Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Stawiacie dziś moja?

Koniec kwietnia to ważna data dla mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. Tego dnia dawniej odbywało się tradycyjne „stawianie moja”. Zwyczaj miał związek ze względami, jakie okazywali pannom kawalerowie.

Tradycja polegała na przynoszeniu i postawieniu przed domami panien „moja”, czyli wysokiego młodego drzewka (najczęściej był to świerk), z obciętymi gałęziami (pozostawiało się tylko te na wierzchołku) i przyozdobionego wstążkami. Drzewko było zwykle pozbawione kory i wkopane w ziemię pod domem panny, która wzbudziła zainteresowanie kawalera. W niektórych miejscowościach w późniejszym okresie moja stawiało się w centrum i był on przeznaczony dla wszystkich panien.

Stawiani moja z jednej strony było ciekawą tradycją, z drugiej jednak poważnym obowiązkiem - takiego moja było trzeba pilnować przez cały miesiąc, aby go kto nie uszkodził, albo nie ukradł, i co najgorsze jakby w nim wywiercono, chociażby malutki otworek, bo byłby to wielki dyshonor dla owej panny, dla której został postawiony – wyjaśnia Czesław Stuchlik, miłośnik historii i folkloru z Pogwizdowa.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-04-30 16:58:49
Bugs: W obecnych czasach to nie ma komu stawiać "zdrowego moja", w sumie to dla zobrazowania sytuacji 'na rynku' najlepsze by były drzewa po ataku korników. :))))
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: