Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Noblista w Wiśle!? video

W sobotę 19 września 2009 roku odbyła się promocja książki „Historie zwyczajne i nadzwyczajne, czyli znani literaci na Śląsku Cieszyńskim” . Impreza połączona była z ogłoszeniem wyników konkursu poetyckiego „Ziemia Cieszyńska – nasz wspólny dom”.

Książka Joanny Jurgały- Jureczka to rzeczywiście pozycja niezwykła. Przede wszystkim, co podkreśla sama autorka nie jest to książka naukowa a „dla ludzi”. Rzeczywiście, redakcja ox.pl miała przyjemność zapoznać się z tym wydawnictwem. Praca autorki jest wyśmienita, to z niej dowiadujemy się, że Reymont właśnie „Chłopów” nie tyle poprawiał w Wiśle co właściwie pisał ją tam praktycznie od nowa po wypadku kolejowym jakiego doznał wcześniej. Autorka zajrzała do archiwum Muzeum w Wiśle, Książnicy Cieszyńskiej czy archiwum „Kopera”. W archiwum LO im Kopernika wyszukała m.in oryginalne tematy jakie zadawał swym uczniom Julian Przyboś. Jak się okazuje nie łatwo mieli jego uczniowie, kiedy musieli napisać wypracowanie np. pt. „Zakręt ulicy” , „Skrzydła nad światem” czy „Gdy pociąg wjeżdża na stację w Cieszynie”
W książce znajdziemy historię pobytu na Śląsku Cieszyńskim wspomnianego już Juliana Przybosia i Władysława Reymonta ale także Zofii Kossak, Bolesława Prusa i Marii Konopnickiej. Z lektury dowiemy się wielu nieznanych i interesujących faktów, które podane są w taki sposób, że lekturę czyta się ją jednym tchem.
- Zapraszam do lektury tych wszystkich, którzy chcą poznać „odbrązowionych” i prawdziwych pisarzy, kojarzących się uczniom ze spisem lektur obowiązkowych. Postaram się przekonać, że ludzie Ci i ich losy są interesujące. Pisarze o których opowiem mają swoje mniej lub bardziej mroczne tajemnice, słabostki i wzruszające epizody życiowe” Napisała we wstępie autorka i po lekturze książki ciężko się z nią nie zgodzić.
Historie zwyczajne i nadzwyczajne, czyli znani literaci na Śląsku Cieszyńskim zostały wydane przez Bibliotekę Miejską w Cieszynie przy wsparciu finansowym budżetu samorządu Województwa Śląskiego.

Jak już wspomnieliśmy, promocja połączona była z ogłoszeniem wyników konkursu poetyckiego „Ziemia Cieszyńska – nasz wspólny dom” zorganizowanego przez Bibliotekę Miejską w Cieszynie. Uczestników oceniało jury w składzie: Beata Sabath, Lucyna Przeczek oraz Jolanta Jurgała-Jureczka.

W konkursie przyznano 3 nagrody i 6 wyróżnień: I nagrodzę przyznano Urszuli Stefanii Korzonek za wiersz „Powrót do korzyni”. II nagrodę przyznano Stanisławowi Malinowskiemu za wiersz „Krajobraz”. III nagrodę przyznano panu Franciszkowi Bałonowi za wiersz „Odwracanie czyli na rymby”

Wyróżnienia otrzymali:
Jolanta Kowalska
Grażyna Ciompa – Wucka
Agata Dąbek
Anna Piliszewska
Izabela Sikora
Wojciech Wiśniewski


Nagrodę publiczności przyznano Annie Więcik

Zobacz fotoreportaż>>>

Zobacz video:
 

[PL]
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: