Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Znają Wisłę jak własną kieszeń

Gdyby maturę zdawało się z wiedzy o swojej Małej Ojczyźnie w Wiśle uczniowie podstawówek i szkół ponadgimnazjalnych wypadliby całkiem nieźle. W każdym razie, jak mówi Grażyna Pruska, szefowa Towarzystwa Miłośników Wisły, ze Szkolnym Konkursem Wiedzy o Wiśle poradzili sobie doskonale.

 

18 kwietnia 2012r. w sali sesyjnej Urzędu Miasta w Wiśle zamiast rajców zasiadła młodzież startująca w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Wiśle organizowanym przez Towarzystwo Miłośników Wisły i Urząd Miejski.

W Konkursie wzięło udział 31 uczniów wiślańskich szkół: Szkoły Podstawowej nr 1 z Wisły Centrum, Szkoły Podstawowej nr 2 z Wisły Czarnego, Szkoły Podstawowej nr 4 z Wisły Głębiec, Szkoły Podstawowej nr 5 z Wisły Jawornika, Liceum Ogółnokształcącego  i Zespołu Szkół Gastronomiczno Hotelarskich. 

Tematem Konkursu była wiślańska gwara, a poświęcony był nauczycielce,  autorce  książek i artykułów o dawnych zwyczajach i życiu mieszkańców wsi u źródeł Wisły Marii Pilch w setną rocznicę jej urodzin.

Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym drużynowym, uczestnicy rozwiązywali test wyboru z zakresu podstawowych wiadomości o Wiśle, ze zwróceniem uwagi na 50 rocznicę nadania Wiśle praw miejskich. Odpowiedzi ustne dotyczyły sylwetek zacnych Wiślan - Juliana Ochorowicza (1850 – 1917), Bogdana Hoffa (1865 – 1932) i Marii Pilch (1912-1990). 

W II etapie w tzw.  „Miyszaniu owiec” w skład drużyn weszli  przedstawiciele z każdej ze szkół. Rywalizacja przebiegała pomiędzy wiślańskimi szczytami: „Baranią Górą”, „Stożkiem”, „Cieńkowem”, „Soszowem” i „Trzema Kopcami”. Uczniowie musieli wykazać się umiejętnością praca z mapą wyznaczając trasy rajdu gwiaździstego ze swojej góry do Amfiteatru. Po drodze trzeba było „zdobyć” 2 szczyty górskie, opisać kolory szlaków, ważne miejsca i atrakcje turystyczne Wisły i dostosować poziom trudności do trasy do możliwości uczestników.

W konkurencjach zadaniowych liczyła się znajomość wiślańskiej gwary. Należało przetłumaczyć krótkie opowiadanie Jerzego Kufy z języka  polskiego na gwarę, słowa gwarowe  związane z tradycjami górali wiślańskich na język polski i ułożyć zdania z podanymi wyrażeniami gwarowymi. Konkurencją finałową była interpretacja wiersza Pani Ireny Branc „Wiślańsko gwara”. 

Dzieci szczegółowo opisywały też stroje ludowe i herb miasta. W przerwach pomiędzy konkurencjami śpiewały wiślańskie piosenki, do których przygrywała prowadząca Zespół „Wisełka” Pani Elżbieta Szajtauer. 

Zmagania uczniów oceniało  jury w składzie: Teresa Łączyńska, Helena Pustówka, Krystyna Hombek – Kaftaniak, Małgorzata Kaleta, Elżbieta Dorighi, Franciszek Drewniok i Jerzy Kufa.

Mimo trudnego i obszernego materiału uczestnicy konkursu  doskonale sobie poradzili z zadaniami realizując podstawowe jego cele, jakimi było poznanie przez uczniów dziedzictwa kulturowego i walorów krajoznawczych swojej miejscowości, budowanie szacunku dla dorobku przodków oraz wyrabianie umiejętności współpracy dzieci z poszczególnych dolin wiślańskich zgodnie z hasłem "ZBADAJMY SWOJE KORZENIE, POBAWMY SIĘ HISTORIĄ" – mówi Grażyna Pruska, prezes Towarzystwa Miłośników Wisły. 

 

Wyniki I etapu – konkurs drużynowy:

I – Szkoła Podstawowa nr 4 Wisła Głębce

II – Liceum Ogólnokształcące 

III - Szkoła Podstawowa nr 2 Wisła Czarne

IV – Zespół Szkół Gastronomiczno Hotelarskich

V - Szkoła Podstawowa nr 1 Wisła Centrum

VI - Szkoła Podstawowa nr 5 Wisła Jawornik

W II etapie „Miyszaniu owiec”  kolejność była następująca:

I – „Stożek”

II – „Trzy Kopce”

III – ex aequo  „ Cieńków” i „Soszów”

V – „Barania Góra”.

Drużyny przygotowali nauczyciele:

SP1 – Anita Binek

SP2 – Alicja Pieszka

SP4 – Renata Broda

SP5 – Bronisław Masny

LO – Beata Mendrek

ZSGH – Henryk Podżorski

Imprezę zaszczycili obecnością Burmistrz Wisły Jan Poloczek, V-ce przewodnicząca Rady Miasta Pani Barbara Koczwara, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Renata Czyż, Dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury Maria Bujok. 

Nagrody ufundowali: Towarzystwo Miłośników Wisły, Urząd Miasta Wisły, Starostwo Powiatowe w Cieszynie, Firma Małgorzata, Rezydencja Prezydenta RP - Zamek – Wisła.

Poczęstunek dla uczestników Konkursu zapewniła Cukiernia „Wiślanka”, Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle i Rapido bus & coach.

 

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ FOT. PATRYK KŁODA

źródło: ox.pl/mat.pras.
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: