Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

TKB bez tańca, przed monitorem

Tydzień Kultury Beskidzkiej „Trwajmy w tradycji” odbędzie się, ze względu na sytuację związaną z pandemią, w zupełnie nietradycyjnej formule. Imprezy plenerowe będą skromniejsze, a program artystyczny podziwiać będzie można za pośrednictwem sieci.      


Największa plenerowa impreza prezentująca lokalny folklor z całego świata, w tym roku ze względu na pandemię zostaje zupełnie zmieniona. Obostrzenia oraz wymogi sanitarne powodują, że imprezy plenerowe będą dużo skromniejsze (nie będzie tańca). Organizatorzy stawiają na muzykę, nie tylko tradycyjną, ludową, ale i folkową oraz na rękodzieło. Co będzie się działo w Wiśle, Istebnej, Jabłonkowie?
W Wiśle Tydzień Kultury Beskidzkiej potrwa dwa weekendy. Najstarsza estrada Tygodnia Kultury Beskidzkiej sięgnie do korzeni. - Z materiału przygotowanego przez Wisłę, najstarszą estradę Tygodnia Kultury Beskidzkiej – który zostanie wyemitowany już w pierwszy dzień TKB, 25 lipca o godz. 18.00 – dowiecie się jak kiedyś organizowało się TKB i czym jest on dla najmłodszego pokolenia. Usłyszycie koncerty Kapeli Wisła i wiślańskich grup śpiewaczych, a nawet będziecie mogli wziąć udział w lekcji wiślańskiej gwary. Wspólnie zajrzymy też do pracowni rzemieślników i dowiecie się, jaka jest tajemnica wiślańskiego kołocza. Wszystko zostanie przedstawione w formie studia telewizyjnego, które poprowadzą znani z wiślańskiej estrady konferansjerzy – mówi Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury. Jednak nie zabraknie także występów na żywo. - Dwa weekendy będą bogate w program artystyczny, zarówno na małej scenie, jak i w amfiteatrze. Ponadto zapraszamy na warsztaty z twórcami ludowymi i wystawy związane z TKB. W tygodniu natomiast, spacerując po mieście, będzie można napotkać kapele góralskie grające w różnych miejscach. Całość uzupełni tradycyjny jarmark rękodzielników – dodaje dyrektor WCK.

Swój wkład w tegoroczny Tydzień Kultury Beskidzkiej zapowiada również Istebna. To tylko namiastka tradycyjnego Festynu Istebnianskiego. Będzie można go zobaczyć on-line 30 lipca o godz. 18.00 – Pragniemy pokazać specyfikę i cechy charakterystyczne dla muzyki, gwary, tańca, śpiewu i życia, słowem kultury Górali Śląskich – zapowiada Aneta Legierska z GOK w Istebnej. Nagranie realizowane będzie w naturalnej scenerii – m.in. na Złotym Groniu, w kolybie pasterskiej Zbyszka Wałacha i Muzeum Regionalnym na Grapie. - Ukaże specyfikę gminy Istebna, czyli Trójwsi Beskidzkiej, w skład której wchodzą trzy miejscowości: Istebna, Jaworzynka i Koniaków. Te trzy wioski usytuowane na granicy Polski, Czech i Słowacji charakteryzują się ogromnym bogactwem spuścizny kulturowej przodków. Zarówno tutaj, jak i w całym łuku Karpat, od Rumunii po Beskidy, widoczna jest kultura pasterska, wołoska. Ale mówi się, że właśnie w Trójwsi zachowała się w formie bardzo archaicznej. Przygotowany materiał filmowy ukaże jej bogactwo, z naciskiem na te elementy, które szczególnie mocno rozwinęły się na tych terenach. W Istebnej będą to instrumenty pasterskie, w Jaworzynce – haft krzyżykowy, a w Koniakowie – koronka koniakowska. Wystąpią działające tam zespoły, kapele, muzykanci, twórcy ludowi i mieszkańcy. Program poprowadzą Małgorzata Kiereś i Józef Broda – dodaje Aneta Legierska.

Swoją propozycję ma również jedyna zagraniczna scena TKB w Jabłonkowie. Tam on-line będzie się można przenieść 31 lipca o godz. 18.00. Organizowane tu od 1947 roku Gorolski Święto jest od lat stowarzyszone z TKB. - Ze względu na pandemię koronawirusa w tym roku impreza po raz pierwszy w historii nie odbędzie się w tradycyjnej formie, ale przenosi się do internetu. W związku z tym przygotowaliśmy film, w którym dwaj gawędziarze – Tadeusz Filipczyk i Jan Michalik – zaznajomią widzów z historią festiwalu, z jego niepowtarzalną atmosferą, programem, imprezami towarzyszącymi i gastronomią.  Na temat festiwalu wypowiadać się będą również dzieci z miejscowych przedszkoli, a na koniec gorolskiej retrospekcji przygotowaliśmy niespodziankę. Na przyszłoroczną 74. edycję Gorolskigo Święta, która w 2021 roku odbędzie się, jak zawsze, w jabłonkowskim Lasku Miejskim, zaprosi Państwa popularna w Polsce piosenkarka, córka jednego z założycieli Gorolskigo Święta. Nie wiecie o kim mowa? To zapraszamy na stronę internetową TKB, gdzie w piątek, 31 lipca o godz. 18.00 pojawi się film o Gorolskim Święcie – zachęca Tereza Tomiczková, rzecznik prasowy Gorolskigo Święta.

Szczegółowy program tegorocznego, wyjątkowego Tygodnia Kultury Beskidzkiej na afiszach.

redka
 
 
 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: