Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Skoczów: książki mówione w Bibliotece Publicznej

W zabieganym świecie często na pytanie ''Jaką książkę ostatnio przeczytałeś?'' ? odpowiedź brzmi ''A kiedy, jak nie mam czasu''.

Książka mówiona czyli z angielskiego audiobook jest książką przeznaczoną do słuchania. Nagrywa ją lektor w studiu nagraniowym. Ma formę płyt CD, czytaka lub mp3.  

Zaletą audiobooka jest to, że można go słuchać w niemal każdej sytuacji, nawet robiąc to niejako przy okazji, np.: podróżując samochodem, pociągiem, jadąc do pracy autobusem, przed zaśnięciem, uprawiając sport. 

Na płytach nagrywane są różne tytuły. Można spotkać „Sensacje XX wieku” Wołoszańskiego, „Dziennik” Pilcha, serię „Mikołajka” czytaną przez J.Stuhra, „Lalkę” Prusa czy też „Przygody dobrego wojaka Szwejka”.

Polacy, którym brakuje czasu na kanapową lekturę, stanowią chłonny rynek dla audioliteratury. Oprócz maturzystów i osób mających kłopoty ze wzrokiem po audiobooki coraz częściej sięgają osoby prowadzące zabiegany tryb życia.

Cieszyn, Ustroń, Wisła i Zebrzydowice to m.in. miejscowości, w których w bibliotekach możemy już wypożyczyć książkę mówioną. Największą listą tytułów może się pochwalić Biblioteka Miejska w Cieszynie. W Filii mieszczącej się w siedzibie koła Polskiego Związku Niewidomych znajduje się przeszło 500 tytułów.

Końcem zeszłego roku dzięki współpracy samorządu Gminy Skoczów i Biblioteki Publicznej ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca, zbiory biblioteki powiększyły się o prawie 1000 tytułów książek mówionych w wersji cyfrowej.

Są to najwybitniejsze dzieła literatury polskiej i światowej. Powieści, reportaże, książki historyczne, popularno-naukowe i inne, które nigdy wcześniej nie były dostępne w wersji dźwiękowej. Książki zostały przekazane bezpłatnie.

Stowarzyszenie przekazało również bezpłatnie bibliotece urządzenie do odtwarzania cyfrowej książki mówionej w formacie „czytak”. Jest to jednak tylko jeden egzemplarz tego urządzenia, które można wypożyczać.

Zakup takiego urządzenia na własność jest dofinansowywany przez PFRON w ramach „Likwidacji barier w komunikowaniu się”.

Miejmy nadzieję, że biblioteki naszego powiatu będą rozszerzały swoje zbiory o kolejne tytuły książek również w wersji elektronicznej, a rzesza słuchaczy audiobooków będzie się powiększała.

Andrzej Koenig 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: