Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2602komentarzy: 9

Zamiast ulicy Mostowej ulica Dombkego?

20-01-2016 07:30

Wniosek o nadanie jednej z ulic Cieszyna imienia Pawła Przemysława Dombkego złożył do Burmistrza radny Andrzej Surzycki. Ulica, która mogłaby według samorządowca zmienić nazwę na Dombkego to obecna ulica Mostowa.
Ulica Dombkego zamiast Mostowej ? / fot. MSZ Ulica Dombkego zamiast Mostowej ? / fot. MSZ

Propozycja by jedna z cieszyńskich ulic nosiła nazwę Pawła Przemysława Dombkego pojawiła się już parę lat temu. Wniosek o upamiętnienie w ten sposób byłego dyrektora Elektrowni Okręgowej miasta Cieszyna nie został jednak zrealizowany. Po paru latach do tego pomysłu wrócił radny Andrzej Surzycki.

Już sam życiorys Pawła Dombkego jest wystarczającym uzasadnieniem uhonorowania tego zasłużonego dla elektryfikacji miasta i powiatu inżyniera – przyznaje Surzycki. Dombke w latach 1923-1949 pełnił funkcję dyrektora Elektrowni. Stworzył punkt szkolenia i reklamy oraz szkolenia w zakresie obsługi urządzeń elektrycznych. Otworzył także m.in. punkt sprzedaży wprowadzanych na rynek lamp oświetleniowych, żelazek, piekarników itp. Dyrektor Dombke odegrał wielką rolę w cywilizowaniu życia w mieście - podkreśla radny, który do wniosku dołączył szczegółowy życiorys Dombkego.

Radny zaproponował by to obecna ulica Mostowa w Cieszynie zmieniła nazwę na ulicę Pawła Przemysława Dombkego, przy której usytuowana jest Energetyka Cieszyńska. Ta propozycja pojawiła się już w roku 2009. Przemawiają za nią następujące argumenty: przebiega przy zakładzie, którym wiele lat z wielkim sukcesem kierował inż. Dombke, obecna nazwa ulicy Mostowa nie jest nazwą związaną z historią miasta, przy ulicy Mostowej znajduje się stosunkowo mało adresów, które musiałyby zmienić nazwę – wymienia Surzycki.

Szacunkowy koszt związany ze zmianą nazwy ulicy (zmiana pieczątek, wizytówek, KRSu, dowodów rejestracyjnych samochodów, programów kas fiskalnych, reklam itd.) to około 15-17 tys. zł. Uważam, że część tych kosztów może ponieść Energetyka Cieszyńska – dodał Surzycki.

Radny, dodajmy były prezes Energetyki Cieszyńskiej wskazał również na inne propozycje ulic gdyby ulica Mostowa nie znalazła uznania Komisji Rady Miejskiej lub Burmistrza. Alternatywą do tej propozycji mogłoby być nadanie imienia Pawła Przemysława Dombkego jednemu z rond w Cieszynie, np. rondu przy ul. Luburnia-Zamkowa-Frysztacka, skąd blisko do ul. Dojazdowej i Mostowej, przy której położona jest Energetyka Cieszyńska – zaznaczył Surzycki.

Czy pomysł radnego spotka się z uznaniem ? Zastępca Burmistrza Aleksander Cierniak przyznaje, iż to Rada Gminy podejmuje uchwały w sprawach nazw ulic i placów będących drogami publicznymi lub nazwami dróg wewnętrznych. Dodał również, iż Burmistrz dopiero ustosunkuje się do tej kwestii.

 

MSZ
 

zródło: ox.pl
dodał: MSZ 20-01-2016 07:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (9)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Uriel
20-01-2016 09:18
Uriel
Oczywiście Surzycki próbuje odwalić prywatę dla swojego widzimisię.
Niech lepiej zajmie się poważniejszymi problemami miasta a nie zawraca gitary swoimi pomysłami.
Przepierón
20-01-2016 11:05
Przepierón
Dłuższej nazwy nie było? Zresztą i tak dobrze że nie JPII bo jest już ich w Polsce ze 100 tys.
Charles
20-01-2016 12:20
Charles
Chciałem napisać to samo.
RAMZES
20-01-2016 15:36
RAMZES
Andrzej wyluzuj ; po pierwsze zle sie to wymawia, po drugie przyzwyczajilismy sie do ul. Mostowej, po trzecie nie potrzebne koszty ,po czwarte sa wazniejsze sprawy w tym miescie na chwile obecną.
Lucy86
20-01-2016 17:22
Lucy86
Nie ujmując zasług dyrektorowi elektrowni... chciałbym przypomnieć, żeby zająć się pilnie dworcem autobusowym w Cieszynie. Proponuję panu Andrzejowi Surzyckiemu większe zainteresowanie problemem komunikacyjnym w naszym regionie. Potrzebne są konkretne i szybkie rozwiązania m.in z pana strony... to może kiedyś będzie ulica imienia Surzyckiego w Cieszynie?!.
koszor
20-01-2016 17:40
koszor
I to jest właściwe myślenie.
Przepierón
20-01-2016 18:24
Przepierón
Ja proponuje ulicę Wierzchosławy Konstantynapolitańczykiewiczównej
EuSa
20-01-2016 19:34
EuSa
Naprawdę nie mają nic ciekawszego i mądrzejszego do roboty nasi"wspaniali"radni.P Surzycki.Rozsądku odrobina!!!!!Jest naprawdę 1500 i > spraw ważniejszych od zmiany ulicy.Jak długo żyję to pamiętam,że Mostowa była zawsze Mostową i WARA WAM od niej!!!!!!!!
bongo
20-01-2016 22:02
bongo
Nie starczyla by tablica pamiatkowa na budynku elektrocieplowni?A Mostowa niech zostanie Mostowa.Albo Mostowiakowa? :-)
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Walczyli o Ciupagę Ondraszka

27-03-2017 09:10

O Ciupagę Ondraszka, rywalizowały po raz kolejny w minioną sobotę (25.03.2017) drużyny CJTH Czarne Pantery, Dragons Tychy, Luce Bielsko Biała oraz Tornado Bielsko Biała. Nie brakowało sportowych emocji a rozgrywki stały na bardzo wysokim poziomie.

wyświetleń: 110komentarzy: 0

Gwiazdy w Biegu Po Nowe Życie

27-03-2017 07:30

Już tylko tydzień pozostał do jubileuszowego, 10. Biegu po Nowe Życie. 1 kwietnia w marszu nordic walking spotkamy się ze sportowcami z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji, oraz gwiazdami teatru, filmu, sceny muzycznej i kabaretowej, dziennikarzami i sportowcami.

wyświetleń: 477komentarzy: 1

750 lat Skoczowa. Mateusz Czupryna

26-03-2017 19:00

Jubileusze stanowią okazję, aby na chwilę się zatrzymać, spojrzeć wstecz, podsumować to, co wydarzyło się na przestrzeni lat. Dlatego też wyszliśmy, jako Miejskie Centrum Kultury ''Integrator'', z inicjatywą zadania trzech pytań przed kamerą osobom związanym ze Skoczowem, wyraziście wkomponowanym z racji wielu doświadczeń i pełnionych przez nich ról w lokalną społeczność.

wyświetleń: 2104komentarzy: 8

Skonsultuj boisko w Kończycach Wielkich

26-03-2017 17:10

Mieszkańcy gminy Hażlach mogą zaopiniować i zgłosić uwagi dotyczące projektu  budowy boiska wielofunkcyjnego w Kończycach Wielkich.

wyświetleń: 1369komentarzy: 1

Wiosenna lekcja przyrody w terenie

26-03-2017 16:00

W trzecim dniu wiosny uczniowie z klas IV,V i VI Szkoły Podstawowej nr 3 w Ustroniu Polanie wyruszyli do cieszyńskich rezerwatów przyrody. Pod opieką swych nauczycieli oraz przewodnictwem Instruktora Ochrony Przyrody PTTK Jana Machały poznawali wiosenne walory przyrodnicze rezerwatów „Lasek Miejski nad Olzą i Puńcówką.

wyświetleń: 604komentarzy: 0

Słoneczna Gmina Jasienica

26-03-2017 14:40

Jasienica zabiega o ok. 3 mln zł dotacji, by zamontować panele słoneczne na nawet 110 gospodarstwach domowych.

wyświetleń: 656komentarzy: 0

Oczami niewidomego: rozłąka

26-03-2017 12:55

„Tęsknota umacnia związek. Jednak za długa rozłąka ma odwrotny skutek.”

wyświetleń: 519komentarzy: 0

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 4/17 - Kościół Zielonoświątkowy - Zbór ''Betel'' w Ustroniu

26-03-2017 11:05

Dziś poznamy historię pierwszego zboru Związku Stanowczych Chrześcijan. Dziś znany jest pod nazwą "Betel", a jego główna placówka znajduje się w Ustroniu.

wyświetleń: 1334komentarzy: 2

Koncert Życzeń Stela OX.PL

26-03-2017 08:35

Dziękujemy Wam za wszystkie nadesłane życzenia i zapraszamy na trzeci odcinek naszego nowego cyklu ''Koncert Życzeń Stela'' w Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL.

wyświetleń: 1844komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

26-03-2017 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne.