Wiadomości

Wkrótce w regionie

Wrzesień 2013
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Kontakt24

wyświetleń: 1304komentarzy: 0

Oczami niewidomego [20]: Smutek

14-02-2016 19:00

''Trzeba przeżyć wszystko, co jest nam dane. Cała radość i cały smutek. Nie wolno nam się od tego uchylić. Nie przeżyty smutek, przed którym uciekliśmy, i tak kiedyś nas dopadnie'' Hanna Krall
Oczami niewidomego [20]: Smutek Andrzej Koenig, fot: Natasza Gorzołka/ox.pl

Co to jest smutek? Co go wywołuje? Jak z nim walczymy? Czy potrafimy go pokonać?

Osoba, która odczuwa smutek izoluje się od świata zewnętrznego, ma spowolnione reakcje, nie utrzymuje kontaktu wzrokowego, ma spuszczoną głowę, tendencję do skulenia się (zwinięcia w kłębek), garbienia. Na twarzy charakterystyczne opuszczone kąciki ust, czasem drżenie warg, łzy w oczach. Jeżeli dana osoba przyjmie taki wyraz twarzy, mówimy o niej, że smutek rozlewa się jej na twarzy.

Smutek jest ekspresją bardzo ciężką do podrobienia, ponieważ mięśnie oczu i brwi bardzo trudno poddają się naszej kontroli, przez co tak trudno jest nimi sterować. Dzięki temu, zyskały one miano wiarygodnych mięśni twarzy.

To możemy znaleźć w internecie na ten temat…
W życiu każdego z nas napotykamy na takie dni czy tygodnie, że dopada nas smutek. W pracy dzieje się źle, wracamy do domu zmęczeni i w nocy śnią się koszmary… W domu jest nerwowo, tracimy nadzieję na lepsze samopoczucie, życie wymyka nam się z rąk…

Tracimy kogoś bliskiego, sypie nam się związek z kimś na kim nam strasznie zależy, czujemy że w pracy nie jest tak jak powinno, jesteśmy w żałobie…
Są to chwile w naszym życiu w których zaczynamy się załamywać, tracić sens życia. W wielu przypadkach ludzie wpadają w depresję, załamanie psychiczne itp.

Osoby takie najczęściej ratują się albo silnymi tabletkami albo alkoholem lub zamykają się w sobie. Ale w tym momencie ciężko ich z tej fazy wyciągnąć…

Osoba samotna często mówi sobie i innym, że „wszystko jest w porządku”, „nic się nie stało”, „mnie to nie rusza”, gdy tak naprawdę jest zupełnie inaczej. Nie pomaga fakt, że w niektórych domach, społecznościach do odczuwania smutku nie wypada się przyznawać. Przecież „chłopaki nie płaczą”. Niestety im głębiej „zakopujemy” smutek tym bardziej będzie on chciał się wydostać na powierzchnię, przez co będzie wpływał na nasze codzienne funkcjonowanie, zdrowie, pogłębi depresję. Co istotne, kiedy tłumisz smutek to nie przyjmujesz do wiadomości straty i nie szukasz innych form tego czego potrzebujesz.

Na koniec kilka wskazówek, które pomogą Ci zapomnieć o smutku i depresji:

- Znajdź sobie pasję, rozwijaj się i ucz się. Zrób coś wyłącznie dla siebie. Nie będziesz myśleć o tym, co Cię smuci i martwi.
- Znajdź kogoś z kim na nowo możesz odkrywać świat i cieszyć się życiem.
- Zaplanuj sobie wieczór – nie pozwól, by dopadła Cię nuda i samotność.
- Wyjdź z domu. Spotkaj się z przyjaciółmi, idź do kawiarni na kawę, na kolacje, idź potańczyć. Zobaczysz, że świat jest piękny tylko musisz się nauczyć nim cieszyć.
- Zrób coś dla siebie – zafunduj sobie nową fryzurę, idź do kosmetyczki. Spędź kilka godzin chodząc po Sklepach.

Jednak najlepiej aby takie rzeczy jak depresja i smutek nas nie dotykały.
„Myśl pozytywnie, załóż różowe okulary i idź do przodu”

Andrzej Koenig
 

zródło: OX.PL
dodał: NG 14-02-2016 19:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

W Twoim imieniu (odc.8). Nie ma mocnych na wiślańskie korki...

25-08-2016 20:00

Brakuje parkingów? Obwodnicy? Objazdów? Kierowania ruchem? Pieniędzy? A może czego innego? Przyczynek do źródła powstawania oraz problemu korków w Wiśle.

wyświetleń: 1322komentarzy: 4

Portal OX.PL poleca!

