Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1562komentarzy: 2

Na walentynki...wyrzuć baterię!

13-02-2016 08:00

Są niebezpieczne dla środowiska, zawierają szkodliwe metale ciężkie, lecz mimo to są źródłem cennych surowców, które powinny być odzyskiwane. Zużyte baterie - bo o nich mowa, zbierane są w całym kraju w ramach V edycji akcji EkoWalentynek. Do akcji włączyło się ponad 100 miejscowości, w tym i Cieszyn.
Na walentynki...wyrzuć baterię! fot.pixabay.com


W Cieszynie 14.02 akcja „EkoWalentynki”– czyli „Kochamy recykling!” organizowana jest w dwóch lokalizacjach, w w "8POKOI" OFKA ul. Zamkowa 3c od godziny 11:00 - 15:00 oraz w Informacji Turystycznej Zamku Cieszyn w godz. 09:00 - 17:00.

Zużyte baterie i drobne elektroodpady będą zbierane aż do 22 kwietnia do Dnia Ziemi.

Zużyte baterie oraz elektroodpady z uwagi na swój skład chemiczny, m.in. zawartość metali ciężkich typu: ołów, rtęć, kadm mogą być odpadami niebezpiecznymi. Mimo to, baterie oraz elektroodpady są też źródłem bardzo wartościowych surowców (cenne metale oraz tworzywa sztuczne), które powinny być w pełni odzyskiwane i wykorzystywane w recyklingu.

W 2015 roku na rynek polski wprowadzono ok. 400 mln sztuk baterii - czyli ok. 11 tys. ton. Zgodnie z prawem krajowym i Unii Europejskiej Polska miała obowiązek zebrać selektywnie 40% baterii z rynku - czyli ok. 4.400  ton baterii. Cel został osiągnięty. W roku 2016 wzrasta w Polsce obowiązek zbiórki baterii już do 45%.

Jeżeli chodzi o zużyte elektroodpady (zsee) ich również dotyczy obowiązek zbiórki. W 2014 roku zebrano w Polsce ok. 169 tys. ton „zsee”, co stanowi ok. 35 % poziom zbierania. W przeliczeniu na jednego mieszkańca zebraliśmy ok. 4,15 kg „zsee”. Nowa ustawa o zbiórce i recyklingu elektroodpadów m.in. wprowadza podwyższone obowiązki zbierania i przetwarzania zsee - 65% masy od 2021 roku.

EkoWalentyki to dobra okazja, aby pokazać jak ważne jest dbanie o Ziemię oraz dzielenie się miłością do niej, poprzez różnorodne akcje, jak choćby zbieranie zużytych baterii i elektoodpadów.

red.

zródło: ox.pl/mat.pras.
dodał: MP 13-02-2016 08:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

SmiechnaSali
13-02-2016 08:57
SmiechnaSali
A to hit naprawdę! Zapytajcie najpierw co dzieje się z akumulatororami, które oddaje się w sklepie w celu ochrony środowiska i niższej o około 30 zł ceny zakupu nowego. Sprzedawca powiedział tak: ja panu sprzedam taniej ten nowy a ten stary niech pan mi dowiezie, ale w sumie to nie ważne, bo tego i tak nikt nie bierze.
krokusik
13-02-2016 16:50
krokusik
Jasne.
A może lepiej zbierać baterie i inne elektro-śmieci do września? No i samemu odebrać wrzosy w Castoramie? 10 baterii - 1 wrzos. Na walentynki baterie, to aż strach pomyśleć, co na halołin będą zbierać.
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Na szlak! Z ORSIPem...

30-07-2016 17:10

Mapy sprzed stu lat, informacja o natężeniu ruchu, miejscach z największą ilością wypadków, a ostatnio także szlaki piesze i rowerowe. Możliwości ORSIP się poszerzają.

wyświetleń: 159komentarzy: 0

Jest umowa na Stawową

30-07-2016 15:15

Pieniądze na remont Stawowej w Pruchnej będą na pewno. Gmina Strumień podpisała umowę na przyznanie środków.

wyświetleń: 331komentarzy: 1

Przed 100 laty na łamach prasy na Śląsku Cieszyńskim pisano... (31/7/16)

30-07-2016 13:30

W dzisiejszym artykule przytoczymy m.in. artykuł o trudnościach z przestępczością wśród dzieci... nie zabraknie jednak elementów humorystycznych.

wyświetleń: 134komentarzy: 0

Przebudują boczną od Morcinka w Kaczycach

30-07-2016 11:40

Boczna droga gminna przy ul. Morcinka w Kaczycach będzie przebudowana. Urząd Gminy Zebrzydowice ogłosił przetarg.

wyświetleń: 634komentarzy: 0

22 rajdowe kilometry

30-07-2016 09:50

Będzie głośno i szybko, emocji też nie zabraknie. Goleszów i Hażlach - na ulicach tych gmin, już w niedzielę (29.07), odbędzie się czwarta runda rajdu samochodowego o Puchar ATM RALLY & RACE GC.

wyświetleń: 922komentarzy: 1

70 tys. zł za oświetlenie ul. Ks. Janusza w Zebrzydowicach

30-07-2016 07:55

Niemal 70 tysięcy zł wyda Gmina Zebrzydowice na oświetlenie prawie półkilometrowego odcinka ulicy ks. A. Janusza.

wyświetleń: 910komentarzy: 1

Centrum Usług Wspólnych w Cieszynie

29-07-2016 19:00

Od stycznia samorządy w związku z zeszłoroczną ustawą ''o zmianie ustawy o samorządzie gminnym...'' mogą tworzyć tzw. centra usług wspólnych. W Cieszynie na ostatniej sesji Rady Miejskiej samorządowcy podjęli w tej sprawie odpowiednie uchwały. Funkcjonujące dotąd tzw. ZOJO zostanie przekształcone w CUW.

wyświetleń: 1915komentarzy: 2

Grilluj w centrum Cieszyna

29-07-2016 17:00

Status konkursu: ZAKOŃCZONY

Lato, słońce, czas wolny od pracy i ludzie, z którymi lubimy go spędzać  – to wszystko tworzy doskonałe okoliczności do zorganizowania grilla. Brakuje już tylko jednego składnika – dobrej lokalizacji. Dzięki restauracji Ekotradycja z Cieszyna, możesz zorganizować grilla w centrum Cieszyna nawet jeśli mieszkasz w budynku wielorodzinnym pozbawionym ogrodu. Dodatkowo, zjesz pyszne potrawy przyrządzone przez doświadczonego kucharza.

wyświetleń: 1816komentarzy: 0

Rajd Rzeszowski bez Szejów

29-07-2016 15:40

Poznaliśmy załogi, które będą rywalizować na trasie Rajdu Rzeszowskiego w rundach Mistrzostw Polski i Mistrzostw Europy. Niestety, mimo wcześniejszej deklaracji, na liście zgłoszeń zabrakło Jarosława i Marcina Szejów.

wyświetleń: 447komentarzy: 0

Czołówka we mgle

29-07-2016 14:00

Dziś rano (29.07) tuż po 6:00 doszło w Koniakowie do czołowego zderzenia. Groźnie wyglądało, na szczęście nikt poważnie nie ucierpiał.