Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Młodzi wiersze i prozę piszą

I tym razem nie zabrakło mieszkańców naszego regionu wśród stu młodych autorów wyróżnionych przez jury organizowanego przez Spółdzielnię Mieszkaniową ''Złote Łany'' w Bielsku-Białej XIX Ogólnopolskiego i XXXIII Wojewódzkiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej ''Lipa 2015''. Na łamach lipowego almanachu zamieszczono utwory czterech młodych twórców ze Śląska Cieszyńskiego.

Jury w składzie: Tomasz Jastrun (przewodniczący), Jan Picheta, Juliusz Wątroba i Irena Edelman (sekretarz) mieli w czym wybierać. 515 młodych literatów nadesłało 275 tekstów. W konkursie wzięło udział 194 autorów ze szkół podstawowych, którzy przesłali 451 utworów, 200 gimnazjalistów nadesłało 395 tekstów, a 121 uczniów szkół średnich – 389 prac literackich. Komisja jurorów postanowiła tradycyjnie uhonorować drukiem w „lipowej” antologii stu autorów, którzy wyróżnili się poziomem literackim i oryginalnością swych propozycji. A z naszego regionu są to: Emilia Świerżewska - uczennica V kl. SP w Górkach Wielkich, która posługuje się mową niewiązaną, Sara Urbanowicz z Brennej, uczennica VI kl. SP w Górkach Wielkich, pisuje prozą, Zuzanna Szturc - mieszkanka Wisły-Malinki, uczennica I  kl. II LO im. A. Asnyka w Bielsku-Białej oraz Adam Kubiczek - uczeń I kl. Polskiego Gimnazjum im. J. Słowackiego w Czeskim Cieszynie, prozaik.

- „Lipa” na przekór czasowi wciąż jest młoda, świeża i kwitnie – mówi Irena Edelman podkreślahjąc, że zainteresowanie, jakim wśród młodych ludzi cieszy się konkurs najlepiej świadczy o tym, jak jest on potrzebny. Tomasz Jastrun zwrócił uwagę na podnoszący się stale poziom nadsyłanych od kilkudziesięciu już lat prac. Pozytywy dostrzega też w mogącym pełnić rolę pisarskiego treningu pisanmiu przez młodzież listów, meili i postów w sieci, a w pisaniu sms-ów dopatrzje się wprawki poetyckiej. - Nawet w pracach dzieci widoczna jest obyczajowa rewolucja. Większa jest teraz odwaga pisania o tym, co do tej pory było ukryte. Prace przychodzą z całej Polski, ale przede wszystkim z małych miejscowości. Cała Polska jest przez „Lipę” artystycznie „dotykana” i pobudzana; to taka literacka akupunktura – stwierdził.
(indi)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: