Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kwiecień 2017
P W Ś C P S N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Kontakt24

wyświetleń: 2614komentarzy: 9

Zamiast ulicy Mostowej ulica Dombkego?

20-01-2016 07:30

Wniosek o nadanie jednej z ulic Cieszyna imienia Pawła Przemysława Dombkego złożył do Burmistrza radny Andrzej Surzycki. Ulica, która mogłaby według samorządowca zmienić nazwę na Dombkego to obecna ulica Mostowa.
Ulica Dombkego zamiast Mostowej ? / fot. MSZ Ulica Dombkego zamiast Mostowej ? / fot. MSZ

Propozycja by jedna z cieszyńskich ulic nosiła nazwę Pawła Przemysława Dombkego pojawiła się już parę lat temu. Wniosek o upamiętnienie w ten sposób byłego dyrektora Elektrowni Okręgowej miasta Cieszyna nie został jednak zrealizowany. Po paru latach do tego pomysłu wrócił radny Andrzej Surzycki.

Już sam życiorys Pawła Dombkego jest wystarczającym uzasadnieniem uhonorowania tego zasłużonego dla elektryfikacji miasta i powiatu inżyniera – przyznaje Surzycki. Dombke w latach 1923-1949 pełnił funkcję dyrektora Elektrowni. Stworzył punkt szkolenia i reklamy oraz szkolenia w zakresie obsługi urządzeń elektrycznych. Otworzył także m.in. punkt sprzedaży wprowadzanych na rynek lamp oświetleniowych, żelazek, piekarników itp. Dyrektor Dombke odegrał wielką rolę w cywilizowaniu życia w mieście - podkreśla radny, który do wniosku dołączył szczegółowy życiorys Dombkego.

Radny zaproponował by to obecna ulica Mostowa w Cieszynie zmieniła nazwę na ulicę Pawła Przemysława Dombkego, przy której usytuowana jest Energetyka Cieszyńska. Ta propozycja pojawiła się już w roku 2009. Przemawiają za nią następujące argumenty: przebiega przy zakładzie, którym wiele lat z wielkim sukcesem kierował inż. Dombke, obecna nazwa ulicy Mostowa nie jest nazwą związaną z historią miasta, przy ulicy Mostowej znajduje się stosunkowo mało adresów, które musiałyby zmienić nazwę – wymienia Surzycki.

Szacunkowy koszt związany ze zmianą nazwy ulicy (zmiana pieczątek, wizytówek, KRSu, dowodów rejestracyjnych samochodów, programów kas fiskalnych, reklam itd.) to około 15-17 tys. zł. Uważam, że część tych kosztów może ponieść Energetyka Cieszyńska – dodał Surzycki.

Radny, dodajmy były prezes Energetyki Cieszyńskiej wskazał również na inne propozycje ulic gdyby ulica Mostowa nie znalazła uznania Komisji Rady Miejskiej lub Burmistrza. Alternatywą do tej propozycji mogłoby być nadanie imienia Pawła Przemysława Dombkego jednemu z rond w Cieszynie, np. rondu przy ul. Luburnia-Zamkowa-Frysztacka, skąd blisko do ul. Dojazdowej i Mostowej, przy której położona jest Energetyka Cieszyńska – zaznaczył Surzycki.

Czy pomysł radnego spotka się z uznaniem ? Zastępca Burmistrza Aleksander Cierniak przyznaje, iż to Rada Gminy podejmuje uchwały w sprawach nazw ulic i placów będących drogami publicznymi lub nazwami dróg wewnętrznych. Dodał również, iż Burmistrz dopiero ustosunkuje się do tej kwestii.

 

