Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

O czytaniu nad Olzą

VII edycja Międzynarodowego Festiwalu Czytania nad Olzą za nami. Od 30 maja do 5 czerwca br. Biblioteka Miejska w Cieszynie zaprosiła mieszkańców miasta i powiatu cieszyńskiego do wzięcia udziału w działaniach, przedsięwzięciach i imprezach, których bohaterem i inspiracją była książka. Do nadolziańskiej akcji promowania czytelnictwa włączyły się instytucje, organizacje i przedstawiciele władz. Czytali starsi, młodsi, włodarze miejscy i wolontariusze. Słowem - czytał cały Cieszyn!

Korowód festiwalowych atrakcji rozpoczęła uroczysta Inaguracja imprezy w cieszyńskim teatrze, gdzie najmłodsi czytelnicy bawili się pod hasłem "Czytanie zbliża - biblioteka łączy". Jakżeby inaczej - już wspólne odczytanie "Lokomotywy" J. Tuwima  zintegrowało zgromadzoną publiczność i szacownych gości honorowych, na czele z burmistrzem miasta Mieczysławem Szczurkiem. Kolejne zaś niespodzianki sprawiały radość i zapraszały wszystkich do wspólnej zabawy, której wprawnie dowodziła znana dziennikarka Radiowej Trójki – Katarzyna Stoparczyk. Nie zabrakło popisów tanecznych w wykonaniu G&M ART, występu artystycznego Szkoły Językowej Centrum Helen Doron, a nawet losowania atrakcyjnych nagród. Jednak największe emocje wzbudziły: brawurowy koncert gry na instrumentach dziwnych Ryszarda Bazarnika oraz przyjęty z ogromnym aplauzem pokaz iluzjonisty Mistera Mario.

W teatralnych kuluarach każdy milusiński mógł spotkać bajkowe i fantastyczne postaci: krasnoluda Gimli z Drużyny Pierścienia i czarodzieja Gandalfa (gości z Akademii Fantastyki i Japońskich Sztuk Walki z Bielska-Białej), rycerzy i błaznów. Rodzice zaś mieli sposobność do zakupu ciekawej lektury.

Festiwal Czytania to tradycyjnie okazja do spotkania znanych i cenionych twórców literatury dziecięcej i młodzieżowej. W tym roku mieszkańcy Cieszyna i mali goście z Hażlacha mogli poznać jednego z najbardziej znanych i utytułowanych pisarzy książek dla młodych czytelników, zdobywcę rozlicznych nagród literackich - Grzegorza Kasdepkę. Spotkanie przybrało formę pełnego humoru i błyskotliwych uwag dialogu pisarza z czytelnikami. Z pewnością pozostanie ono w pamięci dzieci, zaś książka z autografem Grzegorza Kasdepke może stać się chlubą domowej biblioteczki niejednego uczestnika spotkania.

Podczas tegorocznego święta książki, cieszyńska Biblioteka Miejska postanowiła zwrócić uwagę dzieci i młodzieży na te grupy odbiorców literatury, dla których czytanie i kontakt z lekturą ma wymiar szczególny, a nawet terapeutyczny. Zgodnie z tą ideą grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie wzięła udział w niezwykłych warsztatach czytelniczych pn. "Dotykiem czytane", przeprowadzonych w specjalistycznej filii Biblioteki, na co dzień zajmującej się obsługą czytelniczą osób z dysfunkcją wzroku.

Terapeutyczną moc książki mieli także okazję poznać najmłodsi pacjenci Szpitala Śląskiego, których odwiedziła z uśmiechem i książką barwna, bajkowo przebrana grupa wolontariuszy z Zespołu Szkół Budowlanych w Cieszynie.

Także znamiona bajkoterapii miały spotkania i warsztaty czytelnicze pt. "Bajkobranie", które w ramach akcji Mobilna Biblioteka prowadzone były w bibliotekach i przedszkolach  w Kaczycach, Zebrzydowicach, Hażlachu i Pogwizdowie.

W czasie cieszyńskiego święta czytania zadbano także o potrzeby i zainteresowania dorosłych użytkowników  biblioteki. Z akcentowaną w tej edycji Festiwalu ideą działań biblioterapeutycznych korespondowała, zorganizowana we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Cieszynie, konferencja "Terapeutyczna moc literatury", podczas której ciekawych i inspirujących wykładów  wysłuchali rodzice, bibliotekarze i nauczyciele z powiatu cieszyńskiego. O mocy literatury dyskutowali także goście Dyskusyjnego Klubu Książki podczas odbywającego się w Filii nr1 BM spotkania pod hasłem "Gusty czytelnicze a problemy dotykające człowieka".

VII Międzynarodowy Festiwal Czytania nad Olzą był kolorowy, bajkowy, z nutką refleksji i sporą dawką fantazji. Liczny udział mieszkańców całego powiatu cieszyńskiego w festiwalowych  działaniach dowodzi, iż  mieszkańcy naszego regionu od książki nie stronią, a  czytanie, na przekór malkontentom, jest wciąż uznawane za ciekawą  i  wartościową formę spędzania wolnego czasu.

źródło: mat. pras.
dodał: LB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: