił reprezentant Polski Jan Ziobro, który oddał dwa równe skoki (126,5 i 127 m).

wyświetleń: 493komentarzy: 0

Ogólnopolski Zlot Instruktorów Turystyki Żeglarskiej w Cieszynie i spotkanie z Konkolskim

24-09-2016 19:05

W ramach Ogólnopolskiego Zlotu Instruktorów Turystyki Żeglarskiej PTTK, a także zakończenia sezonu oraz tegorocznych obchodów związanych z 50-leciem Klubu Żeglarskiego „Sternik” Cieszyn w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy” odbyło się dziś (24.09) spotkanie ze znanym czeskim żeglarzem Richardem Konkolskim.

wyświetleń: 955komentarzy: 2

Kino na Granicy rusza w drogę!

24-09-2016 16:50

Umknęła Ci 18. edycja Kina na Granicy? A może chcesz przeżyć to jeszcze raz? Nic straconego! Jeszcze tej jesieni, w 10 miastach w Polsce i w Czechach pojawi się Kino na Granicy! Stanie się tak za sprawą projektu Kino na Granicy w Drodze, który otrzymał wsparcie w ramach konkursu Forum Polsko-Czeskiego.

wyświetleń: 684komentarzy: 0

Koncert Sikorowskich

24-09-2016 14:45

Status konkursu: TRWA

Andrzej Sikorowski oraz Maja Sikorowska będą koncertować w Goleszowie. Znani w naszym kraju artyści wystąpią 2 października sali gimnastycznej miejscowego gimnazjum.

wyświetleń: 928komentarzy: 4

Przed 100 laty na łamach prasy na Śląsku Cieszyńskim pisano... (39/9/16)

24-09-2016 12:20

Część miasta na Bobrku została nawiedzona przez... kuny. Tę i inne informacje przekazywały lokalne gazety wydawane sto lat temu.