Brenna | Chybie | Cieszyn | Czeski Cieszyn | Dębowiec | Goleszów | Hażlach | Istebna | Jasienica | Jaworze | Ostrawa | Skoczów | Strumień | Ustroń | Wisła | Zebrzydowice

Wiadomości

Wkrótce w regionie

Czerwiec 2016
P W Ś C P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Kontakt24

wyświetleń: 1531komentarzy: 2

Na walentynki...wyrzuć baterię!

13-02-2016 08:00

Są niebezpieczne dla środowiska, zawierają szkodliwe metale ciężkie, lecz mimo to są źródłem cennych surowców, które powinny być odzyskiwane. Zużyte baterie - bo o nich mowa, zbierane są w całym kraju w ramach V edycji akcji EkoWalentynek. Do akcji włączyło się ponad 100 miejscowości, w tym i Cieszyn.
Na walentynki...wyrzuć baterię! fot.pixabay.com


W Cieszynie 14.02 akcja „EkoWalentynki”– czyli „Kochamy recykling!” organizowana jest w dwóch lokalizacjach, w w "8POKOI" OFKA ul. Zamkowa 3c od godziny 11:00 - 15:00 oraz w Informacji Turystycznej Zamku Cieszyn w godz. 09:00 - 17:00.

Zużyte baterie i drobne elektroodpady będą zbierane aż do 22 kwietnia do Dnia Ziemi.

Zużyte baterie oraz elektroodpady z uwagi na swój skład chemiczny, m.in. zawartość metali ciężkich typu: ołów, rtęć, kadm mogą być odpadami niebezpiecznymi. Mimo to, baterie oraz elektroodpady są też źródłem bardzo wartościowych surowców (cenne metale oraz tworzywa sztuczne), które powinny być w pełni odzyskiwane i wykorzystywane w recyklingu.

W 2015 roku na rynek polski wprowadzono ok. 400 mln sztuk baterii - czyli ok. 11 tys. ton. Zgodnie z prawem krajowym i Unii Europejskiej Polska miała obowiązek zebrać selektywnie 40% baterii z rynku - czyli ok. 4.400  ton baterii. Cel został osiągnięty. W roku 2016 wzrasta w Polsce obowiązek zbiórki baterii już do 45%.

Jeżeli chodzi o zużyte elektroodpady (zsee) ich również dotyczy obowiązek zbiórki. W 2014 roku zebrano w Polsce ok. 169 tys. ton „zsee”, co stanowi ok. 35 % poziom zbierania. W przeliczeniu na jednego mieszkańca zebraliśmy ok. 4,15 kg „zsee”. Nowa ustawa o zbiórce i recyklingu elektroodpadów m.in. wprowadza podwyższone obowiązki zbierania i przetwarzania zsee - 65% masy od 2021 roku.

EkoWalentyki to dobra okazja, aby pokazać jak ważne jest dbanie o Ziemię oraz dzielenie się miłością do niej, poprzez różnorodne akcje, jak choćby zbieranie zużytych baterii i elektoodpadów.

red.

zródło: ox.pl/mat.pras.
dodał: MP 13-02-2016 08:00
drukuj artykuł


Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

SmiechnaSali
13-02-2016 08:57
SmiechnaSali
A to hit naprawdę! Zapytajcie najpierw co dzieje się z akumulatororami, które oddaje się w sklepie w celu ochrony środowiska i niższej o około 30 zł ceny zakupu nowego. Sprzedawca powiedział tak: ja panu sprzedam taniej ten nowy a ten stary niech pan mi dowiezie, ale w sumie to nie ważne, bo tego i tak nikt nie bierze.
krokusik
13-02-2016 16:50
krokusik
Jasne.
A może lepiej zbierać baterie i inne elektro-śmieci do września? No i samemu odebrać wrzosy w Castoramie? 10 baterii - 1 wrzos. Na walentynki baterie, to aż strach pomyśleć, co na halołin będą zbierać.
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Interwencje po burzy

31-05-2016 21:50

Wieczorem skoczowscy strażacy interweniowali po burzy, która przeszła nad miastem i okolicą. Udrażniali zapchane kratki burzowe.

wyświetleń: 3497komentarzy: 2

Uliczne Euro 2016 w samym sercu Cieszyna

31-05-2016 19:30

Już w najbliższy piątek (03.06) cieszyński Rynek ozdobi profesjonale boisko do piłki nożnej ulicznej. To właśnie w piątek rozpocznie się trzydniowe (03-05.06) wydarzenie sportowe Uliczne Granie. Jak zapowiadają organizatorzy będzie to doskonała rozgrzewka, zwłaszcza dla kibiców, przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej 2016.

wyświetleń: 1183komentarzy: 0

Nietoperze w... gorzelni

31-05-2016 18:00

Nietoperze zamieszkały w starej gorzelni dworskiej w Górkach Wielkich. Żeby było im wygodniej, Dwór Kossaków ufundował im… drzwi.

wyświetleń: 586komentarzy: 0

Dzień Otwarty w Szkole Policji

31-05-2016 17:45

Chcesz zostać policjantem? Czy chcesz zobaczyć jak wyglądają szkolenia w służbach mundurowych? W Katowicach odbędzie się  Dzień Otwarty Szkoły Policji.

wyświetleń: 745komentarzy: 0

Ustroń ma nowe logo!

31-05-2016 16:00

Schematyczny symbol gór, a pod nimi rzeka – tak wygląda zwycięskie logo Ustronia wybrane spośród niespełna 2.000 projektów, nadesłanych z całego świata. Jak Wam się podoba?

wyświetleń: 1033komentarzy: 7

Dzień bez Papierosa

31-05-2016 14:40

Od 1987 roku, w ostatni dzień maja, obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa. Jest to święto, które ma stanowić okazję do refleksji nad problemem nałogu palenia i jego konsekwencji.

wyświetleń: 425komentarzy: 2

Wypadek w Kończycach Małych

31-05-2016 13:50

Na ulicy Korczaka w Kończycach Małych doszło do wypadku drogowego w którym ranne zostały dwie osoby.

wyświetleń: 4784komentarzy: 1

Bilety na koncert Bednarka!

31-05-2016 13:15

Status konkursu: ZAKOŃCZONY

Już w ten piątek (3.06.2016) w Cieszynie odbędzie się występ Kamila Bednarka, który odbędzie się w ramach V koncertu charytatywnego ''Wyśpiewajmy marzenia''. Mamy dla Was aż cztery wejściówki do rozdania!

wyświetleń: 924komentarzy: 9

Kamil Heller i Filip Nivette wygrywają Gdańsk Castrol

31-05-2016 13:05

W swoim drugim starcie w cyklu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski sezonu 2016, załoga Filip Nivette i pochodzący z Ustronia Kamil Heller odniosła spektakularne zwycięstwo. Załoga jadąca po raz pierwszy Skodą Fabią R5 z włoskiego zespołu Italia Motorsport wyprzedziła na ostatnim Odcinku Specjalnym dotychczasowych liderów rajdu Jarosława Kołtuna i Ireneusza Pleskota, wygrywając rajd o jedyne 1,1 sekundy

wyświetleń: 223komentarzy: 0

Serwisowanie LPG - jak i gdzie?

31-05-2016 11:30

Instalacja LPG skutecznie obcina wydatki na eksploatację samochodu, ale tylko wtedy, gdy odpowiednio o nią dbamy. Jeśli zapomnimy o właściwym serwisowaniu, spalanie wzrośnie i pojawi się ryzyko poważnych awarii silnika, na które być może będzie trzeba wydać przynajmniej równowartość zaoszczędzonych pieniędzy. Oszczędzając na rodzaju paliwa, nie można oszczędzać na regularnym serwisowaniu. Jak dbać o LPG, by jazda samochodem była tania i bezawaryjna?