Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

W Nadolziu o kobietach

Gościem kolejnego, comiesięcznego spotkania działającego przy Macierzy Ziemi Cieszyńskiej Klubu literackiego Nadolzie była Władysława Magiera. Autorka trzech tomików biografii znanych i zasłużonych dla Śląska Cieszyńskiego kobiet opowiadała, a jakżeby inaczej, o kobietach, bohaterkach swych książek.

Jako że gościła w Klubie Literackim, starała się wydobyć i omówić sylwetki tych mieszkanek regionu, które pisały i to nie tylko wiersze. Omówiła bowiem również szczegółowo postać Emilii Kołder, autorki pierwszej na Śląsku Cieszyńskim książki kucharskiej, której pierwsze wydanie ukazało się w 1956 roku.  – Dotarłam do materiałów, w których Emilia Kołder mówiła o powodach, dla których napisała książkę. Mówiła, że napisała ją po to, by ludzie wiedzieli, że tu Polacy byli i że coś robili – wyjaśniła Władysława Magiera, która sporo uwagi poświęciła sławnym i zasłużonym kobietom pochodzącym, tak, jak Emilia Kołder, z terenu dzisiejszego Zaolzia. Mówiła więc o Ewie Milerskiej, poetce z Nydku pod Czantorią, która publikowała swe utwory w miesięczniku Zwrot, zrobiła korektę książkowego wydania, ale nie dożyła już jego ukazania się drukiem. Obecnie jej książka jest cennym źródłem wiedzy o cieszyńskiej gwarze. Zwłaszcza, że Ewa Milerska była bardzo aktywną działaczką Sekcji Folklorystycznej (dzisiejszej Sekcji Ludoznawczej) Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego w Republice Czeskiej, a także Sekcji Literackiej PZKO, starała się więc rzetelnie ukazywać kulturę swego regionu.

  Na koniec członkowie Nadolzia wspomnieli kilka postaci z cieszyńskich kręgów literackich i zapytali, czy i ich biogramy ukażą się drukiem w kolejnym wydanym przez Władysławę Magierę tomiku. Autorka przyznała, że o niektórych z wymienionych nawet już myślała.

(indi)
   
 

źródło: ox.pl
dodał: ID

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: