Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1575komentarzy: 2

Na walentynki...wyrzuć baterię!

13-02-2016 08:00

Są niebezpieczne dla środowiska, zawierają szkodliwe metale ciężkie, lecz mimo to są źródłem cennych surowców, które powinny być odzyskiwane. Zużyte baterie - bo o nich mowa, zbierane są w całym kraju w ramach V edycji akcji EkoWalentynek. Do akcji włączyło się ponad 100 miejscowości, w tym i Cieszyn.
Na walentynki...wyrzuć baterię! fot.pixabay.com


W Cieszynie 14.02 akcja „EkoWalentynki”– czyli „Kochamy recykling!” organizowana jest w dwóch lokalizacjach, w w "8POKOI" OFKA ul. Zamkowa 3c od godziny 11:00 - 15:00 oraz w Informacji Turystycznej Zamku Cieszyn w godz. 09:00 - 17:00.

Zużyte baterie i drobne elektroodpady będą zbierane aż do 22 kwietnia do Dnia Ziemi.

Zużyte baterie oraz elektroodpady z uwagi na swój skład chemiczny, m.in. zawartość metali ciężkich typu: ołów, rtęć, kadm mogą być odpadami niebezpiecznymi. Mimo to, baterie oraz elektroodpady są też źródłem bardzo wartościowych surowców (cenne metale oraz tworzywa sztuczne), które powinny być w pełni odzyskiwane i wykorzystywane w recyklingu.

W 2015 roku na rynek polski wprowadzono ok. 400 mln sztuk baterii - czyli ok. 11 tys. ton. Zgodnie z prawem krajowym i Unii Europejskiej Polska miała obowiązek zebrać selektywnie 40% baterii z rynku - czyli ok. 4.400  ton baterii. Cel został osiągnięty. W roku 2016 wzrasta w Polsce obowiązek zbiórki baterii już do 45%.

Jeżeli chodzi o zużyte elektroodpady (zsee) ich również dotyczy obowiązek zbiórki. W 2014 roku zebrano w Polsce ok. 169 tys. ton „zsee”, co stanowi ok. 35 % poziom zbierania. W przeliczeniu na jednego mieszkańca zebraliśmy ok. 4,15 kg „zsee”. Nowa ustawa o zbiórce i recyklingu elektroodpadów m.in. wprowadza podwyższone obowiązki zbierania i przetwarzania zsee - 65% masy od 2021 roku.

EkoWalentyki to dobra okazja, aby pokazać jak ważne jest dbanie o Ziemię oraz dzielenie się miłością do niej, poprzez różnorodne akcje, jak choćby zbieranie zużytych baterii i elektoodpadów.

red.

zródło: ox.pl/mat.pras.
dodał: MP 13-02-2016 08:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

SmiechnaSali
13-02-2016 08:57
SmiechnaSali
A to hit naprawdę! Zapytajcie najpierw co dzieje się z akumulatororami, które oddaje się w sklepie w celu ochrony środowiska i niższej o około 30 zł ceny zakupu nowego. Sprzedawca powiedział tak: ja panu sprzedam taniej ten nowy a ten stary niech pan mi dowiezie, ale w sumie to nie ważne, bo tego i tak nikt nie bierze.
krokusik
13-02-2016 16:50
krokusik
Jasne.
A może lepiej zbierać baterie i inne elektro-śmieci do września? No i samemu odebrać wrzosy w Castoramie? 10 baterii - 1 wrzos. Na walentynki baterie, to aż strach pomyśleć, co na halołin będą zbierać.
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Archiwalia Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w zbiorach Książnicy

28-08-2016 10:30

W piątkowe popołudnie (26 sierpnia) w Książnicy Cieszyńskiej zapoznać się możny było z historią archiwów Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego przechowywanych w tutejszej placówce. O ich losach nim trafiły pod opiekę Książnicy i konserwacji, jakiej poddali dokumenty jej pracownicy opowiedziała zebranym Łucja Brzeżycka.

wyświetleń: 6komentarzy: 0

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 35/16 - Parafia Ewangelicko-Augsburska w Ustroniu

28-08-2016 08:15

Wiosną 1654 roku - w okresie od 21 marca do 18 kwietnia - ewangelikom odebrano 50 kościołów na Śląsku Cieszyńskim. po tym trudnym czasie powstała m.in. parafia ewangelicka w Ustroniu.

wyświetleń: 365komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

28-08-2016 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne.

wyświetleń: 457komentarzy: 0

Nie pociągiem a rowerem do Bielska?

27-08-2016 19:30

Czy linia kolejowa nr 190 z Bielska – Białej do Cieszyna przekształcona zostanie w ścieżkę dla rowerów? Nieczynna od kilku lat trasa może przekształcić się szlak dla cyklistów. Takie informacje napływają z Katowic, samorząd województwa zlecił audyt nieczynnych tras kolejowych pod kątem utworzenia na nich tras rowerowych.

wyświetleń: 2875komentarzy: 4

Przed 100 laty na łamach prasy na Śląsku Cieszyńskim pisano... (35/8/16)

27-08-2016 18:00

Czego użyli dwaj "rybacy" z Godziszowa podczas połowu? Na te i inne pytania odpowie nasz cotygodniowy przegląd prasy sprzed stu lat.

wyświetleń: 277komentarzy: 0

Samochodem w 'arkę'

27-08-2016 17:30

Dzisiaj (27 sierpnia) po godzinie piętnastej w Brennej doszło do wypadku. Samochód uderzył w dom.

wyświetleń: 4362komentarzy: 12

Hashtag w Cieszynie

27-08-2016 16:30

O potędze hashtagów mogą świadczyć liczby – każdego dnia do sieci trafia 2,5 miliarda postów na Facebooku, 400 milionów tweedów i 45 milionów postów na Instagramie. Aby trafić ze swoim przekazem, inicjatywą lub tematem do szerszego grona odbiorców, grupujemy słowa poprzez używanie popularnego „krzyżyka”. Czy poznaliście już krążący po okolicy #Cieszynlove?

wyświetleń: 910komentarzy: 0

Gdziekolwiek jesteś Kultura jest z Tobą!

27-08-2016 15:05

„Gdziekolwiek jesteś. Kiedykolwiek chcesz. Kultura jest z Tobą” to hasło nowego projektu Fundacji Legalna Kultura. „Kultura na Widoku”, bo taką nazwę nosi multimedialny projekt skierowany do wszystkich, dla których kultura jest ważna i tych, którzy dopiero będą ją odkrywać.

wyświetleń: 536komentarzy: 0

Rajd Barum: awaria wyklucza Kajetanowicza z walki

27-08-2016 15:00

Wysokie trzecie miejsce po trzech odcinkach specjalnych najmocniej obsadzonej rundy sezonu – taki był bilans Kajetana Kajetanowicza po pierwszej dzisiejszej pętli Rajdu Barum. Już od samego początku rywalizacji Polacy regularnie plasowali się w ścisłej czołówce klasyfikacji imprezy i na kolejne oesy sobotniego etapu ruszyli z zamiarem utrzymania szybkiego, równego i pewnego tempa.

wyświetleń: 663komentarzy: 0

Oczami niewidomego (48): Regina Zachurzok - niepełnosprawna z Drogomyśla

27-08-2016 12:55

Tym razem chciałbym zainteresować czytelników rozmową z mieszkanką naszego powiatu Panią Reginą Zachurzok z Drogomyśla, która odpowiedziała na kilka moich pytań. Jej niepełnosprawność spowodowana jest przez stwardnienie rozsiane.