Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Taniec, muzyka i śpiew…

W najbliższą sobotę rozpoczyna się wielkie, międzynarodowe święto folkloru -Tydzień Kultury Beskidzkiej. Tegoroczna impreza ma szczególne znaczenie, ponieważ odbywa się z pełnym rozmachem, tak jak miało to miejsce przed pandemią SARS COV-2.

Kulturowe bogactwo

Uczestnicy tegorocznego TKB w barwnym korowodzie zaprezentują się publiczności już w sobotę, w Wiśle. Grupy m.in. z Wisły, Zawoi, Chorwacji, Serbii, Republiki Zielonego Przylądka, Kolumbii, Słowacji, Bułgarii wyruszą punktualnie o 15.00.
Od wielu lat korowody gromadzą wielką publiczność. Zespoły prezentują się bowiem w swoim regionalnych, często bardzo egzotycznych strojach.
Tomasz Bujok, burmistrz Wisły podkreślił, że publiczność może liczyć na wiele wspaniałych występów. Dodał, że Wisła przywita uczestników jak i turystów,innym wizerunkiem. - Znaczna część naszej publicznej przestrzeni została uporządkowana. To efekt przyjętej ustawy krajobrazowej. Przeprowadziliśmy też remonty części obszarów. Warto więc spędzić u nas czas. Delektować się góralską kulturą i tradycyjną, pyszną kuchnią. - podkreślił burmistrz.


„Kto ma owce….”
Istebna zaprasza  w najbliższą sobotę na 27 Festyn Istebniański. Wystąpią zespoły z Hiszpanii, Słowacji, a także Rybarzowic i Koniakowa. Łucja Michałek, wójt gminy Istebna podkreśliła, że to dla mieszkańców Trójwsi bardzo ważne wydarzenie. - Prezentujemy naszą tradycję, ludową kulturę, w tym przepiękne stroje regionalne. - powiedziała.
Korowód zespołów odbędzie się w niedzielę o 15.30. Razem z uczestnikami tego barwnego wydarzenia pójdą owce. W Istebnej od lat przywracane są tradycje wypasania owiec. Dzięki temu zachowana jest w Beskidach zróżnicowana strukturalnie roślinność. Można także skosztować tradycyjnych wyrobów z sera owczego – oscypków, bryndzy.


Ważny jubileusz
5 sierpnia ruszy 75 Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu. Jan Ryłko, prezes miejscowego koła PZKO w Jabłonkowie zaznaczył, że to największa, polska impreza na Zaolziu. - Nie ma nic tak cyklicznego,  wielkiego, co by się powtarzało i trwało tak długo jak  Gorolski Święto. - podkreślił.
Mieszkańcy terenów przygranicznych zawsze czekają na kulminację imprezy, jaką jest korowód, w tym roku zaplanowany na niedzielę. 7 sierpnia, punktualnie o 12.00., z rynku w Jabłonkowie uczestnicy wyruszą do Lasku Miejskiego. Stałym elementem są tzw. wozy alegoryczne. Jan Ryłko przyznał, że coraz trudniej je wykonać. - Największym problemem są konie, bo trudno je zdobyć. O wozy drabiniaste też coraz trudniej, bo na wsiach jest ich coraz mniej. - wyjaśnił. Uczestnicy i w tym roku staną jednak na wysokości zadania i przedstawią na wozach najważniejsze tradycje wsi, które będą reprezentować.
Podejście Czechów do wielkiego, polskiego święta jest różne. Jak przyznał Jan Ryłko są tacy, którzy chętnie biorą udział w przygotowaniach. Inni natomiast stanowczo podkreślają, że „ich noga nie postanie na Gorolskim Święcie, bo to polska impreza”.
Tydzień Kultury Beskidzkiej to dziesiątki koncertów, które równolegle toczą się na estradach Wisły, Żywca, Szczyrku, Makowa Podhalańskiego i Oświęcimia. Spektakularnym wydarzeniem są zawsze Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach,  w tym roku zaplanowane na 6 i 7 sierpnia.
Szczegółowy program tegorocznego TKB znajduje się TUTAJ

(ach)

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-07-28 22:08:32
AntyklerForte+: O Katolickim Liceum w Tomaszowie Mazowieckim w województwie łódzkim w połowie lipca usłyszała cała Polska. To wtedy okazało się, że w tej małej szkole matury nie zdał nikt spośród 12 absolwentów placówki. Wcześniej zespół szkół, w którym działa liceum, odwiedził i chwalił minister Przemysław Czarnek, a uczniowie otrzymywali tam bardzo dobre stopnie. Na tę szkołę tylko w zeszłym roku wydano z publicznych pieniędzy ponad 200 tysięcy złotych. Modlitwa, taniec, muzyka i śpiew.
2022-07-29 06:36:57
miriam11: SILESIANIE z Katowic i WARSZAWIANKA z Warszawy??? No górole pełnom gymbom.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: