Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Profesor Karol D. Kadłubiec o rzece OLZIE w Wiśle

W dawnym kinie, a obecnie w Bibliotece Miejskiej w Wiśle odbyło się 12 stycznia spotkanie z profesorem Karolem D. Kadłubcem, który promował swoją nową pracę monograficzną o cieszyńskiej rzece Olzie. ''Płyniesz Olzo'' to praca naukowa na temat Śląska Cieszyńskiego z badaniami również nad kulturą materialną.

Skąd nazwa rzeki Olza? Jeden z zebranych gości przedstawił usłyszaną w Istebnej wersję.

Legenda głosi, że grupa młodych górali z Wisły odwiedziła piastowski gród. Spacerując nad Olzą, podziwiali uroki miasta. W pewnym momencie, po drugiej stronie rzeki młodzi górale dostrzegli grupę młodych dziewcząt. Najpiękniejsza z nich krzyknęła:
„Temu oddam swoją rękę, kto przejdzie rzekę suchą nogą”.

Pośród górali zapanowała konsternacja i napięcie. W końcu jeden z nich, nie myśląc wiele, rozpędził się co sił w nogach i przeskoczył rzekę. Na drugim brzegu zawołał:
„O! Lza !” - co w gwarze cieszyńskiej tłumaczy się: „Można !”
Tym sposobem zdobył serce najładniejszej Cieszynianki.

Prelekcja profesora Kadłubca spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Wisły i okolicy. Sala wypełniona była po brzegi. Profesor mówił o kulturze Śląska Cieszyńskiego i o tym, że takie wartości należy pielęgnować i strzec, tak, aby następne pokolenia mogły z tego bogactwa i dorobku korzystać.

Dzisiejsze wyznania młodych ludzi: „Jestem Europejczykiem” niewiele nam mówią. Nawet ci, którzy składają takie wyznania, sami nie zawsze potrafią powiedzieć, jakie wartości mają na myśli. Ziemia Cieszyńska to tygiel i konglomerat kulturowy, zasobny w te nieprzemijające wartości.

Tekst i zdjęcia: whr

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: