Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaprezentują kalendarze w Książnicy

To jedno z najbardziej charakterystycznych wydawnictw Śląska Cieszyńskiego. Wraz z końcem roku w poszczególnych gminach publikowane są kalendarze. Z niemal wszystkimi z nich oraz redaktorami odpowiedzialnymi za wydawnictwo można będzie się zapoznać w najbliższy piątek, 12 grudnia br. w Książnicy Cieszyńskiej.

Każdy kalendarz ma swoją historię, ale łączy je jedno – szeroka tematyka i premiera końcem roku.

- Spośród współcześnie ukazujących się na Śląsku Cieszyńskim tytułów tego rodzaju najdłuższą historię ma "Kalendarz Beskidzki", święcący właśnie swe 55-lecie (nie ukazywał się jednak w latach 2005-2010). Niewiele młodszy jest zaolziański "Kalendarz Śląski", którego premierowy zeszyt przypadł na rok 1962. "Kalendarz Cieszyński" na 2015 rok ukazał się po raz trzydziesty. "Kalendarz Ustroński" wychodzi od 1998 r., "Kalendarz z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa" od 2002 r. (z wyjątkiem 2014 r.), a "Kalendarz Gminy Skoczów" od 2012 r. (jest kontynuacją wydawanego od 2005 r. "Kalendarza Miłośników Skoczowa"). Od 2001 r. ukazuje się również "Kalendarz Goleszowski", którego czternasty rocznik z przyczyn losowych ukaże się w późniejszym terminie – zauważa pracownik Książnicy Cieszyńskiej, Wojciech Święs.

Historia kalendarzy na Śląsku Cieszyńskim sięga jednak połowy XIX wieku: - Pierwszy "Kalendarz Cieszyński dla Katolików i Ewangelików" ukazał się w 1857 r. i został zredagowany przez nie byle kogo, bo samego Pawła Stalmacha. Znalazły się w nim, poza samym kalendarium (z nazwami miesięcy w trzech językach!) m.in. bogaty wybór przysłów i porad gospodarskich, wykaz jarmarków w regionie, krótka historia Księstwa Cieszyńskiego, kilka powiastek moralizatorskich oraz genealogia rodziny cesarskiej, a także – uwaga – abecadło polskie, ponieważ pierwszy cieszyński kalendarz – choć sam drukowany szwabachą – był ważnym narzędziem walki z germanizacją. 100 lat temu wydawnictwa tego typu stanowiły ważne źródło informacji. Swoje kalendarze miały poszczególne grupy zawodowe – chłopi, górnicy czy żołnierze. Były w powszechnym użytku i spełniały zapotrzebowanie na informacje przedstawiając tym samym bardzo dużą wartość dla lokalnej społeczności – podkreśla Święs.

Podczas spotkania, które odbędzie się w najbliższy piątek, 12 grudnia w cieszyńskiej Książnicy (godz. 17.00) prezentować kalendarze będą redaktorzy poszczególnych tytułów: Irena French (Kalendarz Cieszyński), Izabela Kraus-Żur (Kalendarz Śląski), Lidia Szkaradnik (Kalendarz Ustroński), Józef Michałek (Kalendarz z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa), Robert Orawski (Kalendarz Gminy Skoczów) i Jan Picheta (Kalendarz Beskidzki).

vdka/mat.pras.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: