Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nowa wystawa w Książnicy w Cieszynie: 'Świadomość wspólnego dobra. W dziesięciolecie istnienia Donacji im. Zbigniewa Michejdy 2003-2013'

Już jutro, 4 października Książnica Cieszyńska zaprasza na wernisaż wystawy 'Świadomość wspólnego dobra...' prezentującej wybór materiałów, które biblioteka pozyskała w ramach funduszu Donacja im. Zbigniewa Michejdy, oraz przybliżająca postać jej Patrona- jednego z pionierów informacji naukowej oraz komputeryzacji w zakresie bibliotekarstwa w Polsce.

Wernisaż wystawy odbędzie się o godz. 15.00. Warto wybrać się na Menniczą 46, bo będzie można zobaczyć zupełnie wyjątkowe okazy: - Wystawa będzie okazją do zobaczenia na własne oczy najciekawszych miniaturowych drzeworytów Pawła Stellera – wybitnego, określanego mianem „polskiego Dürera”, grafika rodem z podustrońskich Hermanic, czy korespondencji Tadeusza Michejdy ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem na temat jego słynnej Teorii Czystej Formy. Wśród cymeliów zaprezentowany zostanie jeden z najnowszych nabytków – miniaturowych rozmiarów Koran, liczący ledwie 4 x 3 cm, który jest aktualnie najmniejszą książką w zbiorach biblioteki. Nie zabraknie również ekskluzywnych wydań o charakterze bibliofilskim. Część ekspozycji poświęcona zostanie osobie Patrona Donacji – inżyniera elektronika Zbigniewa Michejdy (1930-2001), brata Donatorki oraz ich rodzicom Władysławowi i Stefanii z domu Markwart, a także mężowi Donatorki – wybitnemu architektowi Andrzejowi Pinno, który popierał wszelkie działania na rzecz funduszu - opisuje Wojciech Święs z cieszyńskiej Książnicy.

Wystawa przybliża również fascynujące postaci, których losy niejednokroć były tragiczne: - Znakomity adwokat i działacz społeczny Władysław Michejda, nie wyparłszy się polskości został rozstrzelany pod ścianą śmierci w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Piekło więzienia Gestapo, a następnie Auschwitz i ogarniętej powstaniem Warszawy poznała Stefania Michejda, której gryps z „marszu śmierci” jest jedynym znanym dokumentem takiego rodzaju. Sam Zbigniew Michejda był wizjonerem, który wyprzedzał swoją epokę i nie znalazłszy zrozumienia dla swych rewolucyjnych koncepcji, wyjechał na emigrację. - wyjaśnia Święs.

Wystawa zainteresuje nie tylko bibliofilów i miłośników historii. Będzie fascynującą podróżą do świata kultury czytelniczej (jak i szerzej – umysłowej) z minionych dziesięcioleci, wraz z jej wieloma atrybutami – ekslibrisami, pisanymi z serca dedykacjami, pamiątkami ze szkoły doby głębokiego stalinizmu, posiadającymi niezaprzeczalne walory artystyczne czarno-białymi fotografiami autorstwa Stefanii Michejdy, poruszającymi listami oraz mnóstwem wspaniałych książek.

Bibliofile i miłośnicy historii będa mogli zwiedzać wystawę do 31 stycznia 2014 r.

Donacja im. Zbigniewa Michejdy to fundusz ustanowiony przez Barbarę Michejdę-Pinno, środki z którego przeznaczane są na nabywanie do zbiorów Książnicy Cieszyńskiej druków, rękopisów i innych obiektów bibliotecznych o tematyce dotyczącej szeroko pojętej historii i kultury Śląska Cieszyńskiego w kontekście środkowoeuropejskim, ze szczególnym uwzględnieniem stosunków polsko-czeskich. W ciągu dziesięciu lat istnienia Donacji zbiory biblioteki powiększyły się za jej sprawą o ponad 1200 jednostek materiałów bibliotecznych.

(red.)

źródło: OX.PL/Książnica
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: