Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Najpoczytniejsze książki 2021 r.: Ustroń

Styczeń i luty to m.in. czas podsumowań minionego roku i planów na obecny. Sytuacja taka jest w urzędach, domach kultury, teatrach, bibliotekach. My chcemy przedstawić krótkie podsumowania roku 2021 r. w bibliotekach naszego powiatu.

Wysłaliśmy trzy pytania do bibliotek powiatu cieszyńskiego. Dzisiaj przedstawiamy odpowiedzi Krzysztofa Krysty – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Wantuły w Ustroniu.

Andrzej Koenig: - Pandemia od marca 2021 r., a miniony rok w całości minął z nią w tle. Jakie było zainteresowanie książkami w minionym roku?
MBP Ustroń: - W ubiegłym roku wreszcie czytelnicy mogli wejść między regały i samodzielnie wybierać książki. Ruszyło też na całego  wypożyczanie w filiach bibliotecznych  umiejscowionych w placówkach medycznych i uzdrowiskowych. Wcześniej mocno ograniczonych  czy  nawet zamkniętych z powodu wymogów sanitarnych. Liczba  wypożyczeń   książek w porównani u z rokiem poprzednim wzrosła. Wielu mieszkańców oraz  przyjezdnych wybierało ten sposób spędzania wolnego czasu.

 A.K.: - Każdy z czytelników ma swoje ulubione gatunki i ulubionych autorów. Jakie gatunki, autorów i tytuły były najczęściej wypożyczane w Waszej bibliotece?
MBP Ustroń: - Czytelnicy najczęściej sięgali po beletrystkę. Szczególnie po powieści, zmarłej w ubiegłym  roku, angielskiej pisarki Lucindy Riley.  Cieszyła nas  mocna pozycja polskich  autorów takich jak : Remigiusz Mróz, Katarzyna Michalak, Krystyna Mirek, Paulina Świst, Alek Rogoziński czy Gabriela Gargaś.  Cały czas bardzo popularne są też kryminały skandynawskie i powieści historyczne.  Wśród propozycji popularnonaukowych najchętniej wypożyczano książki podróżnicze, reportaże, biografie oraz pozycje dotyczące historii i kultury regionu.

 A.K.: - Czy pomimo pandemii prowadziliście w zeszłym roku jakieś akcje skierowane dla miłośników książek i na co mogą liczyć w najbliższym czasie? 
MBP Ustroń: - Mimo pandemii cały czas działał Dyskusyjny Klub Książki ,a w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży akcja „Mała książka – wielki człowiek” promująca czytelnictwo wśród najmłodszych użytkowników biblioteki. Przy okazji jesiennego luzowania obostrzeń sanitarnych udało się nam zorganizować kilka interesujących spotkań takich jak promocja książki Elżbiety Szołomiak  czy też wykład Bartosza Frydrychowskiego  na temat japońskich zjaw i duchów. Dużym powodzeniem cieszyły się spotkania podróżnicze z  Izabelą Kulą (Andaluzja), Izabelą Kozik (Rumunia) czy też z Andrzejem Łapińskim i Magdaleną Gumowską (Australia). Z powodu ograniczeń spowodowanych pandemią  nie zaprzestaliśmy  działalności w sieci internetowej. W ubiegłym roku  taki wymiar miało Narodowe Czytanie  czy też spotkanie z Katarzyną  Szkaradnik  promujące książkę   „Wybór korespondencji Józefa Pilcha z lat 1939-1995”. Biblioteka oferowała również  darmowe kody do platform  z książkami elektronicznymi w ramach akcji  finansowanej  z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa  Śląskiego.

 Nadal pozytywnym faktem jest sytuacja, że kolejna biblioteka w regionie ma wzrost wypożyczanych książek w trakcie pandemii,, dużym zainteresowaniem cieszą się polscy autorzy jak Remigiusz Mróz, Krystyna Mirek, Paulina Świst, Alek Rogoziński, a miłośników czytania korona wirus nie odstraszył od odwiedzania bibliotek i korzystania z wszystkich atrakcji, które czekały i nadal będą na nich czekały.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: