Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2523komentarzy: 9

Zamiast ulicy Mostowej ulica Dombkego?

20-01-2016 07:30

Wniosek o nadanie jednej z ulic Cieszyna imienia Pawła Przemysława Dombkego złożył do Burmistrza radny Andrzej Surzycki. Ulica, która mogłaby według samorządowca zmienić nazwę na Dombkego to obecna ulica Mostowa.
Zamiast ulicy Mostowej ulica Dombkego? Ulica Dombkego zamiast Mostowej ? / fot. MSZ

Propozycja by jedna z cieszyńskich ulic nosiła nazwę Pawła Przemysława Dombkego pojawiła się już parę lat temu. Wniosek o upamiętnienie w ten sposób byłego dyrektora Elektrowni Okręgowej miasta Cieszyna nie został jednak zrealizowany. Po paru latach do tego pomysłu wrócił radny Andrzej Surzycki.

Już sam życiorys Pawła Dombkego jest wystarczającym uzasadnieniem uhonorowania tego zasłużonego dla elektryfikacji miasta i powiatu inżyniera – przyznaje Surzycki. Dombke w latach 1923-1949 pełnił funkcję dyrektora Elektrowni. Stworzył punkt szkolenia i reklamy oraz szkolenia w zakresie obsługi urządzeń elektrycznych. Otworzył także m.in. punkt sprzedaży wprowadzanych na rynek lamp oświetleniowych, żelazek, piekarników itp. Dyrektor Dombke odegrał wielką rolę w cywilizowaniu życia w mieście - podkreśla radny, który do wniosku dołączył szczegółowy życiorys Dombkego.

Radny zaproponował by to obecna ulica Mostowa w Cieszynie zmieniła nazwę na ulicę Pawła Przemysława Dombkego, przy której usytuowana jest Energetyka Cieszyńska. Ta propozycja pojawiła się już w roku 2009. Przemawiają za nią następujące argumenty: przebiega przy zakładzie, którym wiele lat z wielkim sukcesem kierował inż. Dombke, obecna nazwa ulicy Mostowa nie jest nazwą związaną z historią miasta, przy ulicy Mostowej znajduje się stosunkowo mało adresów, które musiałyby zmienić nazwę – wymienia Surzycki.

Szacunkowy koszt związany ze zmianą nazwy ulicy (zmiana pieczątek, wizytówek, KRSu, dowodów rejestracyjnych samochodów, programów kas fiskalnych, reklam itd.) to około 15-17 tys. zł. Uważam, że część tych kosztów może ponieść Energetyka Cieszyńska – dodał Surzycki.

Radny, dodajmy były prezes Energetyki Cieszyńskiej wskazał również na inne propozycje ulic gdyby ulica Mostowa nie znalazła uznania Komisji Rady Miejskiej lub Burmistrza. Alternatywą do tej propozycji mogłoby być nadanie imienia Pawła Przemysława Dombkego jednemu z rond w Cieszynie, np. rondu przy ul. Luburnia-Zamkowa-Frysztacka, skąd blisko do ul. Dojazdowej i Mostowej, przy której położona jest Energetyka Cieszyńska – zaznaczył Surzycki.

Czy pomysł radnego spotka się z uznaniem ? Zastępca Burmistrza Aleksander Cierniak przyznaje, iż to Rada Gminy podejmuje uchwały w sprawach nazw ulic i placów będących drogami publicznymi lub nazwami dróg wewnętrznych. Dodał również, iż Burmistrz dopiero ustosunkuje się do tej kwestii.

 

MSZ
 

zródło: ox.pl
dodał: MSZ 20-01-2016 07:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (9)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Uriel
20-01-2016 09:18
Uriel
Oczywiście Surzycki próbuje odwalić prywatę dla swojego widzimisię.
Niech lepiej zajmie się poważniejszymi problemami miasta a nie zawraca gitary swoimi pomysłami.
Przepierón
20-01-2016 11:05
Przepierón
Dłuższej nazwy nie było? Zresztą i tak dobrze że nie JPII bo jest już ich w Polsce ze 100 tys.
Charles
20-01-2016 12:20
Charles
Chciałem napisać to samo.
RAMZES
20-01-2016 15:36
RAMZES
Andrzej wyluzuj ; po pierwsze zle sie to wymawia, po drugie przyzwyczajilismy sie do ul. Mostowej, po trzecie nie potrzebne koszty ,po czwarte sa wazniejsze sprawy w tym miescie na chwile obecną.
Lucy86
20-01-2016 17:22
Lucy86
Nie ujmując zasług dyrektorowi elektrowni... chciałbym przypomnieć, żeby zająć się pilnie dworcem autobusowym w Cieszynie. Proponuję panu Andrzejowi Surzyckiemu większe zainteresowanie problemem komunikacyjnym w naszym regionie. Potrzebne są konkretne i szybkie rozwiązania m.in z pana strony... to może kiedyś będzie ulica imienia Surzyckiego w Cieszynie?!.
koszor
20-01-2016 17:40
koszor
I to jest właściwe myślenie.
Przepierón
20-01-2016 18:24
Przepierón
Ja proponuje ulicę Wierzchosławy Konstantynapolitańczykiewiczównej
EuSa
20-01-2016 19:34
EuSa
Naprawdę nie mają nic ciekawszego i mądrzejszego do roboty nasi"wspaniali"radni.P Surzycki.Rozsądku odrobina!!!!!Jest naprawdę 1500 i > spraw ważniejszych od zmiany ulicy.Jak długo żyję to pamiętam,że Mostowa była zawsze Mostową i WARA WAM od niej!!!!!!!!
bongo
20-01-2016 22:02
bongo
Nie starczyla by tablica pamiatkowa na budynku elektrocieplowni?A Mostowa niech zostanie Mostowa.Albo Mostowiakowa? :-)
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 35/16 - Parafia Ewangelicko-Augsburska w Ustroniu

28-08-2016 08:15

Wiosną 1654 roku - w okresie od 21 marca do 18 kwietnia - ewangelikom odebrano 50 kościołów na Śląsku Cieszyńskim. po tym trudnym czasie powstała m.in. parafia ewangelicka w Ustroniu.

wyświetleń: 99komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

28-08-2016 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne.

wyświetleń: 276komentarzy: 0

Nie pociągiem a rowerem do Bielska?

27-08-2016 19:30

Czy linia kolejowa nr 190 z Bielska – Białej do Cieszyna przekształcona zostanie w ścieżkę dla rowerów? Nieczynna od kilku lat trasa może przekształcić się szlak dla cyklistów. Takie informacje napływają z Katowic, samorząd województwa zlecił audyt nieczynnych tras kolejowych pod kątem utworzenia na nich tras rowerowych.

wyświetleń: 2437komentarzy: 3

Przed 100 laty na łamach prasy na Śląsku Cieszyńskim pisano... (35/8/16)

27-08-2016 18:00

Czego użyli dwaj "rybacy" z Godziszowa podczas połowu? Na te i inne pytania odpowie nasz cotygodniowy przegląd prasy sprzed stu lat.

wyświetleń: 248komentarzy: 0

Samochodem w 'arkę'

27-08-2016 17:30

Dzisiaj (27 sierpnia) po godzinie piętnastej w Brennej doszło do wypadku. Samochód uderzył w dom.

wyświetleń: 3722komentarzy: 9

Hashtag w Cieszynie

27-08-2016 16:30

O potędze hashtagów mogą świadczyć liczby – każdego dnia do sieci trafia 2,5 miliarda postów na Facebooku, 400 milionów tweedów i 45 milionów postów na Instagramie. Aby trafić ze swoim przekazem, inicjatywą lub tematem do szerszego grona odbiorców, grupujemy słowa poprzez używanie popularnego „krzyżyka”. Czy poznaliście już krążący po okolicy #Cieszynlove?

wyświetleń: 839komentarzy: 0

Gdziekolwiek jesteś Kultura jest z Tobą!

27-08-2016 15:05

„Gdziekolwiek jesteś. Kiedykolwiek chcesz. Kultura jest z Tobą” to hasło nowego projektu Fundacji Legalna Kultura. „Kultura na Widoku”, bo taką nazwę nosi multimedialny projekt skierowany do wszystkich, dla których kultura jest ważna i tych, którzy dopiero będą ją odkrywać.

wyświetleń: 505komentarzy: 0

Rajd Barum: awaria wyklucza Kajetanowicza z walki

27-08-2016 15:00

Wysokie trzecie miejsce po trzech odcinkach specjalnych najmocniej obsadzonej rundy sezonu – taki był bilans Kajetana Kajetanowicza po pierwszej dzisiejszej pętli Rajdu Barum. Już od samego początku rywalizacji Polacy regularnie plasowali się w ścisłej czołówce klasyfikacji imprezy i na kolejne oesy sobotniego etapu ruszyli z zamiarem utrzymania szybkiego, równego i pewnego tempa.

wyświetleń: 593komentarzy: 0

Oczami niewidomego (48): Regina Zachurzok - niepełnosprawna z Drogomyśla

27-08-2016 12:55

Tym razem chciałbym zainteresować czytelników rozmową z mieszkanką naszego powiatu Panią Reginą Zachurzok z Drogomyśla, która odpowiedziała na kilka moich pytań. Jej niepełnosprawność spowodowana jest przez stwardnienie rozsiane.

wyświetleń: 953komentarzy: 0

Wracacie z wakacji- uważajcie

27-08-2016 11:10

Od wczoraj (26.08.2016) policja w całym kraju prowadzi działania pn. „Bezpieczny weekend” .  Najbliższe dni  to ostatni weekend wakacji, co wiąże się ze wzmożonym ruchem a tym samym liczniejszymi zagrożeniami na drodze.