25-08-2016 18:00

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 501komentarzy: 0

O Morcinku nad jego grobem

25-08-2016 17:15

O rocznicy urodzin Gustawa Morcinka pamiętano także w Cieszynie, gdzie pisarz spoczywa na Cmentarzu Komunalnym. Dziś (25 sierpnia) w samo południe złożono na jego pomniku kwiaty, zapalono znicze, a zgromadzeni wysłuchali opowieści Rozalia Wawronowicz - kierownik Muzeum Gustawa Morcinka w Skoczowie o pisarzu.

wyświetleń: 557komentarzy: 0

Ustroń - będzie się działo!!!

25-08-2016 15:30

Tydzień Kultury Beskidzkiej za nami, ale nie oznacza to końca prezentacji i spotkańa z folklorem. Od 20 sierpnia trwa w naszym regionie Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny. Wielki finałowy koncert odbędzie się w sobotę w Ustroniu. Ale wydarzeń w ten weekend w Ustroniu sporo.

wyświetleń: 1052komentarzy: 0

Chrystus na strumieńskim rynku odzyskał swój blask

25-08-2016 14:15

Jest nieodzownym elementem strumieńskiego Rynku. Od 130 lat chroni miasto i jego mieszkańców, towarzyszyła wielu wydarzeniom, które miały miejsce w przeszłości Strumienia. W minioną niedzielę 21 sierpnia odbyło się uroczyste poświęcenie Figury Chrystusa Króla, która po gruntownym remoncie odzyskała swój dawny blask.

wyświetleń: 563komentarzy: 2

Wspominali pisarza

25-08-2016 12:40

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Gustawa Morcinka w Skoczowie, uczczono dziś (25.08) 125. rocznicę urodzin pisarza. W uroczystościach wziął udział m.in. wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

wyświetleń: 834komentarzy: 0

Ten Proffesor Cię nauczy!

25-08-2016 11:00

Chcesz zdobyć zawód, dokształcić się, zdobyć nowe kwalifikacje? I to za darmo, ucząc się jedynie 4 dni w miesiącu? Bezpłatna szkoła PROFFESOR w Skoczowie czeka na Ciebie! Trwa nabór do SZKÓŁ POLICEALNYCH OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH! Jasno, przystępnie, profesjonalnie, nowocześnie, rzetelnie i na dodatek za darmo...? Czy to możliwe, żeby nauczanie takie było? Tak! Tylko w Skoczowie jest Szkoła, która oferuję naukę na bardzo wysokim poziomie zupełnie bezpłatnie! Jaka? Sprawdź sam!

wyświetleń: 1082komentarzy: 0

Kajto: decydująca batalia lidera

25-08-2016 09:15

Rywalizacja w FIA ERC wkracza w decydującą fazę – czeski Rajd Barum (26-28 sierpnia) będzie najbliższym wyzwaniem Kajetanowicza i Barana. Załogę Lotos Rally Team czeka 230 km ścigania na 15 wąskich, podbijających i dziurawych czeskich odcinkach, na których miejscowi kierowcy narzucają szalone tempo. Będzie tym bardziej emocjonująco, ponieważ– Kajetanowicza i Barana tylko 3 punkty dzielą od obrony tytułu już na dwie rundy przed końcem mistrzostw.

wyświetleń: 508komentarzy: 0

Bułgaria, Grecja, Chorwacja? Gdzie wypoczywaliśmy najchętniej w te wakacje?

25-08-2016 07:30

Choć za wcześnie jeszcze na całkowite podsumowanie sezonu 2016, bo część z nas na urlop wybiera okres września i października, to główna wakacyjna fala już za nami. Przez lipiec i sierpień wypoczywały bowiem głównie rodziny z dziećmi w wieku szkolnym. Gdzie najchętniej mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego jeździli w te wakacje?

wyświetleń: 2208komentarzy: 3

Pisarz śląski - Gustaw Morcinek

24-08-2016 19:00

O Śląsku Cieszyńskim pisał, że powstała z 'uśmiechu Pana Boga', w twórczości opisywał życie codzienne mieszkańców tej ziemi, nawiązywał do pracy górnika, którym sam w młodzieńczych latach był. Jemu przypisuje się pomysł zmiany nazwy Katowic na Stalinogród, choć decyzje o tym zapadły zanim, jako poseł, odczytał to z sejmowej mównicy. Jutro mija 125 rocznica urodzin Gustawa Morcinka, pisarza ze Skoczowa.