Tropem św. Jana Sarkandra
Autorem wystawy fotograficznej „Ślady św. Jana Sarkandra w diecezji bielsko-żywieckiej”jest Skoczowianin Ryś Duława, który fotografią zajmuje się od lat. Uwiecznił on wizerunki św. Jana Sarkandra, jakie można spotkać w kościołach diecezji bielsko-żywieckiej.
Są tu zarówno rzeźby, jak i witraże oraz obrazy. Są polichromie ścienne i relikwiarze. Sarkander przedstawiany jest najczęściej z palmą i krzyżem – symbolami męczeństwa, albo z palcem na ustach – symbolem zachowanej tajemnicy spowiedzi. Wśród zdjęć znajduje się m.in. obraz św. Jana ze Skoczowa z Kościoła św. Wawrzyńca w Bielowicku z końca XVIII w. Jest wizerunek relikwiarza z prochami nie tylko św. Sarkandra, ale również bł. Jerzego Popiełuszki i św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Relikwiarz znajduje się w Pogórzu.
Wystawa fotograficzna jest jednym z elementów obchodów 20-lecia kanonizacji św. Sarkandra. Po wernisażu o 18:30 odbędzie się msza św. w Piwniczce, w której Święty przyszedł na świat 20 grudnia 1576 r.
Św. Jan Sarkander urodził się w Skoczowie. Tu został ochrzczony i przebywał do 12 roku życia. Potem gdy zmarł mu ojciec razem z matką i całą rodziną wyjechali do Przybora na Morawy. Studiował filozofię i logikę w Pradze, a teologię w Grazu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1609 r. W 1620 r. pojmany. Zarzucano mu sprowadzenie wojsk Lisowczyków na Morawy podczas trwającej wojny trzydziestoletniej. Torturowany i więziony nie zdradził tajemnicy spowiedzi Ladislawa Popiela z Lobkowic. Zmarł 17 marca 1620 roku w Ołomuńcu. Beatyfikowany w 1860 r. przez Piusa X. Kanonizowany w 1995 r. przez Jana Pawła II.
HBB
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.