Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Tropem św. Jana Sarkandra

Muzeum Parafialne św. Jana Sarkandra w Skoczowie zaprasza na wernisaż wystawy 'Ślady św. Jana Sarkandra w diecezji bielsko-żywieckiej'. Uroczyste otwarcie wystawy dziś o 18:00.

Autorem wystawy fotograficznej „Ślady św. Jana Sarkandra w diecezji bielsko-żywieckiej”jest Skoczowianin Ryś Duława, który fotografią zajmuje się od lat. Uwiecznił on wizerunki św. Jana Sarkandra, jakie można spotkać w kościołach diecezji bielsko-żywieckiej.

Są tu zarówno rzeźby, jak i witraże oraz obrazy. Są polichromie ścienne i relikwiarze. Sarkander przedstawiany jest najczęściej z palmą i krzyżem – symbolami męczeństwa, albo z palcem na ustach – symbolem zachowanej tajemnicy spowiedzi. Wśród zdjęć znajduje się m.in. obraz św. Jana ze Skoczowa z Kościoła św. Wawrzyńca w Bielowicku z końca XVIII w. Jest wizerunek relikwiarza z prochami nie tylko św. Sarkandra, ale również bł. Jerzego Popiełuszki i św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Relikwiarz znajduje się w Pogórzu.

Wystawa fotograficzna jest jednym z elementów obchodów 20-lecia kanonizacji św. Sarkandra. Po wernisażu o 18:30 odbędzie się msza św. w Piwniczce, w której Święty przyszedł na świat 20 grudnia 1576 r.

Św. Jan Sarkander urodził się w Skoczowie. Tu został ochrzczony i przebywał do 12 roku życia. Potem gdy zmarł mu ojciec razem z matką i całą rodziną wyjechali do Przybora na Morawy. Studiował filozofię i logikę w Pradze, a teologię w Grazu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1609 r. W 1620 r. pojmany. Zarzucano mu sprowadzenie wojsk Lisowczyków na Morawy podczas trwającej wojny trzydziestoletniej. Torturowany i więziony nie zdradził  tajemnicy spowiedzi Ladislawa Popiela z Lobkowic. Zmarł 17 marca 1620 roku w Ołomuńcu. Beatyfikowany w 1860 r. przez Piusa X. Kanonizowany w 1995 r. przez Jana Pawła II.

HBB
 

źródło: ox.pl/mat.pras
dodał: HBB

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-06-11 11:32:39
tommy: Jan Sarkandr to typowy katolicki święty. \"Katolicy w Czechach, będący w mniejszości i z perspektywą utraty swej pozycji społecznej w tworzącym się nowym układzie sił, pragnęli za wszelką cenę zmienić kierunek zmian rozgrywającego się procesu historycznego. Przyzywali więc jak mogli wojska papiesko-cesarskie uwikłane w ciężkie walki w Niemczech i Austrii oraz każde możliwe ich uzupełnienie. Jedną z takich prób był list Jana Sarkandra, czeskiego księdza katolickiego do polskiego króla Zygmunta III Wazy, z prośbą o zbrojne wsparcie czeskich katolików. Prośba spotkała się z przychylnym przyjęciem i do Czech zostały skierowane chorągwie lisowczyków\". Zdrajca i morderca rękami polskich oddziałów zbrojnych. Chrystusową miłość bliźniego i niesienie ewangelii pojmował jak widać jako wybicie protestantów.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: