Wyroby marki ''Górolsko Swoboda produkt regionalny'' na ''Osadnické Heligónke''
Świetną okazją do prezentacji wyrobów marki „Górolsko Swoboda produkt regionalny ®” stał się kolejny, już 16. rocznik „Oščadnické Heligónky“, który odbył się w ubiegły weekend, tj. 31 maja i 1 czerwca w Oszczadnicy. Konkursowi towarzyszył przez dwa dni jarmark rzemieślniczy, na którym po raz pierwszy można było zobaczyć wszystkich producetów posiadających certyfikat „Górolsko Swoboda produkt regionalny ®”.
Wzrok przykuwały i zachęcały do zakupu piękne dłubane miseczki, rzeźbione formy do masła i inne naczynia gospodarskie, kołyski, zabawki, a także rzeźby i płaskorzeźby sakralne. Nie zabrakło oczywiście ozdób z kości wołowej, laleczek ubranych w tradycyjne góralskie stroje, wyrobów z bibuły i koronek czy drutu. Dla smakoszy producenci przygotowali domowy chlebek ze smalcem i masełkiem, kozi serek oraz kminową kiełbasę zwaną „kminkulą kamracką“. Jak na prawdziwym jarmarku można było także nabyć zdobione pierniczki miodowe, które równie cudownie wyglądają, jak i smakują. Wszystkie prezentowane wyroby posiadają markę „Górolsko Swoboda produkt regionalny ®”, która gwarantuje wysoką jakość produktów, produkcję przyjazną dla środowiska i co ważne ich tradycyjne regionalne pochodzenie.
Nie tylko jednak jarmark był dla producentów Mikroregionu Górolsko Swoboda, zrzeszonych obecnie także w Stowarzyszeniu Marek Regionalnych (Asociace regionálních značek, o.s.), najważniejszym oszczadnickim wydarzeniem. W sobotni wieczór odbyło się bowiem uroczyste przekazanie certyfikatów, które przyznano kolejnym 9 produktom lub grupie produktów w kwietniu b.r.. Certyfikaty przekazali producentom: starosta gminy Oszczadnica a zarazem gospodarz „Oščadnické Heligónky“ i jarmarku – M. Šulgán, koordynator marki L.Richter oraz prezes Ogniska Oddziału Górali Śląskich w Koniakowie – P.Kohut.
Następną okazją do oglądania pracy rzemieślników Mikroregionu Górolsko Swoboda i zakupu wspaniałych produktów regionalnych będą jarmarki w piątek 20.6. w Karwinie Frysztacie, w sobotę 21.6. na „Świętym Jónie” w Bystrzycy i w niedzielę 22.6. w Koniakowie.
Projekt uzyskał wsparcie finansowe z grantu Islandii, Lichtensteinu i Norwegii w ramach Mechanizmów Finansowych EPG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego za pośrednictwem Nadace rozvoje občanské společnosti.
Więcej na stronie: www.domaci-vyrobky.cz
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.