Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Prace na ustrońskim polu

Rozeta – najważniejszy element wzornictwa ludowego trafiła na ustrońskie pole, a wszystko za sprawą "2. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych”.

Niecodzienny widok zagościł na polu w Ustroniu-Lipowcu. Baliki z kiszonką, czyli paszą dla bydła zostały ozdobione przez artystów i to nie byle jak. -  Instalację stworzyliśmy przy okazji  „II Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych”, jej celem było przeniesienie z miasta na wieś symbolu, który odnaleźliśmy w jednej z bielskich kamienic. Rozeta to najważniejszy element wzornictwa ludowego, energetyczna mandala góralska szeroko występująca w sztuce całych Karpat, uderzająco podobna do uniwersalnego symbolu kwiatu życia, pojawiającego się w wielu kulturach. Na wsi coraz więcej maszyn zastępuje pracę ludzkich rąk, ale dzięki temu, powstało idealne tło. Proste, wyraziste, białe formy, zwane przez rolników balikami, rozrzucone na pięciu hektarach pola położonego u podnóży Lipowskiego Gronia, to obraz, który zainspirował nas do stworzenia instalacji – mówią Katka i Kamerski Szymonowicz, autorzy pracy.

„Prace w polu” zostały zrealizowane w ciągu 14 godzin. Artyści odbili około 140 rozet na 130 balikach. – Dzięki otwartości rodziny Krystów z Ustronia Lipowca, na których polu pracowaliśmy, góralska rozeta z miejskiej kamienicy wróciła z powrotem w góry. Dziękujemy! – dodają autorzy instalacji.
 
Relację wideo przedstawiającą PRACE W POLU kolektywu ETNOGRAFF można oglądać do 28 sierpnia w Galerii Bielskiej BWA. Więcej na temat projektu można znaleźć na stronie etnograff.pl

KOD
 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: