Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1544komentarzy: 2

Na walentynki...wyrzuć baterię!

13-02-2016 08:00

Są niebezpieczne dla środowiska, zawierają szkodliwe metale ciężkie, lecz mimo to są źródłem cennych surowców, które powinny być odzyskiwane. Zużyte baterie - bo o nich mowa, zbierane są w całym kraju w ramach V edycji akcji EkoWalentynek. Do akcji włączyło się ponad 100 miejscowości, w tym i Cieszyn.
Na walentynki...wyrzuć baterię! fot.pixabay.com


W Cieszynie 14.02 akcja „EkoWalentynki”– czyli „Kochamy recykling!” organizowana jest w dwóch lokalizacjach, w w "8POKOI" OFKA ul. Zamkowa 3c od godziny 11:00 - 15:00 oraz w Informacji Turystycznej Zamku Cieszyn w godz. 09:00 - 17:00.

Zużyte baterie i drobne elektroodpady będą zbierane aż do 22 kwietnia do Dnia Ziemi.

Zużyte baterie oraz elektroodpady z uwagi na swój skład chemiczny, m.in. zawartość metali ciężkich typu: ołów, rtęć, kadm mogą być odpadami niebezpiecznymi. Mimo to, baterie oraz elektroodpady są też źródłem bardzo wartościowych surowców (cenne metale oraz tworzywa sztuczne), które powinny być w pełni odzyskiwane i wykorzystywane w recyklingu.

W 2015 roku na rynek polski wprowadzono ok. 400 mln sztuk baterii - czyli ok. 11 tys. ton. Zgodnie z prawem krajowym i Unii Europejskiej Polska miała obowiązek zebrać selektywnie 40% baterii z rynku - czyli ok. 4.400  ton baterii. Cel został osiągnięty. W roku 2016 wzrasta w Polsce obowiązek zbiórki baterii już do 45%.

Jeżeli chodzi o zużyte elektroodpady (zsee) ich również dotyczy obowiązek zbiórki. W 2014 roku zebrano w Polsce ok. 169 tys. ton „zsee”, co stanowi ok. 35 % poziom zbierania. W przeliczeniu na jednego mieszkańca zebraliśmy ok. 4,15 kg „zsee”. Nowa ustawa o zbiórce i recyklingu elektroodpadów m.in. wprowadza podwyższone obowiązki zbierania i przetwarzania zsee - 65% masy od 2021 roku.

EkoWalentyki to dobra okazja, aby pokazać jak ważne jest dbanie o Ziemię oraz dzielenie się miłością do niej, poprzez różnorodne akcje, jak choćby zbieranie zużytych baterii i elektoodpadów.

red.

zródło: ox.pl/mat.pras.
dodał: MP 13-02-2016 08:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

SmiechnaSali
13-02-2016 08:57
SmiechnaSali
A to hit naprawdę! Zapytajcie najpierw co dzieje się z akumulatororami, które oddaje się w sklepie w celu ochrony środowiska i niższej o około 30 zł ceny zakupu nowego. Sprzedawca powiedział tak: ja panu sprzedam taniej ten nowy a ten stary niech pan mi dowiezie, ale w sumie to nie ważne, bo tego i tak nikt nie bierze.
krokusik
13-02-2016 16:50
krokusik
Jasne.
A może lepiej zbierać baterie i inne elektro-śmieci do września? No i samemu odebrać wrzosy w Castoramie? 10 baterii - 1 wrzos. Na walentynki baterie, to aż strach pomyśleć, co na halołin będą zbierać.
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Upały i burze

01-07-2016 09:15

Ten nierozłączny ostatnimi czasy duet znów na ustach meteorologów, którzy ostrzegają przed wysokimi temperaturami i burzami z gradem.

wyświetleń: 249komentarzy: 0

Jaki system LPG wybrać?

01-07-2016 07:30

Chcesz przerobić benzynę na gaz? Zanim umówisz się do gazownika, poznaj zasady działania układów wszystkich generacji – od I do V i wybierz taki, który najlepiej będzie współpracował z silnikiem. 

wyświetleń: 204komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

30-06-2016 19:15

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 1244komentarzy: 0

Nie trzeba się bać nietoperzy

30-06-2016 17:30

Choć za przypadek zarażenia wścieklizna, który wydarzył się ostatnio w Skoczowie, odpowiada nietoperz, nie ma się co bać – przekonują specjaliści. To odosobniony przypadek, nietoperze nie są specjalnym zagrożeniem, równie dobrze wściekliznę może przenieść polna mysz.

wyświetleń: 1203komentarzy: 0

Burmistrz Cieszyna odznaczony

30-06-2016 16:45

Burmistrz Cieszyna, Ryszard Macura został odznaczony Złotą Odznaką „Za Zasługi dla Uniwersytetu Śląskiego". Odznaczenie zostało ustanowione 8 czerwca 1973 roku. Honoruje się nim osoby, które szczególnie zasłużyły się dla rozwoju Uniwersytetu Śląskiego.

wyświetleń: 976komentarzy: 6

Skoczów - zamiany w szkołach

30-06-2016 14:55

Spore zmiany szykują się w skoczowskiej oświacie. Miniony rok szkolny był ostatnim rokiem funkcjonowania filii szkoły podstawowej przy ulicy Mickiewicza. Uczniowie nie będą również uczęszczać do budynku gimnazjum przy ulicy Bielskiej.

wyświetleń: 2336komentarzy: 7

Szejowie przed Rajdem Bohema

30-06-2016 13:10

Kibice z niecierpliwością czekają na pierwszy odcinek specjalny Rajdu Polski, ale nie są to jedyne rajdowe emocje, jakie czekają nas w najbliższy weekend. GK Forge Rally Team przygotowuje się do czwartej rundy Mistrzostw Czech. 43. Rajd Bohemia zgromadzi na starcie łącznie ponad 140 załóg, a w tym obok Jarosława Szeja i Marcina Szeja, kilku reprezentantów Polski.

wyświetleń: 373komentarzy: 0

Oszust w Ustroniu

30-06-2016 11:40

Wczoraj (29.06.2016 ) w Ustroniu oszuści wykorzystali łatwowierność seniora i wyłudzili od niego 15 tysięcy złotych. Po raz kolejny więc policja apeluje by uważać na fałszywych krewnych.

wyświetleń: 4168komentarzy: 1

Atrakcje Dolnych Witkowic

30-06-2016 10:40

Poznaliście już artystów, którzy wystąpią podczas tegorocznej edycji Coloursów (14-17 lipca) oraz atrakcje turystyczne Ostrawy. Dziś chcemy przedstawić Wam miejsca, które znajdują się na terenie festiwalu, a przykuwają uwagę ludzi z całego świata.

wyświetleń: 1453komentarzy: 1

Strumień: promocja z powietrza

30-06-2016 09:05

Kiedy w czasie wakacji mieszkańcy gminy Strumień zobaczą nad swoją posesją drona, to nie znaczy że ktoś ich podgląda,  to działania promocyjne gminy.