Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2643komentarzy: 9

Zamiast ulicy Mostowej ulica Dombkego?

20-01-2016 07:30

Wniosek o nadanie jednej z ulic Cieszyna imienia Pawła Przemysława Dombkego złożył do Burmistrza radny Andrzej Surzycki. Ulica, która mogłaby według samorządowca zmienić nazwę na Dombkego to obecna ulica Mostowa.
Ulica Dombkego zamiast Mostowej ? / fot. MSZ Ulica Dombkego zamiast Mostowej ? / fot. MSZ

Propozycja by jedna z cieszyńskich ulic nosiła nazwę Pawła Przemysława Dombkego pojawiła się już parę lat temu. Wniosek o upamiętnienie w ten sposób byłego dyrektora Elektrowni Okręgowej miasta Cieszyna nie został jednak zrealizowany. Po paru latach do tego pomysłu wrócił radny Andrzej Surzycki.

Już sam życiorys Pawła Dombkego jest wystarczającym uzasadnieniem uhonorowania tego zasłużonego dla elektryfikacji miasta i powiatu inżyniera – przyznaje Surzycki. Dombke w latach 1923-1949 pełnił funkcję dyrektora Elektrowni. Stworzył punkt szkolenia i reklamy oraz szkolenia w zakresie obsługi urządzeń elektrycznych. Otworzył także m.in. punkt sprzedaży wprowadzanych na rynek lamp oświetleniowych, żelazek, piekarników itp. Dyrektor Dombke odegrał wielką rolę w cywilizowaniu życia w mieście - podkreśla radny, który do wniosku dołączył szczegółowy życiorys Dombkego.

Radny zaproponował by to obecna ulica Mostowa w Cieszynie zmieniła nazwę na ulicę Pawła Przemysława Dombkego, przy której usytuowana jest Energetyka Cieszyńska. Ta propozycja pojawiła się już w roku 2009. Przemawiają za nią następujące argumenty: przebiega przy zakładzie, którym wiele lat z wielkim sukcesem kierował inż. Dombke, obecna nazwa ulicy Mostowa nie jest nazwą związaną z historią miasta, przy ulicy Mostowej znajduje się stosunkowo mało adresów, które musiałyby zmienić nazwę – wymienia Surzycki.

Szacunkowy koszt związany ze zmianą nazwy ulicy (zmiana pieczątek, wizytówek, KRSu, dowodów rejestracyjnych samochodów, programów kas fiskalnych, reklam itd.) to około 15-17 tys. zł. Uważam, że część tych kosztów może ponieść Energetyka Cieszyńska – dodał Surzycki.

Radny, dodajmy były prezes Energetyki Cieszyńskiej wskazał również na inne propozycje ulic gdyby ulica Mostowa nie znalazła uznania Komisji Rady Miejskiej lub Burmistrza. Alternatywą do tej propozycji mogłoby być nadanie imienia Pawła Przemysława Dombkego jednemu z rond w Cieszynie, np. rondu przy ul. Luburnia-Zamkowa-Frysztacka, skąd blisko do ul. Dojazdowej i Mostowej, przy której położona jest Energetyka Cieszyńska – zaznaczył Surzycki.

Czy pomysł radnego spotka się z uznaniem ? Zastępca Burmistrza Aleksander Cierniak przyznaje, iż to Rada Gminy podejmuje uchwały w sprawach nazw ulic i placów będących drogami publicznymi lub nazwami dróg wewnętrznych. Dodał również, iż Burmistrz dopiero ustosunkuje się do tej kwestii.

 

MSZ
 

źródło: ox.pl
dodał: MSZ 20-01-2016 07:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (9)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Uriel
20-01-2016 09:18
Uriel
Oczywiście Surzycki próbuje odwalić prywatę dla swojego widzimisię.
Niech lepiej zajmie się poważniejszymi problemami miasta a nie zawraca gitary swoimi pomysłami.
Przepierón
20-01-2016 11:05
Przepierón
Dłuższej nazwy nie było? Zresztą i tak dobrze że nie JPII bo jest już ich w Polsce ze 100 tys.
Charles
20-01-2016 12:20
Charles
Chciałem napisać to samo.
RAMZES
20-01-2016 15:36
RAMZES
Andrzej wyluzuj ; po pierwsze zle sie to wymawia, po drugie przyzwyczajilismy sie do ul. Mostowej, po trzecie nie potrzebne koszty ,po czwarte sa wazniejsze sprawy w tym miescie na chwile obecną.
Lucy86
20-01-2016 17:22
Lucy86
Nie ujmując zasług dyrektorowi elektrowni... chciałbym przypomnieć, żeby zająć się pilnie dworcem autobusowym w Cieszynie. Proponuję panu Andrzejowi Surzyckiemu większe zainteresowanie problemem komunikacyjnym w naszym regionie. Potrzebne są konkretne i szybkie rozwiązania m.in z pana strony... to może kiedyś będzie ulica imienia Surzyckiego w Cieszynie?!.
koszor
20-01-2016 17:40
koszor
I to jest właściwe myślenie.
Przepierón
20-01-2016 18:24
Przepierón
Ja proponuje ulicę Wierzchosławy Konstantynapolitańczykiewiczównej
EuSa
20-01-2016 19:34
EuSa
Naprawdę nie mają nic ciekawszego i mądrzejszego do roboty nasi"wspaniali"radni.P Surzycki.Rozsądku odrobina!!!!!Jest naprawdę 1500 i > spraw ważniejszych od zmiany ulicy.Jak długo żyję to pamiętam,że Mostowa była zawsze Mostową i WARA WAM od niej!!!!!!!!
bongo
20-01-2016 22:02
bongo
Nie starczyla by tablica pamiatkowa na budynku elektrocieplowni?A Mostowa niech zostanie Mostowa.Albo Mostowiakowa? :-)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Zamarski: Pierwsze gwiazdy w Alei Gwiazd

19-09-2017 20:30

W niedzielę (17.09) miało miejsce oficjalne odsłonięcie pierwszych gwiazd w Alei Gwiazd Miłośników Cieszyńskiej Pieśniczki Ludowej w Zamarskach.

wyświetleń: 794komentarzy: 0

NATO w Ostrawie

19-09-2017 19:00

W weekend 16-17 września na terenie Ostrawy w Czechach odbyła się XVI edycja Dni NATO. Jest to wydarzenie, które od wielu lat skupia dziesiątki tysięcy widzów, z całego Świata (na parkingu lotniska, na którym odbywały się pokazy można było zaobserwować nie tylko czeskie, czy polskie tablice rejestracyjne, ale również niemieckie czy też austriackie). Wydarzenie to skupiło również wiele tysięcy osób z terenu całego Śląska, w tym również Śląska Cieszyńskiego.

wyświetleń: 820komentarzy: 0

27 września zaczyna się festiwal Viva il canto!

19-09-2017 17:20

Już wkrótce w Cieszynie rozpocznie się XXVI edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wokalnej Viva il canto. Podczas czterech festiwalowych koncertów publiczność usłyszy brzmienia poetycko-refleksyjne, gorące tanga, pieśni żydowskie a także muzykę operetkową, filmową i musicalową.

wyświetleń: 364komentarzy: 0

Chybie: rozbierają trybuny!

19-09-2017 16:30

Rozbiórka trybuny na stadionie RKS Cukrownik ruszyła. Kończą się prace termoizolacyjne w pawilonie sportowym.

wyświetleń: 491komentarzy: 0

Tajniki pracy rzemieślników

19-09-2017 15:30

W weekend (16-17.09) w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego, na terenie Cieszyna zostały zorganizowane warsztaty z lokalnym rusznikarzem, Jerzym Wałgą. Drzwi do pracowni były otwarte w godzinach 10-15 i każdy zainteresowany mógł zapytać mistrza o tajniki obróbki metalu, bądź też zwiedzić Izbę Cieszyńskich Mistrzów, którą założył i aktualnie utrzymuje cieszyński rusznikarz.

wyświetleń: 304komentarzy: 0

Strumień ma alkomat - ogólnodostępny

19-09-2017 14:30

Od dziś (19.09.2017), każdy będzie mógł samodzielnie sprawdzić poziom alkoholu w swoim organizmie. Dzięki przekazanym środkom przez władze Strumienia i Chybia, alkomat zamontowane zostanie w poczekalni strumieńskiego komisariatu

wyświetleń: 1336komentarzy: 1

Nowa nawierzchnia na Lipowej - trwa remont

19-09-2017 14:20

W Pruchnej trwa remont ulicy Lipowej. Nowa powierzchnia pojawi się tam dzięki środkom - Gminy Strumień i Powiatu.

wyświetleń: 583komentarzy: 0

VI Rajd Synchroniczny

19-09-2017 14:15

Za nami odbywająca się po raz VI  edycja najbardziej nietypowego rajdu w regionie.  Rajd Synchroniczny Pojazdów Zabytkowych odbył się w niedzielę, 17  czerwca w Zebrzydowicach. Mimo niepogody zawodnicy dopisali a sama rywalizacja, to nie jedyne atrakcje tego dnia. 

wyświetleń: 698komentarzy: 0

Od ''Dumy i uprzedzenia'' do... Jasienicka biblioteka swiętuje 60 lat

19-09-2017 13:00

Pierwsza książka, jaką wpisano do katalogu w jasienickiej Bibliotece, to „Duma i uprzedzenie” Jane Austen. Po 60 latach istnienia zbiór Biblioteki w Jasienicy liczy sobie prawie 60 tysięcy tytułów.

wyświetleń: 455komentarzy: 0

Zostały ostatnie dni na propozycje do budżetu obywatelskiego w Wiśle

19-09-2017 12:30

Zostało już tylko parę dni, by złożyć swoją propozycję do budżetu obywatelskiego w Wiśle.