MSZ
 

zródło: ox.pl
dodał: MSZ 20-01-2016 07:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (9)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Uriel
20-01-2016 09:18
Uriel
Oczywiście Surzycki próbuje odwalić prywatę dla swojego widzimisię.
Niech lepiej zajmie się poważniejszymi problemami miasta a nie zawraca gitary swoimi pomysłami.
Przepierón
20-01-2016 11:05
Przepierón
Dłuższej nazwy nie było? Zresztą i tak dobrze że nie JPII bo jest już ich w Polsce ze 100 tys.
Charles
20-01-2016 12:20
Charles
Chciałem napisać to samo.
RAMZES
20-01-2016 15:36
RAMZES
Andrzej wyluzuj ; po pierwsze zle sie to wymawia, po drugie przyzwyczajilismy sie do ul. Mostowej, po trzecie nie potrzebne koszty ,po czwarte sa wazniejsze sprawy w tym miescie na chwile obecną.
Lucy86
20-01-2016 17:22
Lucy86
Nie ujmując zasług dyrektorowi elektrowni... chciałbym przypomnieć, żeby zająć się pilnie dworcem autobusowym w Cieszynie. Proponuję panu Andrzejowi Surzyckiemu większe zainteresowanie problemem komunikacyjnym w naszym regionie. Potrzebne są konkretne i szybkie rozwiązania m.in z pana strony... to może kiedyś będzie ulica imienia Surzyckiego w Cieszynie?!.
koszor
20-01-2016 17:40
koszor
I to jest właściwe myślenie.
Przepierón
20-01-2016 18:24
Przepierón
Ja proponuje ulicę Wierzchosławy Konstantynapolitańczykiewiczównej
EuSa
20-01-2016 19:34
EuSa
Naprawdę nie mają nic ciekawszego i mądrzejszego do roboty nasi"wspaniali"radni.P Surzycki.Rozsądku odrobina!!!!!Jest naprawdę 1500 i > spraw ważniejszych od zmiany ulicy.Jak długo żyję to pamiętam,że Mostowa była zawsze Mostową i WARA WAM od niej!!!!!!!!
bongo
20-01-2016 22:02
bongo
Nie starczyla by tablica pamiatkowa na budynku elektrocieplowni?A Mostowa niech zostanie Mostowa.Albo Mostowiakowa? :-)
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Już za 3 dni Kino na Granicy!

25-04-2017 14:15

Już tylko 3 dni pozostały do rozpoczęcia 19. Kina na Granicy. Święto kinomanów nad Olzą rozpocznie się w piątek, 28 kwietnia.

wyświetleń: 70komentarzy: 0

Szukają pielęgniarzy i lekarzy

25-04-2017 12:50

Jesteś lekarzem/-ką lub pielęgniarzem/-ką i szukasz pracy lub nie odpowiadają Ci polskie zarobki? Tuż przy granicy – w Hawierzowie szpital szuka pracowników.

wyświetleń: 683komentarzy: 0

Muflony i dziki na wiosnę

25-04-2017 11:15

Wiosna na razie nie rozpieszczała nas zbyt ładną pogodą, ale jak informuje Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu, jest zwiastun nadejścia prawdziwej wiosny, a są nim nowe narodziny  - urodziły się właśnie muflony i dziki.

wyświetleń: 392komentarzy: 0

9. Cieszyński Fortuna Bieg już za nami

25-04-2017 09:20

9. Cieszyński Fortuna Bieg mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych przyciągnął wielu biegaczy z różnych zakątków świata. W biegu głównym wystartowało blisko 1200 zawodników, zaś w młodzieżowym 880.

wyświetleń: 1138komentarzy: 0

Już 13-14 maja dni otwarte!!! Premiera Nowej Toyoty Yaris

25-04-2017 07:30

Nowa Toyota Yaris z bardziej dynamiczną sylwetką, zupełnie nowym silnikiem 1.5 l Dual VVT-iE i pakietem bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense w standardzie jest już dostępna w salonach Toyoty.

wyświetleń: 234komentarzy: 0

Motocykliści rozpoczęli sezon

24-04-2017 20:00

Motocykliści z Cieszyna i okolic pożegnali zimę. Wczoraj (23.04) sympatycy dwóch kółek spotkali się na płycie cieszyńskiego Rynku, by oficjalnie otworzyć nowy sezon motocyklowy 2017.

wyświetleń: 2271komentarzy: 1

Wideoflesz: Rajd dwóch gmin

24-04-2017 19:55

W niedzielę 23 kwietnia 2017 roku w odbyła się 2 Runda Rajdowego Pucharu Śląska - Rajd Dwóch Gmin: Strumień - Chybie. W imprezie wzięło udział wielu zawodników a zmienne warunki pogodowe nie rozpieszczały ani startujących ani kibiców. Na odcinkach dochodziło do wypadnięć z trasy przez co występowały przerwy spowodowane wyjazdem na trasę straży pożarnej.

wyświetleń: 2229komentarzy: 1

Minął Tydzień

24-04-2017 18:00

Witajcie w kolejnym odcinku programu 'Minął tydzień'. To skrót najważniejszych wydarzeń z regionu wybranych dla Was przez redaktorów Portalu.

wyświetleń: 295komentarzy: 0

Przystanek przeniosą pod Zamek

24-04-2017 16:20

Cieszyn. Budzący protesty przystanek zlokalizowany na ul. Chrobrego zniknie z tej ulicy. Zostanie przeniesiony pod Zamek.

wyświetleń: 3517komentarzy: 7

Pogórze: biegi na przełaj

24-04-2017 14:40

W sobotę 22 kwietnia na stadionie LKS Pogórze odbyły się XVII Powiatowe Biegi Przełajowe Dzieci i Młodzieży. Mimo niskiej temperatury i opadów deszczu wystartowało kilkudziesięciu biegaczy.