Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2566komentarzy: 9

Zamiast ulicy Mostowej ulica Dombkego?

20-01-2016 07:30

Wniosek o nadanie jednej z ulic Cieszyna imienia Pawła Przemysława Dombkego złożył do Burmistrza radny Andrzej Surzycki. Ulica, która mogłaby według samorządowca zmienić nazwę na Dombkego to obecna ulica Mostowa.
Ulica Dombkego zamiast Mostowej ? / fot. MSZ Ulica Dombkego zamiast Mostowej ? / fot. MSZ

Propozycja by jedna z cieszyńskich ulic nosiła nazwę Pawła Przemysława Dombkego pojawiła się już parę lat temu. Wniosek o upamiętnienie w ten sposób byłego dyrektora Elektrowni Okręgowej miasta Cieszyna nie został jednak zrealizowany. Po paru latach do tego pomysłu wrócił radny Andrzej Surzycki.

Już sam życiorys Pawła Dombkego jest wystarczającym uzasadnieniem uhonorowania tego zasłużonego dla elektryfikacji miasta i powiatu inżyniera – przyznaje Surzycki. Dombke w latach 1923-1949 pełnił funkcję dyrektora Elektrowni. Stworzył punkt szkolenia i reklamy oraz szkolenia w zakresie obsługi urządzeń elektrycznych. Otworzył także m.in. punkt sprzedaży wprowadzanych na rynek lamp oświetleniowych, żelazek, piekarników itp. Dyrektor Dombke odegrał wielką rolę w cywilizowaniu życia w mieście - podkreśla radny, który do wniosku dołączył szczegółowy życiorys Dombkego.

Radny zaproponował by to obecna ulica Mostowa w Cieszynie zmieniła nazwę na ulicę Pawła Przemysława Dombkego, przy której usytuowana jest Energetyka Cieszyńska. Ta propozycja pojawiła się już w roku 2009. Przemawiają za nią następujące argumenty: przebiega przy zakładzie, którym wiele lat z wielkim sukcesem kierował inż. Dombke, obecna nazwa ulicy Mostowa nie jest nazwą związaną z historią miasta, przy ulicy Mostowej znajduje się stosunkowo mało adresów, które musiałyby zmienić nazwę – wymienia Surzycki.

Szacunkowy koszt związany ze zmianą nazwy ulicy (zmiana pieczątek, wizytówek, KRSu, dowodów rejestracyjnych samochodów, programów kas fiskalnych, reklam itd.) to około 15-17 tys. zł. Uważam, że część tych kosztów może ponieść Energetyka Cieszyńska – dodał Surzycki.

Radny, dodajmy były prezes Energetyki Cieszyńskiej wskazał również na inne propozycje ulic gdyby ulica Mostowa nie znalazła uznania Komisji Rady Miejskiej lub Burmistrza. Alternatywą do tej propozycji mogłoby być nadanie imienia Pawła Przemysława Dombkego jednemu z rond w Cieszynie, np. rondu przy ul. Luburnia-Zamkowa-Frysztacka, skąd blisko do ul. Dojazdowej i Mostowej, przy której położona jest Energetyka Cieszyńska – zaznaczył Surzycki.

Czy pomysł radnego spotka się z uznaniem ? Zastępca Burmistrza Aleksander Cierniak przyznaje, iż to Rada Gminy podejmuje uchwały w sprawach nazw ulic i placów będących drogami publicznymi lub nazwami dróg wewnętrznych. Dodał również, iż Burmistrz dopiero ustosunkuje się do tej kwestii.

 

MSZ
 

zródło: ox.pl
dodał: MSZ 20-01-2016 07:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (9)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Uriel
20-01-2016 09:18
Uriel
Oczywiście Surzycki próbuje odwalić prywatę dla swojego widzimisię.
Niech lepiej zajmie się poważniejszymi problemami miasta a nie zawraca gitary swoimi pomysłami.
Przepierón
20-01-2016 11:05
Przepierón
Dłuższej nazwy nie było? Zresztą i tak dobrze że nie JPII bo jest już ich w Polsce ze 100 tys.
Charles
20-01-2016 12:20
Charles
Chciałem napisać to samo.
RAMZES
20-01-2016 15:36
RAMZES
Andrzej wyluzuj ; po pierwsze zle sie to wymawia, po drugie przyzwyczajilismy sie do ul. Mostowej, po trzecie nie potrzebne koszty ,po czwarte sa wazniejsze sprawy w tym miescie na chwile obecną.
Lucy86
20-01-2016 17:22
Lucy86
Nie ujmując zasług dyrektorowi elektrowni... chciałbym przypomnieć, żeby zająć się pilnie dworcem autobusowym w Cieszynie. Proponuję panu Andrzejowi Surzyckiemu większe zainteresowanie problemem komunikacyjnym w naszym regionie. Potrzebne są konkretne i szybkie rozwiązania m.in z pana strony... to może kiedyś będzie ulica imienia Surzyckiego w Cieszynie?!.
koszor
20-01-2016 17:40
koszor
I to jest właściwe myślenie.
Przepierón
20-01-2016 18:24
Przepierón
Ja proponuje ulicę Wierzchosławy Konstantynapolitańczykiewiczównej
EuSa
20-01-2016 19:34
EuSa
Naprawdę nie mają nic ciekawszego i mądrzejszego do roboty nasi"wspaniali"radni.P Surzycki.Rozsądku odrobina!!!!!Jest naprawdę 1500 i > spraw ważniejszych od zmiany ulicy.Jak długo żyję to pamiętam,że Mostowa była zawsze Mostową i WARA WAM od niej!!!!!!!!
bongo
20-01-2016 22:02
bongo
Nie starczyla by tablica pamiatkowa na budynku elektrocieplowni?A Mostowa niech zostanie Mostowa.Albo Mostowiakowa? :-)
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Zbierają nakrętki na... plac zabaw

07-12-2016 16:45

W Godziszowie trwa akcja zbierania nakrętek – mieszkańcy chcą wybudować dzieciom plac zabaw. Sołtys Godziszowa apeluje: „Ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka”.

wyświetleń: 83komentarzy: 0

Znamy najlepszą filię!

07-12-2016 14:55

Znamy już wyniki konkursu na Najlepszą Filię Biblioteczną okazała się nią Gminna Biblioteka Publiczna w Hażlachu - Filia w Pogwizdowie. Konkurs zorganizowany został już po raz trzeci przez Starostwo Powiatowe oraz Bibliotekę Miejską w Cieszynie, pełniącą zadania biblioteki powiatowej.

wyświetleń: 593komentarzy: 0

Złote, Diamentowe i Żelazne Gody

07-12-2016 13:00

50, 60 i 65 lat małżeństwa świętowały pary z Gminy Brenna. 5 grudnia odbyła się tam uroczystość jubileuszu Złotych, Diamentowych i Żelaznych Godów.

wyświetleń: 735komentarzy: 1

Słodkie bestsellery w Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie

07-12-2016 11:00

Foremki, maszynki, pojemniki, książki kucharskie i wiele innych przedmiotów będzie można zobaczyć na najsłodszej wystawie sezonu – w Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie. 8 grudnia otwarcie wystawy – „Świąteczne tradycje… - słodkie „bestsellery” na Śląsku Cieszyńskim”.

wyświetleń: 466komentarzy: 0

Cieszyn rozświetlił choinkę

07-12-2016 09:20

Śniegu niestety zabrakło i bitwy na śnieżki być nie mogło, ale radość było wiele, a uśmiechy nie schodziły z buzi najmłodszych. W Cieszynie oficjalnie rozpoczęto wczoraj (6 XII) sezon świąteczny. Moment wyznaczyło rozświecenie choinki.

wyświetleń: 1497komentarzy: 0

Młodzi kreatorzy mody i fryzury

07-12-2016 07:30

Liga Młodych Kreatorów to konkurs skierowany do szkół technicznych i zawodowych, w którym nagradzane są najlepsze stylizacje. Uczniowie przygotowują kreację – strój oraz fryzurę prezentowane przez współuczniów – modeli. 5 grudnia w Zespole Szkół Technicznych w Cieszynie już po raz piąty odbyły się szkolne eliminacje do ogólnopolskiej edycji tego konkursu.

wyświetleń: 934komentarzy: 7

Szpitale bez kontraktów?

06-12-2016 19:15

W przyszłym roku, w lipcu ma wejść ustawa o sieci szpitali. Te, które znajdą się poza nią będą zagrożone. Jak wyliczył Śląski Urząd Marszałkowski, poza siecią znalazłoby się 21 szpitali śląskich, których samorząd wojewódzki jest właścicielem. W tym pięć szpitali z naszego regionu… Co je czeka?

wyświetleń: 4834komentarzy: 10

Cieszyn: SMS kontra HC Opava

06-12-2016 18:00

Sporo hokejowych emocji czeka na nas w Cieszynie. W środę na lodowisku rozegrany zostanie mecz w ramach polsko-czeskiej ligi  SILESIA BISSET CUP.

wyświetleń: 380komentarzy: 0

Oświetl ładnie posesję

06-12-2016 16:30

 W Dębowcu mieszkańcy mogą rywalizować w konkursie o najładniej oświetloną posesję w Gminie

wyświetleń: 2798komentarzy: 8

Głosowanie już trwa!

06-12-2016 15:00

12 projektów w Cieszynie walczy o realizację. Wczoraj, 5 grudnia ruszyło głosowanie na projekty finansowane z budżetu obywatelskiego. To już trzeci raz mieszkańcy Cieszyna bezpośrednio decydują, na co idzie część pieniędzy z budżetu miasta.